Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Tak mě napadlo odlehčit naši smutnou dobu a zahrát si na novodobou Babu Vangu

Hodnocení uživatelů:  / 14
NejhoršíNejlepší 

Rozhodně nemohu říct, že se orientuju ve všech těch geopolitických a zpravodajských hrách z poslední doby, ale pocitově mi z toho začíná svítat, kam se bude Evropa dále ubírat. Vypadá to, že se opět bude rozhodovat o nás bez nás...
Projekt EU skončí.

  • tak-me-napadlo-odlehcit-nasi-smutnou-dobu-a-zahrat-si-na-novodobou-babu-vangu

Britské ostrovy zůstanou těsným spojencem USA.

Kontinentální Západní Evropa nebo její podstatná (většinová) část se odkloní a emancipuje od USA a přikloní se k Rusku. Uvědomí si totiž, že bez USA se dá velmi dobře ekonomicky přežít, kdežto bez Ruska nikoli. Viz boj o Nord Stream.Západní Evropa se zájmově rozlomí na tři části: 1 - Skandinávie (možná včetně Estonska), 2 – Německo, Francie, Benelux, 3 - Španělsko, Portugalsko, Itálie. V případě mocenské roztržky Francie s Německem se Francie může připojit k té třetí (jižní) části.Bělorusko a velmi pravděpodobně i Ukrajina (nejspíš celá, nerozdělená) se stanou integrální součástí Ruska, ať už se výsledný projekt bude jmenovat jakkoli.Východní Evropa (zvláště její severní část) se bude dlouho držet vazalských vztahů s USA, ale nakonec se rovněž dostane do sféry vlivu Ruska.

Východní Evropa se rovněž rozlomí na tři části s různými geopolitickými zájmy:

1 - Polsko + Pobaltí, 2 - Česko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, pravděpodobně i Chorvatsko (+ Rakousko), 3 – Srbsko (+ Černá Hora, Bosna, Makedonie), Rumunsko, Bulharsko (+ Řecko).

Ke každé z těchto částí Východní Evropy bude mít Rusko trochu jiný vztah a tyto (vojensky i hospodářsky relativně slabé) oblasti se stanou předmětem dohod mezi Západní Evropou (především Německem) a Ruskem o zónách (převážně ekonomického) vlivu.

Náklonnosti k Rusku bude přibývat od severu k jihu (a nenávisti naopak přibývat od jihu směrem na sever). Místo nedávného rozdělení Evropy "železnou oponou" na Východ a Západ tak může nastat rozdělení na Sever s rezervovaným, chladným až odmítavým vztahem k Rusku a o poznání přívětivější Jih. Hranice mezi oběma světy půjde tedy od východu na Západ a opět poběží po českých hranicích...

Tak jak se vám ta moje fantasmagorie líbí?

Facebook komentáře