Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Včely v Mexiku vyhrály! Soud zrušil povolení pro Monsanto.

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • vcely-v-mexiku-vyhrali-soud-zrusil-povoleni-pro-monsanto

Vítězství: Mexický soud hlasoval proti Monsantu ve prospěch včel

U soudu uspěla stížnost malé skupiny včelařů ve státě Yucatán, která si stěžovala, že společnost Monsanto a její plánovaná výsadba tisíců hektarů geneticky modifikovaných sójových bobů vyrobených tak, aby vydržely postřiky Roundup by zničil jejich medový průmysl tím, že zdecimuje včelstva. A tak soud v Mexiku odebral Monsantu povolení výsadby.

Přestože Monsanto jistě podá odvolání proti rozhodnutí soudu, bude alespoň zastaveno vegetační období GM sóji a dá včelařům čas na získávání další podpory pro svou věc.
Okres se obrátil na soud ohledně povolení vydaného pro Monsanto v červnu 2012 od Mexického ministerstva zemědělství, které umožnilo komerční pěstování geneticky modifikované sóji.

Kdyby bylo potvrzeno povolení pro Monsanto, byli by schopni zasadit semínka do sedmi států, které pokrývají více než 253.000 hektarů půdy. (To znamená téměř milion akrů).
A tak mayští zemědělci, včelaři a aktivistické skupiny jako Greenpeace, mexická Národní komise pro poznávání a využívání biologické rozmanitosti, Národní komise o chráněné krajinné oblasti, a Národní ústav ekologie hlasitě protestovaly.

Soudce byl zřejmě přesvědčen, že vědecké údaje ukazující souvislost mezi Roundupem, geneticky modifikovanými organismi a sníženou produkci medu je velmi reálná. Yucatán je poloostrov, kde se zvyšuje množství medu a ve skutečnosti je třetím největším vývozcem medu na světě. Součástí dotčeného území je Campeche, Quintana Roo, a Yucatan. Více než 25.000 rodin vybudovalo své živobytí právě na produkci medu. Téměř všechen med pěstovaný na Yucatánu se vyváží do EU a činí 54 milionů dolarů v mexickém rozpočtu ročně. Soudce rozhodl, že produkce medu a GM sóji nemohou koexistovat. Kromě známých zdravotních rizik, která představují geneticky modifikované plodiny a herbicidy používané k jejich růstu, jsou zde také rizika poškození životního prostředí, ochrany půdy, vody a včelstev, která se rychle ztrácí. Existují také dlouhodobé změny v ekosystémech, kde se GMO pěstují.

Vzhledem k meznímu rozhodnutí z roku 2011, kterým Evropský soudní dvůr zakázal dovoz geneticky modifikovaných plodin, tak GMO by pravděpodobně nemělo být přijato - podobně, jako odrůdy GMO kukuřice Syngenty jsou nyní odmítnuta v Číně při vývozu z USA.

V rozhodnutí soudu bylo konstatováno, že med odvozený z GM plodin je neschválený pro lidskou spotřebu. Vyplývá to ze studie provedené v Campeche, kde asi 10.000 hektarů geneticky modifikovaných sójových bobů bylo vysázeno po povolení pro Monsanto, schváleném v roce 2012. Tehdy byl GMO pyl nalezen v některých vzorcích medu určených pro evropský trh. Vzhledem k tomu, že včely opylují obrovské plochy země, mohly tak kontaminovat jiné plodiny, kromě GMO plodin.

Rozhodnutí ohledně Monsanta bylo zveřejněno v respektovaném celostátním deníku La Jornada, který obvinil mexickou vládu z ignorování rozšířené obavy z geneticky modifikovaných organismů, a nutí včelaře bojovat u soudu s mocnými nadnárodními společnostmi. Většina včelařů nemá dostatek prostředků, aby mohli vést dlouho vlekoucí se právní bitvy.

Mexická ústava přitom, ukládá povinnost vládě plně konzultovat domorodé obyvatelstvo před přijetím jakéhokoli důležitého rozhodnutí o tom, co se stane s jejich zemí a potravinami.

Je to škoda, naše vlastní vlády již dlouho přehlíží přání lidí, pokud jde o pěstování geneticky modifikovaných plodin v USA, ale i v Evropě.


Článek Christiny Sarich / Přírodní společnosti


- Více na: http://yournewswire.com/victory-mexico-judge-votes-against-monsanto-in-favor-of-bees/#sthash.rneU9OLx.dpuf

Přinesl a přeložil Martin Marcikán a kolektiv rádia Svobodný vysílač CS

Facebook komentáře