Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Zpráva MV o extremismu v ČR (výběr)

Dělnická strana sociální spravedlnosti (dále jen „DSSS“) a Národní demokracie (dále jen
„ND“) se pokoušely před říjnovými volbami získat pozornost protiromskou agitací. DSSS svolala
v reakci na interetnický incident na koupališti v Dubí do tohoto města shromáždění. Akce se
zúčastnilo cca 100 osob. Celkem bylo v souvislosti se shromážděním policií obviněno 11 osob (neonacistická symbolika, hajlování, napadení novináře se záměrem odebrat mu fotografický materiál, napadení dalších osob). Příznivce DSSS přijel podpořit předseda Ĺudové strany Naše Slovensko a bývalý banskobystrický župan Marian Kotleba.

  • zprava-mv-o-extremismu-v-cr-vyber

Do snah vyvolat protiromské nepokoje na severu Čech se zapojili i pravicově extremističtí aktivisté, kteří se o totéž pokoušeli již na konci první dekády nového tisíciletí.

Snaha rozdmýchávat interetnické napětí na severu Čech nevedla ve sledovaném období
k organizování žádných dalších veřejných protiromských shromáždění. Řada xenofobních subjektů přitom hovořila také o selhávání státu či nečinnosti policie. V této souvislosti je třeba zmínit, že v Ústeckém kraji zahájilo ve sledovaném období činnost několik proškolených policejních specialistů pro práci s národnostními menšinami. Jedna z účastnic konfliktu na koupališti v Dubí byla policií obviněna. Policie stále neukončila prověřování případu.

Delegace DSSS se v červenci v německém Guthmannshausenu zúčastnila akce pod názvem Sommerfest 2018, pořádané pravicově extremistickou Narodnědemokratickou stranou Německa (NPD).

Příznivci DSSS a ND se zúčastnili i protestů v saském Chemnitzu, které vyvolala vražda
muže, ze které jsou podezřelé dvě osoby z Iráku a Sýrie.

Někteří pravicoví extremisté tradičně protestovali proti konání průvodů LGBT komunity
v Praze a v Plzni.

Ústavní soud zamítl stížnost Tomáše Kopeckého, který byl odsouzený za žhářský útok na
ubytovnu v Aši. Neuvěřil jeho tvrzení, že nechtěl její romské obyvatele usmrtit, ale jen postrašit. Nejvyšší soud odmítl dovolání Petra Borny, který v pozici kandidáta ve volbách do Poslanecké sněmovny za DSSS šířil protiromské letáky. Borna byl odsouzený pro trestný čin podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

V červenci zveřejněná výroční zpráva německého Spolkového úřadu na ochranu ústavy
(Bundesamt für Verfassungschutz) za rok 2017 se zmiňuje o 12 německých neonacistech z uskupení Combat 18 Deutschland, kteří byli zadrženi poté, co se vraceli z návštěvy střelnice v České republice. Dále se zmiňuje i o českých návštěvnících významného neonacistického hudebního festivalu v durynském Themaru.

1.3. Další projevy nenávisti a nesnášenlivosti

Před komunálními volbami zhrubla rétorika i některých dalších politických uskupení. Začaly se objevovat rozličné zjevné i skryté narážky na Romy, „nepřizpůsobivé“, migranty a muslimy. Některé subjekty začaly uměle vytvářet pocit naléhavého ohrožení a hovořily o nutnosti se okamžitě bránit.

Některými xenofobními projevy, zejména v prostředí internetu, se zabývaly orgány činné
v trestním řízení. V justiční praxi začaly být využívány trestní příkazy, či podmíněné zastavení státními zástupci.

V kauze nenávistných komentářů k fotografii prvňáků teplické základní školy byla trestním
příkazem odsouzena žena z Tachova k podmínečnému trestu odnětí svobody na osm měsíců se zkušební dobou 18 měsíců a pokutě ve výši 20.000,- Kč. Stíhání muže z Frýdku-Místku bylo podmíněně zastaveno státním zástupcem. Další muž, který se nenávistně vyjadřoval na adresu teplických dětí, dosud nebyl policií obviněn, protože se nacházel mimo území České republiky.

Třinecká policie obvinila z trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod autora nenávistného výroku k fotce novorozeněte, které se narodilo Češce a tureckému Kurdovi.

Prověřován policií a přeřazen k výkonu jiné činnosti byl i strážník pražské městské policie,
který pod fotografii muslimských žen na Facebooku napsal komentář „Střílet“.

Bývalý tajemník SPD a asistent poslance Jaroslava Holíka, Jaroslav Staník, byl trestním
příkazem odsouzen k podmíněnému trestu a pokutě ve výši 70.000,- Kč za podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo omezování jejich práv a svobod a dále z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Staník ale podal odpor, trestní příkaz byl tedy zrušen, a proto proběhne hlavní líčení u Obvodního soudu pro Prahu 1.
V souvislosti s incidentem mezi protiislámsky zaměřenými aktivisty a muslimy v teplickém
šanovském parku policie obvinila dvě osoby z první uvedené skupiny. V Teplicích docházelo v minulosti v souvislosti s pobytem arabských turistů s odlišnými kulturními zvyklostmi k provokacím ze strany islamofobních subjektů (např. hlídky neonacistických militantů z Ódinových vojáků, venčení psů, či demonstrativní pojídání vepřového masa).

Samotní zástupci arabské komunity nicméně zorganizovali pro lázeňské hosty osvětové aktivity a situace v Teplicích se následně zlepšila.

Pardubická policie vyvrátila hoax o útoku cizinců na mladou dívku.

Kauza přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí, která vyvolala značný
ohlas nejen v rámci extremistické scény, ale i širší veřejnosti, měla dohru. Aktivisté z brněnského hnutí Slušní lidé dostali od Úřadu městské části Brno – střed ve zkráceném řízení pokuty v celkové výši 126.000,- Kč. Členové uskupení nicméně podali proti příkazům odpor.

1.4. Paramilitární a domobranecké skupiny

V souvislosti s domobranami se v některých médiích objevily informace zveličující jejich význam. Tyto novinářské texty kopírují značně přehánějící internetové prezentace samotných domobranců.

Ódinovi vojáci a Českoslovenští vojáci v záloze za mír nevyvíjeli ve sledovaném období
žádné relevantní aktivity. Národní domobrana se prezentovala pouze na internetu. Zemskou domobranu založilo několik nespokojených členů Národní domobrany. Reálně sdružuje desítky osob. Uspořádala ve sledovaném období několik lokálních cvičení, zejména ve Středočeském kraji, a jedno větší s názvem Podzim 2018. Jednotlivé buňky často tvoří jednotlivci, převážně důchodového a předdůchodového věku. Někteří z nich jsou aktivní jen ve virtuálním prostředí. V čele Zemské domobrany, která je zapsaným spolkem (ZEM DOM z.s.), stojí David Buchtela.

Pokles aktivit domobran způsobily osobní animozity, spory o moc či neshody nad dalším
směřováním. U některých domobranců se rozšířilo podezření, že jejich motivací k zapojení je, spíše než vlastenectví a obrana vlasti, výdělečná činnost.

Celá zpráva ZDE: https://www.mvcr.cz/clanek/ctvrtletni-zpravy-o-extremismu-odboru-bezpecnostni-politiky-mv.aspx

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře