Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Ostrovtip „barda marginálů“

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Kniha kritických esejů o kapitalistických mýtech

Na pulty knihkupectví přichází v těchto dnech kniha Buržo­azní společnost s podtitulem Eseje o kapitalistických mýtech.

Její autor Bohumír Pavelek v ní formou čtyř rozsáhlých esejů rozebírá povahu současné kapitalistické společnosti. V tradici frankfurtské školy a nedogmatického marxismu rozebírá pova­hu dnešní moci, mýty, ideologii a konzumní společnost. Kniha je břitkou polemikou s kapitalistickou mentalitou a jejími inte­lektuálními sekundanty.

  • knizka-pavelek
Intelektuální hloubkou, ostrostí pera a vynikajícím „vančurov­ským" stylem si nezadá s takovými velikány jako jsou Egon Bon­dy či Slavoj Žižek a v lecčems je i překonává.

Do české esejistiky vstupuje jedna z jeho nejpozoruhodnějších postav posledních let.

Bohumír Pavelek je publicista známý zejména z časopisu Analo­gon nebo ze slovenského Slova. Žije v Havířově.

„Do přehlídky mocenské symboliky můžeme zahrnout i všude inze­rovanou svobodu slova a diskurzu uvnitř společnosti. Vyprofilovanélimity diskusí jsou přitom jasné: kapitalistický systém akceptuje pole­miky a alternativy, nesmějí však mířit na jeho srdce. Kritika, jež se neopájí netřídně prezentovaným obrazem, nenimrá se v ‚pěně dní' a nahlíží do mechaniky honby za prestiží, mocí a penězi, popisuje nárůst sociální nespravedlnosti a nerovnos­ti, nedej bože pátrá po jejich příčinách, potáže se s banalizací, ignorováním, případně zesměšňováním či útoky. S oblibou je uplatňováno nařčení z nekorektnosti, nezodpovědnosti, prostoduchosti, nevěcnosti a zejména závisti (moudré, odpověd­né a přející bohatství blahosklonně poučuje hloupou a za nic neručící závistivou chudobu), populárním dehonostujícím plivancem bývá přiřazení do kategorie obskurních slátanin a bludů, nařčením z paranoidního splétání fantasmagorických teorií konspirace a z úchylné potřeby ‚demaskovat'."

Vydává Grimmus

Facebook komentáře

Nejčtenější