Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Zeman správně nevěřil vládním 101 hlasům a jmenoval premiéra Rusnoka. Snad už ostudy Nečasovy vlády bylo dost, stejně jako trafik a uplácení

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Dlouho očekávaný den s nabídkou a rozhodnutím prezidenta Zemana ohledně řešení vzniklé státní krize po demisi Nečase a jeho vlády dnes nastal. Předsedou vlády tak byl jmenován někdejší ministr financí Jiří Rusnok, který hned v úvodním odpovídání na dotazy novinářů potvrdil, že svoje angažmá bere vážně a rozhodně nepatří a nebude zcela jistě patřit k žádným začátečníkům ve státní správě. Snad konečně skončí časy, kdy vládní koalice si řešila jen své problémy, užívala úplatků a korupce a na občany kašlala.

  • zeman-spravne-neveril-vladnim-101-hlasum-a-jmenoval-premiera-rusnoka-snad-uz-ostudy-necasovy-vlady-bylo-dost-stejne-jako-trafik-a-uplaceni

Zeman narychlo sesbíraným 101 hlasům podpory Němcové nevěřil a jmenoval Rusnoka

Dlouho očekávaný den s nabídkou a rozhodnutím prezidenta Zemana ohledně řešení vzniklé státní krize po demisi Nečase a jeho vlády dnes nastal. Předsedou vlády tak byl jmenován někdejší ministr financí Jiří Rusnok, který hned v úvodním odpovídání na dotazy novinářů potvrdil, že svoje angažmá bere vážně a rozhodně nepatří a nebude zcela jistě patřit k žádným začátečníkům ve státní správě. Svojí představu o hlavních úkolech nové vlády zcela jasně a stručně přednesl a podtrhl svojí prioritu, kterou bude sestavení státního rozpočtu na příští rok. Novinářům pak v odpovědích předvedl, že jeho rozpočet bude jeho záležitostí a zodpovědností a rozhodně k tomu nebude potřebovat nějaké „pocity Kalouska", který už předem naznačil jeho bojkotování ze strany jeho TOPky.

Prezident Miloš Zeman své řešení ohledně budoucnosti vládní exekutivy uvedl v život i přesto, že kandidátka vládní koalice na funkci premiéra – Miroslava Němcová – zhruba hodinu před jmenováním premiéra ještě telefonicky sdělovala, že dala dohromady 101 podpisů vládních stran na její podporu. Domnívám se, že nedůvěra Zemana v často se měnící matematiku podpory či nepodpory této už hodně deklasované dřívější Nečasovy vlády byla správná a namístě. Vždyť kolikátou už vládní krizi jsme od jejího jmenování po volbách 2010 zaznamenali, každou chvíli ve vládě někdo vydíral ostatní a vyhrožoval rozpuštěním. Proč by tentokrát měl prezident Zeman, celkem dosti často se trefující prognostik, věřit, že dnešní nahonem sepsaná koaliční „stojednička" hlasů vydrží ještě třeba příští týden. Je to jako věřit staré Blaškové, že už nebude své sousedky drbat před kostelem, to fakt může jen hlupák...

Mají máslo na hlavě a stále chtěli rozdělovat vládní a sněmovní funkce

Navíc se občanská veřejnost už stejně hodně dlouho diví, kde sebrala vláda svojí drzost, že po svém posledním průšvihu, kdy neobyčejně ambiciózní úřednice kabinetu premiéra, Nagyová, spolupracuje s vědomím Nečase s kmotry a úkoluje generály vojenské rozvědky, chce stále rozdělovat posty ve vládě a ve sněmovně mezi sebou a nerespektovat nejen výsledky posledních sněmovních voleb, ale ani názory občanů.

To už je fakt málem na Bohnice, mít hodně tekoucí máslo na hlavě a chtít jen jednoho neschopného Nečase vyměnit za celkem stejně neschopnou Němcovou a myslet si, že už je zase všechno v pořádku. Kalousek si bude pak dál rozehrávat své hry, kníže bude i nadále spát nebo mezi spánkem se snažit rozprodávat zámek Štiřín, a spolu s všehoschopnou šéfkou jakéhosi fanklubu LIDEM Karolínou Peake si budou zase krásně vládnout a dělat jen to, co samo chtějí.

