A pojďme za oceán, přes Rusko. Dalším nařčeným z nekalých praktik je pracovník Národní bezpečnostní agentury (NSA) Edward Snowden, jenž informoval světovou veřejnost o rozsáhlých špionážních aktivitách národní bezpečnosti, o milionech odposlechů telefonických rozhovorů v desítkách zemí světa. Přítel nepřítel, všecko jedno. Na jedné straně se objímají při pietních akcích v New Yorku, Paříži či v Normandii, na druhé straně si své “partnery” náležitě prověřují. Komunisticky: Důvěřuj, ale prověřuj!” Vězení hrozí též novinářům; hlavní novinářskou Pulitzerovu cenu za službu veřejnosti totiž dostaly listy The Guardian a The Washington Post, když ji získaly za svou “zločineckou” roli při odhalení odposlouchávacího programu americké NSA pomocí bývalého zaměstnance této rozvědky Edwarda Snowdena. USA přece odposlouchávaly permanentně pouze pár desítek zemí světa.

Snowden zveřejnil nezákonně pořízené odposlechy Národní bezpečnostní agenturou (NSA) a musel prchnout před zatčením; žil na moskevském letišti, pak dostal azyl v Rusku, jelikož ho prokuratura USA obvinila z krádeže státních dokumentů a neoprávněné manipulace s nimi. Hrozí mu trest smrti... Dnes se přesto chce Edward Snowden vrátit do USA, pokud bude mít jistotu, že ho tam postaví před spravedlivý soud, uvedl  právník bývalého informátora NSA; a obdržel dopis od generálního prokurátora USA, ve kterém se zavazuje, že Snowden nedostane trest smrti, pokud se vrátí do Ameriky. Úžasné a povzbuzující. Je to přesně dle šablony americké spravedlnosti; nakydals na nás špínu a tomu říkáme vlastizrada, za kterou musíš tvrdě pykat, ale když budeš hodný, hrdelní trest to nebude.

Copak provedl tak strašného...? V USA je zkrátka hrdina Snowden velezrádce, zatímco vrahové zůstávají bez trestu. Co se tedy děje mezi přáteli na život a na smrt? Terčem odposlechů amerických tajných služeb byla donedávna i ústředí tří důležitých organizací - Mezinárodního měnového fondu, Světové banky a OSN. List Le Monde přišel s informací, že americká služba NSA za měsíc na přelomu letošního a loňského roku nahrála ve Francii přes 70 milionů telefonických hovorů. NSA sledovala komunikaci 35 světových lídrů, informoval The Guardian. Z dokumentů, které z Národní bezpečnostní agentury (NSA) Snowden vynesl, vyplývá, že Američané sledovali i mobilní telefon kancléřky Angely Merkelové ze zařízení ve skleněné konstrukci na střeše čtyřpatrového velvyslanectví USA na náměstí Pariser Platz v Berlíně, vzdáleném několik set metrů od kancléřského úřadu... Dostane Snowden politický azyl v Německu za zachránu cti Merkelové?

Našinec se hnedle cítí bezpečnější, když ví, že se dnes ve svobodné Americe neuskuteční hovor z žádného telefonu, aniž by nezanechal záznam v NSA. S cílem vyhnout se tomuto sledování NSA hodlá Brazílie do roku 2015 dokončit v rámci skupiny zemí BRICS, do níž patří ještě Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika, 34 tisíc km dlouhý podmořský optický kabel. Povede z Vladivostoku do brazilské Fortalezy přes čínský Šan-tchou, indický Čenaj a Kapské Město, uvedl server Infowars.

V USA jsou Snowdenové a další lidé, co odhalují nešvary ve “svobodné americké politice”, zcela “demokraticky” považováni za velezrádce amerických ideálů, zatímco prokazatelní zločinci a vrazi jsou anglosaským právem uznáni nevinnými; prostě, kdo bojuje za zájmy Spojených států, je “statečný bojovník za svobodu a demokracii USA”, ovšem ten, komu vadí hegemonie země s Národními gardami a druhým dodatkem ústavy o právu občanů vlastnit zbraň, ten je terorista a zrádce… Dnes se stalo odposlouchávání módou; kdo neodposlouchává, není “in”. Spojené státy, náš drahý vzor.  V USA je Snowden zrádce; nacističtí zločinci tam zůstali bez trestu

A další kauza: Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange zveřejnil tajné depeše amerických ambasád a hrozí mu těžký žalář, ne těm kdož veřejně lhali, aby skutečnost z propagandistických důvodů skrývali v tajných depeších. Kam bychom také přišli v “demokratické a svobodné” společnosti, kdyby si každý bez zeptání rozšiřoval tajné zprávy pro kdekoho a porušoval tak jedinečná lidská práva USA?

V roce 2006 si splnil svůj hackerský sen a založil internetový server WikiLeaks proti korupci a lidskému bezpráví. Bomba nejen v převzatém slova smyslu; začal se zabývat získáváním a zveřejňováním tajných a citlivých vládních informací. A veřejnost žasla, američtí politici šíleli; na světlo světa vyšly rovněž tajné materiály z americké věznice Guantánamo, obsah mailové schránky Sarah Palinové nebo tajné záznamy z válečných konfliktů v Afghánistánu a Iráku, depeše o pekingském Náměstí nebeského klidu. Přímo šok vyvolal server koncem roku 2010, kdy uveřejnil tajnou korespondenci amerických diplomatů, jejíž obsah byl tak urážlivý a kompromitující, že v mnoha případech mohl pěkně zavařit vztahům mezi mnoha zeměmi. Natočí Stone film o Majdanu a dostane za něj Oscara jako za Četu?

Třeba nařízením amerického ministerstva zahraničí, vyzývajícím diplomaty USA ke sbírání informací o vysokých funkcionářích OSN. Objevil se zde také seznam klíčových amerických objektů, který by podle mnohých mohl posloužit případným teroristům jako inspirace k útoku. Někteří američtí politici apelovali, aby se s WikiLeaks zacházelo jako s teroristickou organizací, jelikož jeho počínání může vést k ohrožení životů. Ovšem mnohem víc bylo lidí, dle nichž by si Assangeův server měl vysloužil obdiv svým bojem za spravedlnost a proti svévolí vysokých úředníků. Za svou činnost v oblasti médií byl oceněn organizací Amnesty International i časopisem The Economist, aby se v roce 2010 Julian Assange dostal do čela žebříčku Osobnost roku, vyhlašovaného magazínem Time.

Právníci zastupující americkou vládu v kauze WikiLeaks však pokrytecky tvrdí, že zakladatele serveru Juliana Assange nehodlají trestně stíhat. Assange, který se už přes dva roky ukrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně, totiž kontroverzní materiály neukradl, ale pouze zveřejnil, a USA by tak musely stíhat i všechny novináře, kteří je publikovali po něm. Ekvádor obvinil britskou soukromou firmu z toho, že instalovala mikrofon do jedné z místností jeho velvyslanectví v Londýně. Podle ekvádorského ministra zahraničí Ricarda Patiňa měl mikrofon sloužit k odposlouchávání ambasády, na níž se skrývá zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange. Odposlouchávání prováděla společnost The Surveillance Group Limited, jedna z největších soukromých pátracích a sledovacích společností ve Spojeném království.

Assange oficiálně zahájil činnost své nově založené politické strany. Ponese jméno WikiLeaks. Assange, který je australským občanem, také oznámil, že hodlá v letošních volbách kandidovat do australského Senátu. Assange čelí ve Skandinávii vyšetřování kvůli údajnému sexuálnímu obtěžování dvou žen. Třiačtyřicetiletý Assange však jakékoli nařčení popírá a tvrdí, že celá kauza je zmanipulovaná. aby mohl být vydán do Spojených států, kde má čelit obvinění kvůli zveřejnění statisíců utajených amerických vojenských zpráv a diplomatických depeší na internetu. Pobyt obviněného zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange na ekvádorském velvyslanectví v Londýně se Británii prodražuje. Náklady Scotland Yardu na nepřetržité sledování ambasády dosáhly deseti milionů liber (370 milionů korun), informoval s odvoláním na policejní údaje zpravodajský web stanice BBC.

Není vyloučeno, že během svého nedávného jednáním s Putinem o Ukrajině se Merkelová zmínila také o Snowdenovi, že by zase ona mu nabídla azyl; raději by ho měla pod svým dohledem, aby neviděl pod prsty zpravodajské službě Bundesnachrichtendienst (BND), ale hlavně, aby jí pomohl dohlížet na ty drzé a všehoschopné Američany, co se jako topící každičkého špehovského stébla chytají...

Inu, německá kriminálka odhalila již druhého amerického dvojitého špiona; výzvědnou práci měl pro Washington provádět přímo na německém ministerstvu obrany, v jehož řadách jsou špičkoví šifranti a kryptologové východoněmecké STASI, kteří pracuji od devadesátých let pro spolkovou vládu a dokonce pro USA, potažmo pro Severoatlantickou alianci... Sci fi: Assange zveřejnil tajnou depeši z Pražského hradu…

Měli by naši protikorupčníci navrhnout Assangeho na Řád Bílého lva?

Copak jen Putin dokáže pochopit rozdíl mezi islámem a islamismem?

.