Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Topolánek: Já nic, já muzikant a neumím ani "okopávat kotníky"...

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • topolanek_dalik_bem_janousek
„Vy jste silní v Praze, já se vám do toho nebudu montovat… Vy ale nebudete přes své kamarády vstupovat do mého centrálního hájemství…“ řekl bývalý premiér Mirek Topolánek horolezci Pavlu Bémovi před zhruba čtyřmi roky.

 

A dnes tvrdí, že varovné zprávy o systematickém klientelismu a možné korupci na pražském magistrátu za vlády Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška měl jen z kavárenských řečí. Tajná služba BIS…? Ani náhodou… Nevím, neslyšel jsem, neznám… Okopávat někomu kotníky? Co to je...?

To jsou mi novinky, a kdo odposlouchával jeho „centrální hájemství“? Co kdyby MF Dnes zveřejnila též odposlechy na téma Dalík – Topolánek? Třeba když Dalík požadoval po novinářích, aby zastavili psaní o kauze Wolf? A rovněž o tom, že na podzim 2008, když Wolf při hlasování o nedůvěře vládě podpořil Topolánkovu koalici, dohodlo se s ním v lednu 2009 ministerstvo vedené tehdy Martinem Bursíkem ze Strany zelených na tom, že se úřad vzdá vrácení peněz ze zneužité dotace pro Wolfovu firmu UT 2002.

Zběhnutí Wolfa se ale nakonec Topolánkově vládě vymstilo. Kdo je kdo? Ostravský krajský soud začal v červnu 2011 projednávat obžalobu exposlance Doc. Ing. Petra Wolfa, CSc., a jeho manželky Hany z jedenáctimilionového dotačního podvodu. Když ale vyšlo najevo, že chtěl blízký spolupracovník tehdejšího premiéra Marek Dalík v České televizi zařídit, aby neodvysílala reportáž o Wolfovi a jím zneužité státní dotaci, vyvolal Paroubek další hlasování o nedůvěře vládě. A tentokrát uspěl, když se na jeho stranu přidali dvě poslankyně zvolené původně za zelené a dva poslanci zvolení za ODS.

Skrytá kamera je mnohem zákeřnější než mikrofon, o to víc svědčí proti tomu, kdo si dovolí obrazem prezentovat svoji ubohost, zákeřnost a údajný smysl pro spravedlnost, když je nad slunce jasnější, že mu jde pouze o úlovek senzace, o jeho slávu polní trávu, ať to koho stojí, co to stojí. Tenkrát byl ve hře, jak již bylo zmíněno, poradce Dalík a redaktor ČT Bártek. Dalík prostě požádal jménem premiéra Topolánka redaktora Bártka, aby “mediálně pomohl panu poslanci Wolfovi”, tedy aby zřejmě nic o Wolfově problému v negativním smyslu nepublikoval. Reportér Bártek si Dalíkova slova nahrál. Včetně těch, jimiž mu vysvětloval, že nepřichází jen sám od sebe. Přitom Dalikovi do očí řekl, že nic nebude natáčet. Kdo je tedy ten špatný, zákeřný a bezprecedentní…?

.Jak je zřejmé, hlavní kritik klientelismu Topolánek se tohoto nešvaru sám a dosti okatě i jako premiér a předseda ODS rád dopouštěl. A o odposleších Béma a Janouška nic nevěděl. Dušuje se, že dostával z BIS jen trendové informace o prorůstání podobných struktur, jako byla ta Janouškova, do státní a veřejné správy. Ale ne ty konkrétní z jejích odposlechů… Přesto je podle něj Janoušek jen "kmotříček". Ve skutečnosti jsou tu mocnější lidé, co mají miliardové majetky. A ti s tím státem hýbou. Andrejem Babišem počínaje a Tykačem konče. Do Pavla Béma teď prý nechce kopat. Když se Topolánek stal roku 2002 předsedou ODS, uzavřel s ním zmíněnou "toleranční dohodu".