Zeman není Havel a kšefty s trafikami exposlanců prohlédnul

Jenže Zeman není Havel – naučil se bouchnout do stolu a stát si za svými stanovisky i sliby. Nakonec už přece zcela jasně dříve, ve své prezidentské kampani uvedl, že tento vládní slepenec podporovat rozhodně nebude. A to ještě nebyly na stole hrůzy s úplatkářskými trafikami kolem třech bývalých poslanců, kdy Kalousek potřeboval protlačit v parlamentu své finanční balíčky a neměli s Nečasem své poslušné kývající ovečky.

A když všechno toto korupční vládní zákulisí a jednání prasklo a policie hlavní aktéry pozavírala do vazby, tak vždy připravený Kalousek opět zvládl jenom lhát a tvrdit, že nejdříve bylo vejce a pak slepice – přitom všichni jasně vědí, že nejdříve byl slib úplatků trafik a pak teprve rezignace poslanců a jejich nová teplá místečka v nabídnutých trafikách. Možná se mu takto podobně podařilo oblbnout sněmovnu například v řadě korupčních afér kolem ministerstva obrany (letadla CASA ...), ale nyní mu to už nikdo nebaští.

Němcová se sama potopila snahou o zastavení policie a státních zástupců

Nabídnuté řešení s poslankyní a dlouholetou přední političkou ODS Miroslavou Němcovou nebylo žádným řešením. Jenom by se v čele vlády vyměnil „Franta za Mařku" a jelo by se stejně dál z kopce. Navíc se Němcová sama už dopředu potopila, když jako svojí téměř první premiérskou úvahu měla svojí řeč, jak hned po svém jmenování provede kontrolu státních zástupců a policie, jestli v zavírání kolem poslanců a Nagyové nepochybili.

Dostala se tak na stejnou rovinu jako ministr spravedlnosti Blažek, když chtěl prošetřovat přiměřenost policejního zásahu. Oba jasně naznačili možnost zastavení vyšetřování ve stylu slavného Damianiho italského filmu (1971) „Vyšetřování skončilo, zapomeňte". Zkrátka něco jako – Nečas padl, ale pokusíme se minimalizovat škody, ještě vyšetřovatelům ukážeme zač je toho loket ... Nakonec to mnohem lépe popsal a pojmenoval známý politolog Zdeněk Zbořil na dnešních Parlamentních listech ve svém příspěvku - Zemanova vláda udělá velký průvan. A TOP 09 už běsní hrůzou.

Vláda se má starat o občany, nikoliv jen o své politické strany a pašalíky

A co nyní? Nakonec si my občané přejme, aby letošní prázdninové léto bylo mnohem klidnější jak tento měsíc červen. Nejen politicky, ale i z hlediska počasí a nepříjemných doprovodných záplav. I ta dnes už připravovaná vláda nového premiéra Jiřího Rusnoka se má starat vedle standardní a běžné správy země hlavně o občany, nyní zejména v zaplavených lokalitách, kde velká voda napáchala škody. Smyslem vlády a vládnutí nikde není starat se o své politické strany a jejich kšefty, což byla téměř hlavní náplň činnosti Nečasovy vlády po celou dobu od roku 2010.

Vždy řešili jen své stranické problémy, šarvátky, hádanice a hlavně funkce. Blaho občanů a něco jako služba vlasti neříkalo nic nejen šéfovi Nečasovi, Kalouskovi nebo Drábkovi, ale ani už dříve vyměněným ministrům. A prezident Zeman se dnes rozhodl správně – nesloužíte a vaše kompetentnost se blíží nule, takže je třeba vládu vyměnit. Už nyní je zcela jisté, jak tento jeho krok a toto rozhodnutí ohledně premiéra Rusnoka budou hlavní kecalové a řečníci zejména vládních stran zpochybňovat a kritizovat. Že to pomůže zemi třeba v problematice konečného jmenování velvyslanců, kteří se ministrovi zahraničí a panu knížeti ze Schwarzenberků dlouho nelíbili, nebo při transparentnějším čerpání financí z evropských prostředků, ale i v prezentaci země navenek, je už nyní zcela jasné.

Vždyť o trapáckém love story Nečase s Nagyovou, nebo o dalších aférách jednotlivých ministerstev, zejména pak ministerstva obrany a ještě ministerstva práce a sociálních věcí, si povídají nejen u nás všichni vrabci na střechách. Ale tito politici už udělali dost ostudy i v blízkém či vzdálenějším zahraniční. A věřím, že do skončení jejich poslaneckých mandátů v tom budou ještě statečně pokračovat. Ale taková už je nejen naše politika ...


(Matuška)

Facebook komentáře