Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Je nebezpečné diskutovat s Rusy? Názor

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 

Jana Petrova

Během návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Rusku se Česko a Rusko dohodly na vytvoření společného diskuzního fóra.

„Velmi užitečný nápad!" uvedl v rozhovoru pro Sputnik předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný.

  • je-nebezpecne-diskutovat-s-rusy-nazor

Novotný: Já si myslím, že těchto fór není nikdy dost. Když už Češi mají fórum pro česko-německý dialog, tak by měli mít i fórum pro okolní státy, jelikož s okolními státy si také nějak historicky ublížili a je dobré ty staré rány zaléčit. Takže si myslím, že je velmi užitečné, když se lidé mohou potkávat a mohou na všech možných úrovních, zejména kulturních, komunikovat a vzájemně se pochopit. To samozřejmě ve velké míře platí o Rusku, se kterým máme kus společných dějin.

Skupina dost známých českých politiků a diplomatů se obrátila na ministra zahraničí s otevřeným dopisem, se žádostí o odstoupení od tohoto záměru. Myslí si, že bude vytvořena platforma pro kolaboranty. Odkud tento strach pochází?

Tento strach pochází z lidského sebevědomí, z nedostatku sebedůvěry. A také často pochází z toho, že řada těch lidí v minulosti dokonce kolaborovala, takže jsou schopni se za každého režimu postavit na tu stranu, kde z toho budou mít výhody. Celá řada těch lidí by si ale měla uvědomit, že my potřebujeme být silní. My se musíme chovat jako svobodní, dospělí lidé. Je to nedospělá akce, tenhle jejich dopis.

Víte, že mezi signatáři jsou dva bývalí velvyslanci v Rusku?

Vím o tom. Ale já si na funkce nepotrpím, mě je to celkem jedno. Tady je aktivních mnoho lidí, kteří se ohánějí nějakou pozicí a funkcí — já se vždy zajímám spíše o osobnosti.

Jaká témata by na takovém fóru mohla být diskutována?

Určitě veškerý vývoj ve 20. století, který se nás — obou zemí — dotkl. Minimálně od Říjnové revoluce, samozřejmě rok 68, dále rok 48. To jsou velmi bolestivá témata, o kterých je potřeba přemýšlet, podívat se, zdali byly nalezeny nové dokumenty, dále postoje, analýzy, podívat se na to, co se vlastně v té historii událo a potom už je potřeba hledět dopředu.

Mohl byste konkrétně nějaké téma pojmenovat?

Může to být i Ukrajina. To zatěžuje obě strany, a nejen nás, ale i celou Evropu. Pochopit důsledky toho, co se stalo například na Majdanu, je velmi aktuální. Jak říkám, když nebudeme rozumět tomu, jak se Ukrajinci dostali do toho krvavého konfliktu na Majdanu, nebo v Oděse, tak nebudeme chápat ten další vývoj.

A co byste chtěli vysvětlit Rusům o tom, co se děje v Česku?

Já bych rád vysvětlil Rusům, že je tady mnoho lidí, kteří si takovou tu show s těmi protiruskými sankcemi nepřipouštějí tak dogmaticky jako někteří politici, a že chtějí chránit české národní zájmy — například byznys v Rusku. Ale představit také českou kulturu a české vidění věcí, středoevropské vidění věcí, aby na druhou stranu zase Rusové neměli pocit, že jen ten jejich pohled je správný. Já vždycky proto říkám středoevropské — přestože to zaměňujeme jen za to západní — jsme součástí nějaké západořímské kultury, umíme ovšem hledět i na ten východ. Prostě střední Evropa má svoje dějiny. Poučení z dějin se dnes velmi podceňuje. Můžeme sáhnout i do těch nejstarších dějin — slovanských.

Podle vašeho názoru, kdo se může stát účastníkem takového fóra?

Dal bych přednost lidem, kteří jsou vzdělaní, kteří mají přesah do různých oblastí, umí vést dialog, umí se chovat kulturně. Ti mě spíše zajímají než jen prvoplánoví aktivisté. Představoval bych si to tak, že to budou lidé, kteří mají nějaký rozhled a umí vidět věci v souvislostech.
 

Poslední otázka Vám jako vedoucímu Asociace nezávislých médií. Dnes jsou všechna ruská média označována za propagandu. Hovoříme s vámi a vše bude doslovně na našich webových stránkách. Také je to propaganda?

Já si myslím, že když někdo něco má proti nějakému webu, proti nějakému médiu, proti nějakému názoru, tak má diskutovat. Má předložit nějaký relevantní názor, a ne se hned postavit na zadní a snažit se toto médium diskreditovat, aniž by se vypořádal s názorem. To je velmi důležité. A nálepky, že je někdo rusofob nebo rusofil — to jsou nesmysly. Je potřeba se vypořádat s konkrétní argumentací, s tím, co se mi nelíbí, a ne se snažit hned každého očernit, aniž bych měl jasno, v tom, že vím, že v určitých kruzích budu pozitivně přijímán, když budu na někoho hodně nadávat.

zdroj:https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201712016358306-rusko-cesko-diskuzni-formu/

Facebook komentáře