I režisér Fellini by mu záviděl „sladký život“. Žádná starost o potraviny, zdražování, plyn, elektřinu, vodu či inflaci. Nač pomyslel, to měl a zadarmo. Soukromé letadlo, vládní letku, chvíli byl v Moskvě, chvíli v New Yorku nebo Torontu, jindy zase v Kyjevě, Varšavě a na Sardinii či v Alpách i na velmi dálném východu.

„Neoestébácké metody dvacet let po revoluci ohrožují samu podstatu demokracie. I kauza Savoy, nemožnost potrestat Randákův a Dimunův jednoznačný podíl na porušování zákonů, ukázala slabost stávajících možností obrany,“ reagoval šéf ODS Mirek Topolánek na to, že měl Randák šířit fotografe z jeho dovolené ve vile u Berlusconiho. „Ať už to dělá Randák nebo někdo jiný, společnost se musí bránit. Jako potenciální premiér chci ústavní svobody, tedy i právo na soukromí garantovat,“ uvedl Topolánek a dodal: „Moje dovolená je v tom nepodstatná“. Bývalý šéf rozvědky Karel Randák jen poznamenal: “Vždyť je to nechutné, celé tohle bratrstvo kočičí pracky…”

Je konec idylek, jaké zažíval na dovolené v červenci 2009, kdy byli v Toskánsku – Topolánek, jeho přítel Marek Dalík, exministr dopravy Aleš Řebíček (ODS), místopředseda ČSSD Milan Urban, lobbista Vladimír Johannes a šéf ČEZu Martin Roman. Že to nebyl vůbec žádný klientelismus, ale jen náhodné setkání s lidmi, s nimiž se přece skoro vůbec neznal…?

Firmě Viamont, která dříve patřila i ministru Řebíčkovi, se daří skvěle. Za dobu, kdy byl Řebíček ve funkci ministra dopravy, jí sedminásobně přibylo státních zakázek. V prvním období získala kontrakty za necelých šest set milionů. A ve stejně dlouhém “Řebíčkově ministerském” období staví za 3,5 miliardy korun z veřejného rozpočtu. Většinu zakázek získala od státních podniků, které spadají pod ministerstvo dopravy. Exministr, a nyní i majitel fotbalové Slávie, loni inkasoval 217,5 miliónů korun za prodej akcií. Celkově tedy šlo o obchod za 261,5 miliónů korun… Ale Topolánek o ničem nevěděl...

Nikdy si nebral servítky, zejména v dávání přednosti zábavě před vládnutím a v rychlosti své přepravy za sportem ve vládních limuzínách vlastenecké značky Audi. Býval fanouškem tenisu, byl viděn na tenisovém FedCupu v Brně. Omluvil se z těchto důvodů z televizního pořadu Václava Moravce. Vzdálenost 202 kilometrů pak jeho limuzína bez majáčku zvládla po dálnici za hodinu a devět minut průměrnou rychlostí více než 170 km/hod, čímž jeho auto překročilo povolenou rychlost o více než 70 km/hod a navíc nemělo zapnutý maják. “Nemám se proč omlouvat, asi nevíte, že jsem předseda vlády!” odbyl asi nějak tak dotěrné novináře.

Dvě limuzíny Audi tentokrát se zapnutými majáky opět s nepoučitelným premiérem po dálnici D1 od Vyškova na ruzyňské letiště. Rychlost? Znovu okolo 200 km/hod. Předseda vlády chtěl stihnout soukromé letadlo do Švýcarska, kde začínal úvodní fotbalový zápas českého mužstva se Švýcary. Premiér jakékoliv pochybení odmítl a nehodlal se omlouvat. Jindy se poslanci sešli až kvůli ústním interpelacím.

Ty však skončily po několika desítkách minut. Většina ministrů včetně premiéra Mirka Topolánka se totiž z jednání omluvila. Opět dvě stě kilometrovou rychlostí se totiž premiér přepravil do Ostravy na Zlatou tretru. A teprve, když byl premiér Topolánek spatřen, jak překážel čerstvému světovému rekordmanovi z Kuby v oslavách a fotografování před světelnou tabulí s rozsvícenými číslicemi svého skvělého výkonu, bylo jasné, proč byly interpelace ukončeny dřív, než vlastně začaly.

Holt, na interpelacích by dostal pořádně zabrat, na Zlaté tretře se mohl v televizi ukázat, jak zhubl a že se zvládne svým “yes, yes” plynně anglicky dohovořit i s mistrem překážek. Tak takový je náš sportovně založený a nesmírně pracovně vytížený premiér Topolánek, jenž si navíc ještě stihl ve vládním letadle odskočit za horskou turistikou do Alp i na milionovou dovolenou do italské rezidence Berlusconiů…

A ještě Mirek stihl Olympiádu v Pekingu, kde se stačil svému synovi pochlubit, co všechno může předseda vlády, a ještě se stihl sejít s představiteli čínské letecké společnosti China Southern, která má zájem o privatizaci ČSA nebo pražského letiště. A to ještě měsíc před tím žoviálně prohlásil, že bez něho se to na Olympiádě v Pekingu obejde a zapapouškoval známou repliku, že už berlínskou olympiádu v roce 1936 zneužili nacisté pro svoji propagandu. Nerad by prý pekingským ceremoniálem oslavoval jen sílu a velikost komunistické Číny. „Navíc Lucie Talmanová je ve spolku přátel Tibetu, takže to bych jí přece nemohl udělat…” A stejně to pak udělal pro svého syna a do Pekingu odletěl…

Týdeník Ekonom zase šokoval svým prohlášením; Marek Dalík, blízký přítel a poradce expremiéra a bývalého šéfa ODS Mirka Topolánka, totiž údajně prohlásil, že vraždu nepsaného bosse českého podsvětí, podnikatele Františka Mrázka, si před pěti lety objednal miliardář Andrej Babiš. A co když fakt nestřílel Kajínek, ale sám Babiš, aby ušetřil za nájem vraha? Zastřelil by tak podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního ochránce Juliána Pokoše. Postřelen byl další bodyguard Vojtěch Pokoš... Když to říká tak důvěryhodná osoba jakou je Dalík?

A korunu všemi nasadil Topolánek, když se v nejsledovanějším českém médiu vyjádřil o více jak dvou třetinách občanů ČR v produktivním věku, že jejich platy jsou nízké proto, že se jim nechce dělat! Lenochům… Ponížil tím tisíce horníků, kteří ztrácí kilometr pod zemí své zdraví, když těží uhlí – jednu z nejvíc potřebných surovin, bez nichž se žádný průmysl neobejde. Urazil rovněž chirurgy, kteří transplantacemi orgánů zachraňují životy lidí, aniž by měli svůj roční plat vyšší než čutálista s týdenním příjmem kolem pěti milionů CZK. Dotkl se na nejcitlivějším místě pedagogů, vědců, zdravotního personálu i statisíců nezaměstnaných, kteří díky špatným manažerům mnoha podniků přišli o práci, zatímco tuneláři odcházejí prznit jiné firmy se “zlatými padáky”.

Až přišla krizka i na Mirečka. Možná, pokud by ještě existovaly novinářské plesy v Polském domě v Ostravě, bychom si to s Topolánkem vyříkali u baru jako vždycky. Nejsou ale prachy, nejsou plesy, paní Topolánková už není paní Topolánková... Je pozoruhodné z psychologického hlediska, jak dokáží být pomstychtivé zhrzené politicky nuly... Jako by to bylo včera, tak živě to vidím… Je třeba zachránit, co se dá. Oranžové tsunami smetlo ODS. Proto hurá na sjezd Strany zelených do Teplic se srdceryvným projevem… “Já nemíním odejít, chci se tomu postavit, a proto potřebuji i vás, přes všechny vaše vnitřní problémy, abyste mi pomohli, vyčistit ten Augiášův chlív, zamezit těmto hrám… Já vás pro to potřebuji. Doufám, že se rozhodnete správně…” žadonil vzápětí celý zelený před Zelenými. Pokorný, vstřícný, slušný a spravedlivým hněvem rozhořčený kandidát na filmového Oscara… Má přece své zářné vzory. Copak by něco takového mohl někdy udělat vždy charismatický a důstojný tatíček T. G. Masaryk, všemi Čechy i Topolánkem bezmezně milovaný?

