Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Akční týden na protest proti návštěvě Benjamina Netanjahua a proti „vojensko-technické" spolupráci mezi ČR a Izraelem

29. března 2011, Ne naším jménem! - Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě

Prahu navštíví v pátek 8. dubna 2011 izraelský premiér a představitel politiky tvrdé linie Benjamin Netanjanu. Na protest proti této návštěvě a proti prohlubování „vojensko-technické" spolupráce mezi Českou republikou a Izraelem vznikla iniciativa Ne naším jménem! - Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě, která pořádá následující veřejné akce:

5. dubna Panelová diskuse: Jak dosáhnout spravedlivého míru na Blízkém východě a role Evropské unie v utužování izraelské okupace (David Cronin, Pavel Barša, Eva Nováková)

 

6. dubna Happening: „Zatkněte si svého politika"

 

7. dubna - Promítání filmu Střílení na slona, básně Mahmúda Darwíše v podání Burhana Kalaka a ochutnávkapalestinské kuchyně

 

8. dubna - Protestní shromáždění

 

8. dubna - West Bank Calling: Hip-hopem proti okupaci

 

 

Iniciativa vydává u této příležitosti prohlášení „Nevítejme Netanjahua, nepodílejme se na válčení!," ve kterém je zdůrazněn nesouhlas s tím, aby Česká republika zvaním Benjamina Netanjahua vyjadřovala nepřímou podporu izraelské politice, která zahrnuje mimo jiné diskriminaci a útlak původního obyvatelstva a ilegální okupaci.

 

Iniciativa chce zejména vyjádřit zásadní nesouhlas s tím, aby se Česká republika jakoukoli formou vojensko-technické spolupráce do této politiky zapojila.

 

„Opravdovým příspěvkem pro Izrael i celý Blízký východ může být pouze prosazení spravedlivého míru, který zahrne ukončení okupace a diskriminace, návrat palestinských uprchlíků z let 1948 a 1967 nebo jejich kompenzace a vzájemné uznání rovných práv palestinské a izraelské populace na život v uspořádání, které si vyberou," uvádí prostřednictvím prohlášení mluvčí iniciativy Eva Nováková.

 

Iniciativa proto vyzývá k protestům proti návštěvě Benjamina Netanjahua. „Tyto protesty bychom zároveň rádi propojili s požadavkem spravedlivého míru na Blízkém východě a s přihlášením se k palestinskému, izraelskému a mezinárodnímu hnutí za tento mír," uvádí další mluvčí iniciativy, Zdeněk Jehlička.

 

Výzva zásadně odmítá antisemitismus, jehož stoupenci se někdy snaží oprávněné protesty proti izraelské politice zneužít ve prospěch své nesnášenlivé ideologie.

 

Ne naším jménem! - Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě (prohlášení v plném znění si můžete přečíst na http://ism-czech.org/?p=513)

 

Kontakt: Eva Nováková (775 666 988), Zdeněk Jehlička (731 959 574), Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 

Podrobné informace k akčnímu týdnu:

 

8. dubna 2011, 14.00, náměstí Jana Palacha, Praha

Protestní shromáždění

Demonstrace proti návštěvě Benjamina Netanjahua a prohlubování „vojensko-technické" spolupráce mezi Českou republikou a Izraelem. Účelem demonstrace je rovněž vyjádření požadavku na spravedlivý mír na Blízkém východě a přihlášení se k palestinskému, izraelskému a celosvětovému hnutí proti pokračující okupaci palestinských území a politice izraelské vlády.

 

 

Další akce:

 

 

5. dubna 2011, 18.30, Novotného lávka, Praha

Panelová diskuse: Jak dosáhnout spravedlivého míru na Blízkém východě a role Evropské unie v utužování izraelské okupace 

David Cronin - Novinář, bruselský korespondent tiskové agentury Inter Press Service a autor knihy Europe's Aliance with Israel: Aiding the Occupation (Aliance Evropy s Izraelem: Napomáhání okupaci). Jeho články byly publikovány v The Guardian, The Wall Street Journal Europe, European Voice, The Irish Times, The Sunday Tribune,openDemocracy a Electronic Intifada. Jako politický aktivista vzbudil pozornost v souvislosti se svým pokusem o občanské zatčení bývalého britského premiéra Tonyho Blaira za jeho podíl na páchání válečných zločinů během války v Iráku a izraelského ministra zahraničí Avigdora Liebermana za zločin apartheidu.

Pavel Barša - profesor na Ústavu politologie FF Karlovy univerzity a výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů

Eva Nováková - členka Mezinárodního hnutí solidarity (ISM)

 

 

6. dubna 2011, 16.00, Anděl, Praha

Happening: „Zatkněte si svého politika"

Přijďte si nacvičit, jak zatknout práva porušujícího politika či političku. Dostanete informace, co je občanské zatčení, kde a za jakých podmínek jej lze uskutečnit, navíc si můžete udělat živě nácvik na současných zločincích, kteří budou přítomni - kromě izraelského premiéra Netanjahua to budou Tzipi Livni, Avigdor Lieberman, George Bush, Tony Blair a jiní, anebo na českých politicích, kteří se svou podporou či mlčením nepřímo na zločinech podílí: Karel Schwarzenberg, Alexandr Vondra.

 

 

7. dubna 2011,17.30, Café v lese(Krymská 12, Praha 10 - Vršovice)

Promítání filmu Střílení na slona, básně Mahmúda Darwíše v podání Burhana Kalaka a ochutnávka palestinské kuchyně

Střílení na slona - Film je přímým svědectvím z pásma Gazy zprostředkovaným jedinými cizinci, kteří se rozhodli v Gaze v průběhu operace Lité olovo zůstat. Poskytuje záznam každodenní reality nejen palestinských záchranářů bez ustání pronásledovaných lidským utrpením i nebezpečím vlastní smrti ze strany izraelských sil.

 

 

8. dubna 2011, 21.00, Café na půl cesty(Centrální park Pankrác)

West Bank Calling: Hip-hopem proti okupaci

Stormtrap MC (ex Ramallah Underground), DJ Kolonel Bleep a DJ Arash + Yukimura + DJ Gadjo.cz

Stormtrap je hudebník a umělec pocházející z Palestiny. Je bývalým členem palestinské skupiny Ramallah Underground, se kterou během minulých několika letech vystupoval po celém světě, včetně Prahy v roce 2009. Spolupracoval i s umělci jako jsou Kronos Quartet, Gilad Atzmon, 2/5bz, Spiritchild a Lethal Skillz.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře