Přesto i dnes leckteří lidé považují svou příslušnost k disentu jako vstupenku k různým postům. Nerad bych paní Šustrové křivdil, ale obávám se, že je to i její případ. Coby šéfka rady ÚSTRu dle mého názoru nemá předpoklady k výkonu takové funkce, snad jen kromě teplého místa.

To je ale věc podružná a nemíním se jí nějak zabývat. Je to otázka jejího svědomí, popřípadě těch, kteří ji na tento post posadili. Spíše je zajímavá její role, kterou sehrává v převratu na ÚSTRu. Co může být motivací? Opravdu je tak naivní či nevědomá? Plní snad něčí zadání?

Otázek se najde spousta a na všechny určitě někde existuje odpověď. Na akci v ÚSTRu je zarážejících několik věcí. Především rychlost výměny, prakticky ze dne na den bez jakéhokoliv pádného důvodu. Což o to, to se občas stává, ale že se to stalo krátce poté, co byla konstatována dobrá práce dnes už bývalého šéfa Hermana a poté, co oranžový Senát dosadil do rady ÚSTRu "své lidi".

Fakt, že na jeho místo byla dosazena polonistka místo historičky je už zarážející podstatně více. Na dotaz čtenářů, jaké má dosazená ředitelka Foglová předpoklady vykonávat post šéfky ÚSTRu kromě kamarádství s Petruškou Šustrovou odmítla právě šéfka rady ÚSTRu odpovědět.

Sotva dosedla Foglová na ředitelskou sesli započala s čistkou, za kterou by se nestyděli ani normalizátoři, ba ani sekerníci z padesátých let. Rezignace celé vědecké rady byla pro Petrušku Šustrovou pouze drobností, protože to chápala tak, že odešli lidé, kteří byli spjati s bývalým ředitelem.

Nepochopila, že tato rezignace uznávaných kapacit je alarmující, že se skutečně děje cosi nepravého. Tlaky politiků paní Šustrová odmítá, ale přitom jako by plnila politické zadání. Polonistka Foglová mezitím dává výpovědi a vyhazuje každého z vedení.

Jednou s ní někdo nekomunikuje, přestože je v práci, druhý s ní zase nekomunikuje, protože je na dovolené, třetí by s ní rád mluvil, ale ona si nemůže najít čas a odejiti mají být všichni tři. Na to, že je Foglová pověřena jen dočasným vedením to bere pořádně zgruntu.

Bývá zvykem, že je pověřen vedením náměstek odvolaného šéfa, popřípadě kdosi zvenku, ale vždy jen dočasně do doby, než proběhne výběrové řízení. V takovém případě je nutno zachovat chod a dělat co nejméně změn, které jsou nevratné.

Zde se zdá, že je skutečně plněno zadání z Lidového domu, rozbít úřad, který by mohl najít a zveřejnit cosi nepěkného na předpokládaného příštího partnera oranžové vlády, komunisty. Ale koneckonců, mohly by se objevit informace i o mnohých oranžových, takže takový úřad je a priori nebezpečný a hodný zániku.

Jakou roli v tom hraje Petruška Šustrová? Tato dáma, která je takovým Mirkem Dušínem v sukni, by se přeci nikdy nesnížila k intrikám a nečestnému jednání. Vždyť koneckonců byla disidentka a bojovala proti komunismu, že?

A ejhle, novopečená šéfka Foglová prozradila, že ji s nabídkou na tento post Šustrová oslovila už na přelomu ledna a února, tedy dva měsíce předtím, než byl ze dne na den odvolán pan Herman. Jak je to vlastně možné? Zkrátka převrat v ÚSTRu byl připravován delší dobu a dopředu byla Foglová vybrána.

Prvním náměstkem Foglové se stal bývalý ředitel ústavu Zdeněk Hazdra, který Foglové pomáhal s koncepcí činnosti ústavu. A teď perlička na závěr, Zdeněk Hazdra si už na podzim přerušil členství v TOP09, jako by snad očekával, že se stane opět významnou osobou na ÚSTRu.

TOP09 snad jako jediná o údálostech okolo ÚSTRu mlčí. Proč asi? Že by se potichu chystala na vládu s ČSSD po příštích volbách? Vyloučeno to není, ba se to dokonce jako odpověď nabízí. Stále je ale otázkou, jakou roli v tom hraje Petruška Šustrová.

Opravdu je tak naivní aby neviděla, co se kolem ní děje, navíc, pokud se sama už nejméně dva měsíce angažuje v převratu na ÚSTRu? Opravdu má tak velké klapky na očích, že nevidí jednoznačné věci? Dělá to kvůli něčemu, třeba proto, aby si uhájila post šéfky rady ÚSTRu?

Anebo to dělá nevědomky a bude poté, co bude ústav zlikvidován určena k "odstřelu" jako užitečný idiot, který sehrál svou roli a už není zapotřebí? Jedno je jisté, Petruška Šustrová zná mnoho odpovědí na tyto otázky, ale mluvit o nich nechce. Mimochodem, jak se cítí bývalý disident, který několik měsíců intrikuje proti šéfovi ústavu, který je velice dobře hodnocen za svou činnost?

"Vždyť i Ota Veverka jí v otevřeném dopise připomíná dobu, kdy byla spolu se svými kamarády na Ministerstvu vnitra - ona jako náměstkyně Langoše a Honza Ruml jako náměstek - a neměli o tom přitom ani šajnu. A dostali se tam z kamarádčovství," připomněl dobu po revoluci John Bok.

"Já si pamatuji, že ji tam ti estébáci moc nevadili a taky si pamatuji, jak byla furt ožralá. Dnes by chtěla někoho moralizovat a konstatovat, že tam nejsou odborníci? Já si myslím, že ona té práci v ÚSTR ani nerozumí," dodal Bok.

Obávám se, že to, co se dnes děje v ÚSTR je ukázkou věcí příštích. Socialisté s podporou komunistů spustí další podobné akce, kdy vyháží všechny nespolehlivé - rozuměj ty, kteří nebudou mít oranžovou nebo rudou knížku. Mimochodem, politruka Sloupa drží při politickém životě hlasy socialistů. Čeká nás krásná budoucnost a světlé zítřky pod rudými prapory, jen to bude deja vu...