A tak to přišlo, vážení, a nebyl to apríl. Známý „ředitel světa“ Mirek Topolánek oznámil, že odchází z funkce předsedy ODS. Spadl z lopatky a přestal vyžírat daňové poplatníky. Možná si vzpomene na pořekadlo, které jemu podobné varuje, aby cestou nahoru dbali lidí kolem sebe, aby se měli o koho opřít, až poletí volným pádem dolů … Žezlo s velkým sebezapřením předal do nových voleb místopředsedovi a volebnímu lídru ODS Petru Nečasovi. A to vše v zelený čtvrtek, v den bohoslužby Poslední večeře Páně, kdy zmlkly zvony a odletěly do Říma. Na vlastní náklady…

Pro hodné čtenáře nyní jeden profláknutý, ale super vtip o Topolovi… Přišel Mirek do nebe a svatý Petr mu říká: „Zasloužil sis nebe, tvoje sebereflexe byla úžasná. Máme tady ale takový zvyk, že dáváme našim klientům na vybranou. Napřed stráví týden na exkurzi v pekle, potom v ráji. Sami se můžou rozhodnout, které prostředí si vyberou…“

Mirek souhlasil a odjel výtahem do pekla. Byl v šoku. Všude krásné prostředí, čisté ulice, nádherně omítnuté domy, všichni ho zdravili, ahoj Mirku, jako předseda EU jsi byl skvělý. A k tomu exkluzivní bary, hospody, pivo, párky, nejšumnější dívky… Takové peklo se mu zamlouvalo.

Pak ale musel též na týden do ráje. A zase žasl. Nikde žádný družný život, nikdo ho neznal, žádné hospody, bary, sličné dívky, kuřáci a alkohol. Lidé byli k sobě slušní a zdvořilí, bavili se pouze o divadle, hudbě a literatuře, žádní rowdies, neonacisté či nepřizpůsobiví a sociálně vyloučení spoluobčané. Prostě nuda…

Mirek se po týdnu vrátil otrávený ke svatému Petrovi: „Tak co, kde chceš trávit svoji věčnost?“ Topolánek pokrčil rameny: „Slíbil jsem si sebereflexi, že už budu navždy hodný, dědečku, ale pro můj valašský naturel se toto intelektuální rajské prostředí nehodí. Já bych radši to peklo…“

Jak rozhodl, tak se stalo. Opět celý dychtivý vlezl do výtahu. Když se ale ocitl definitivně v pekle, nevěřil svým očím. Všude špína, odpadky, inverze a kouř, nikdo ho ani nepozdravil, lidé byli otrhaní a chovali se k sobě sprostě, pivo bylo teplé, párky samá šlacha, domy oprýskané, než se otočil, někdo mu čorknul hodinky…

„Co se to stalo? Proč taková děsivá změna?“ ptal se frustrovaně lucifera.

„Změna? Tak to tady vypadá pořád, milej zlatej, jen když jsi tu byl poprvé, byla zrovna předvolební kampaň…“

Inu, peklo, nebe, ráj… Další pohádková říkanka. Kdo si co vybere a podle čeho? Podle cen na jídelním lístku, kapitálovém trhu či snad, proboha ne, podle vlastních zásluh…? Znamená “der wolf” vlka nebo opruzeninu…?

Patologická posedlost mocí, aneb Přeběhlíci opět zvítězí?

Justiční mafie, Ovčákov a panoptikum - takový je dnešní obraz Česka…?

Co to vlastně v Polsku říkal ten Topolánek…?

Další glosy, komentáře, ukázky z knih na webech a také v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135)-
http://bretislav-olser.enface.cz - http://olser.cz - http://www.ltv-plus.cz/ http://www.facebook.com/profile.php?id=10000053041104#!/profile.php?id=100000530411044

Facebook komentáře

Nejčtenější