Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Byznys a "demokratické hodnoty"

Když se vedou debaty o zpětných ekonomických dopadech protiruských sankcí, vždy zaznějí argumenty, že „demokratické hodnoty“ jsou v demokratickém světě víc než nějaký mrzký ekonomický zisk.

Přitom se zdůrazní nutnost se solidarizovat s našimi západními demokratickými spojenci, kteří potrestali Rusko sankcemi za jeho chování vůči Ukrajině.

  • byznys-a-demokraticke-hodnoty

Jak se, ale v praxi chová náš největší západní spojenec USA, když na jedné straně stojí „demokratické hodnoty“ a na straně druhé byznysové zájmy? Krásně to vidíme na současném vztahu USA k Saudské Arábii. K zemi, která vede genocidní válku v Jemenu a jejíž nejmocnější muž: korunní princ nařídil podle CIA vraždu nepohodlného novináře v tureckém Istanbulu. Trump prohlásil jasně, že bez ohledu na vyšetření případu: Saudové jsou stále naší přátelé a zbrojní kontrakty budou pokračovat dál.

Myslím, že bychom si měli tento Trumpův postoj dobře pamatovat ve chvíli, kdy kvůli „hodnotám“ budeme opět schvalovat nějaké další ekonomické sankce a kdy budeme opět kritizovat politiky navštěvující „zlotřilé“ státy s cílem podpory vzájemného byznysu. Proč by zrovna naše země měla dodržovat sankce vůči cizím „zlotřilým“ státům se zpětným dopadem na naší ekonomiku, když náš největší spojenec na Západě klade byznysové zájmy svých firem před jakékoliv morální a demokratické hodnoty?

Autor: Petr Bajnar

Zdroj: https://bajnar.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=689148

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře