Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ministerstvo cizích zájmů

České ministerstvo zahraničních věcí zcela rezignovalo na vlastní zahraniční politiku, která by sloužila naší zemi. Místo toho pouze „odečítá ze rtů“ svých patronů z NATO z EU, z Berlína nebo Washingtonu.

V těchto dnech, 28.-31.8., probíhá na Ministerstvu zahraničí porada našich velvyslanců. Sám jsem se mnoha takových porad zúčastnil. Vím proto, že se má jednat o klíčové setkání, na kterém se určují a upřesňují směry zahraniční politiky našeho státu.

  • ministerstvo-cizich-zajmu

V posledních letech se ale náplň těchto porad zásadně změnila. Místo hájení zájmů České republiky se ministerstvo stalo platformou pro politický aktivizmus. Místo vlastní zahraniční politiky MZV ČR pouze „papouškuje“ názory diplomatického ignoranta, takto šéfa diplomacie EU Josepa Borrella, jindy Jense Stolltenberga z NATO, Washingtonu nebo Berlína a dnes dokonce i Ukrajiny. Zcela přitom opomíná fakt, že, bez ohledu na nutnost základní koordinace, každý stát případně organizace ve svojí zahraniční politice hájí především svoje vlastní zájmy.

Místo zásadní výměny názorů, jak sloužit naší republice, musel přijet našim diplomatům poradit, jak mají dělat svoji práci, ukrajinský ministr zahraničí Kuleba. Samozřejmě přitom neopomněl opět „natáhnout ruku“ a požádat o další zbraně a další podporu. Přitom ta samá Ukrajina již více než rok nemá v Praze ani velvyslance, což svědčí o velmi malé důležitosti a vážnosti ČR na Ukrajině přesto, že se nás premiér a další vládní představitelé snaží přesvědčit o opaku.

Pokud je tedy vedení ministerstva přesvědčeno, že Josep Borell, šef unijní diplomacie, a další české zájmy opravdu hájí a zastupují, navrhuji ministerstvo zahraničí zrušit a zbytečně utracených cca 10 mld. korun z jeho rozpočtu věnovat ministerstvu financí na snížení schodku státního rozpočtu. Pokud tomu tak ale není, je třeba přestat si naivně myslet, že jsou naše zahraničně-obchodní nebo zahraničně-politické zájmy totožné s ostatními státy. Je tomu často právě naopak a pro ochranu českých zájmů je třeba začít okamžitě tvrdě pracovat.

Autor: Milan Šarapatka

Zdroj: https://milansarapatka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=805765

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře