Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Česko se má omluvit za holokaust. Tady se někdo zbláznil! Názor

Prý nejsme oběti, prý jsme se podíleli na největší masové vraždě v dějinách moderní Evropy. Ano, týdeník Respekt si přeje, aby se česká vláda omluvila za podíl na holokaustu.

Když se diskutovalo o vlasovcích nebo maršálu osvoboditeli Koněvovi, tak to mělo své opodstatnění. Ale s čím přišli pravdoláskaři teď, to je jiná úroveň. Český stát by se měl omluvit za podíl na holokaustu. Ano, čtete správně.

Jenže to je překrucování historické pravdy jak vyšité. Československo přijímalo židovské uprchlíky z Německa a Rakouska po nástupu nacismu k moci. Během druhé republiky došlo k růstu antisemitismu, který se ale rozhodně nedal srovnat s nenávistí vůči Židům v sousedním Polsku nebo Maďarsku. Češi pomáhali židovským dětem a celým rodinám uprchnout do zahraničí. Více jak stovka Čechů se může pyšnit titulem Spravedlivý mezi národy, který byl udělen zachráncům Židů během holokaustu.

  • cesko-se-ma-omluvit-za-holokaust-tady-se-nekdo-zblaznil-nazor

Můžeme i za holokaust?

Je to dnes taková móda. Úcta k dějinám, hrdinům a obětem je zaměňována vytrháváním dějinných událostí z kontextu, oslavováním vrahů a teď ještě nestoudné připisování Čechům zločinů proti lidskosti.

Týdeník Respekt dostal svérázný nápad. U příležitosti 75. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim Rudou armádou novináře napadla myšlenka, jestli by se český stát neměl omluvit „za postup české protektorátní vlády vůči ohroženým menšinám českých občanů“. Prý se nizozemský premiér Mark Rutte jménem své vlády omluvil za selhání státních úředníků, kteří nebyli ochotni během německé okupace zabránit deportaci svých židovských spoluobčanů do vyhlazovacích zařízení. To samé by měla udělat česká vláda Andreje Babiše.

Argumentem pro omluvu je to, že během druhé republiky - od mnichovské zrady do nacistické okupace v březnu 1939 - se vzedmula vlna antisemitismu a po nacistické okupaci jsme se stali součástí Hitlerova plánu na takzvané konečné řešení židovské otázky.

Když jsme u státních úředníků, tak je nutné zmínit například někdejšího československého konzula v Marseille Vladimíra Vochoče. Diplomat vystavil zhruba 2500 pasů Židům, kteří díky nim mohli uprchnout z Evropy do zámoří a zachránit si život. Ale podle progresivních žurnalistů to asi nic neznamená.

Český stát nestavěl koncentráky, nenaháněl do nich Židy a menšiny. Vykonavatelé holokaustu v Protektorátu Čechy a Morava měli německá příjmení. Češi byli obětí systematické likvidace, nikoliv jejími strůjci.

Nejprve pravdoláskaři bagatelizovali zločiny vlasovců, teď se k nacistickým zločinům rovnou hlásí. Nechceme si ani domýšlet, co přijde dál.

Na celé situaci je kuriózní to, že představitelé židovské obce v Česku nepožadují žádnou omluvu, naopak zdůrazňují, že stát finančně pomáhá obětem holokaustu. „Omluva mi přijde jako formalita,“ řekl Respektu předseda pražské židovské obce František Bányai. Je zcela nabíledni, že téma s omluvou za holokaust je vycucané z prstu, které má pošpinit naše dějiny a kopnout si do Andreje Babiše.

Konečné řešení české otázky

O aféře s omluvou za holokaust hovořil Sputnik s Bronislavem Kalvodou, koordinátorem oblastního klubu SPD Semily a znalcem dějin.

„Jednoznačně odmítám, aby se Česká republika jménem našich občanů jakýmkoliv způsobem omlouvala za holokaust, který nezpůsobila. Týdeník Respekt je nástroj propagandy současných zrádců a kolaborantů, kteří se pokoušejí přepsat historii. Holokaust jednoznačně na našem území prováděly právě německé a rakouské nacistické okupační hordy vrahů, které nejenom že zde uskutečnily rozsáhlé represe na československých občanech, ale měly i připravené ‚konečné řešení české otázky’,” uvedl Kalvoda.

Podle jeho slov záměrná likvidace Čechů, Moravanů a Slezanů probíhala téměř okamžitě po okupaci v půlce března 1939.

„Pokud bychom šli do důsledku, tak záměrná likvidace československých občanů probíhala již dříve, zejména v pohraničí v takzvaných Sudetech. Zde obyvatelstvo trpělo značnými násilnými represemi ze strany německých ordnerů nebo příslušníků Freikorps a jejich přisluhovačů. Ať to byli četníci, příslušníci SOS nebo i civilisté. Likvidace Židů a Romů byla vyvrcholením nacistické zrůdnosti. Kolaboranti z našich vlastních řad, kteří tomu napomáhali, byli patřičně potrestáni ihned po válce přímo těmi, kteří je usvědčili u lidových soudů. Dle mého názoru není tedy třeba se v tom dnes nějak více přehrabovat,“ rozhodně říká expert.

A co podstata problému, který se snaží Respekt rozvířit? Má Česko nějakou vinu na hromadné likvidaci Židů během druhé světové války?

„Naše země tedy nenese žádnou vinu na holokaustu. Naopak bychom měli vyzdvihovat příslušníky domácího a zahraničního odboje, na což se dnes dost zapomíná. Naopak musíme soustavně připomínat hrdinství těch, kteří byli zapojeni v domácím odporu vůči okupantům a také ty, kteří bojovali na různých frontách druhé světové války a podíleli se na spojeneckém vítězství nad těmito okupanty,“ míní pan Kalvoda.

Pravda zvítězí

Není to celé tradiční sluníčkářské sebemrskačtví? Některé elity veřejného života rády zdůrazňují dílčí kolaboraci a zamlčují hrdinství a odpor proti nacismu. Na to má politik jednoznačnou odpověď.

„Sluníčkáři a jiní pomatenci se dnes snaží sebemrskačsky toto hrdinství soustavně zpochybňovat, náš národ zcela zbavit vlastenectví a přepsat historii. To právě nesmíme dopustit. Je také na místě si položit otázku, kdo vlastně za tím vším stojí a proč. Odpověď je zcela prostá. Vzniká dojem, že pokusy a tendence ovládnout Evropu Německem nikdy neustaly a nikdy nepřestanou. Chtějí popřít vlastní vinu na holokaustu a tu hodit na naše národy. Je to zcela absurdní. Pokud se tomu budeme podvolovat, tak tlaky budou logicky jen a jen narůstat,“ říká.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře