Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

V. Balín: Do Městské knihovny v Mostě s deštníkem…

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Myslel jsem si, že v Mostě mě již nic nedokáže překvapit, tzv. dostat nebo dokonce naštvat. Ale zadařilo se. Stačilo si zajít do Městské knihovny v Mostě a člověk jen zírá. Sice recepce slušná s ještě slušnějším personálem. Hned pod schody po pravé ruce se chlubí SBD Krušnohor prostřednictvím svého menšího billboardu (jeho starší a větší bratříček je umístěn na atice bl. 382 na třídě Budovatelů), že zajišťuje kvalitní, levné a bezproblémové bydlení. O něco výše se na návštěvníky zubí sympatická, zřejmě slečna s kamerou v ruce a upozorňuje návštěvníky - „Usmívejte se! Ve všech odděleních jsou instalovány kamery“. A tím dobrý pocit končí.

  • v-balin-do-mestske-knihovny-v-moste-s-destnikem

Vlastně ne, to vše zlé, co pak dobré knihy chtivého návštěvníka knihovny čeká, značně vylepšuje ochota personálu, který se všemožně snaží alespoň trochu negovat nedobrý dojem z prostor knihovny. Dříve se třeba zejména děti zastavovaly u akvária, kde se, jak jinak než ve vodě, proháněly rybičky. Dnes se musí na některých místech ony sami vyhýbat sběrným nádobám na prosakující vodu z netěsné střechy, která se již dostává přes strop do prvního patra. Takže nejen ony, ale i další návštěvníci zřejmě přemýšlejí o využití deštníků jako povinné výbavy do knihovny s sebou. Je to celkově velice neutěšený dojem a člověk znalý mosteckých poměrů jako já se dostává na pokraj pocitu značného rozladění z jednání, chování vedení magistrátu a jemu vládnoucí politické garnitury smíšené z „družstevních svazáků, zbytků mostecké ČSSD a vděčných, rovněž zbylých politiků z KSČM". Prostředí Městské knihovny, která marně čeká již více než deset let na realizaci některých plánů ředitele T. Ondráška a svou modernizaci, která by z ní udělala místo nejen pro půjčování knížek, ale centrum dalších kulturních a společenských aktivit pro občany nejen Mostu. Konečně řada kulturních aktivit jdoucích nad rámec finanční i jiné pomoci od zřizovatele a zmíněných politiků města již ukázala svou životaschopnost a setkala se se zájmem řady lidí. Jen připomenu sérii úspěšných výstav, cykly přednášek, filmových i divadelních představení, zájmové a vzdělávací cykly pro široký okruh lidí, pro děti, rodiče i seniory.

Údajně dle vyjádření náměstkyně primátora H. Jeníčkové k rozpočtu statutárního města Mostu pro rok 2013 magistrát o problémech Městské knihovny ví, ale pomoci jí údajně nyní nemůže. Nakonec za vše může údajně stát, vláda, kraj, protože nedorazilo shůry 10 mil. jako v letech minulých. Stačí se však jen podívat do rozpočtu města na „pochybené" investiční priority v podobě parkovišť a spol. a je jasno. Zřejmě z ochozu pro VIP diváky sportovních utkání ligy ženské házené nejsou problémy knihovny určitě moc vidět. Jenže ony jsou a v současné době značné. Nebo snad hodlá vedení města čekat, až zateče do elektrických rozvodů, dojde k větším škodám nebo dokonce úrazům personálu nebo návštěvníků? Nechce se mi věřit, že situaci mohou řešit jen vlastní vnitřní opatření knihovny (výrazné snížení počtu zaměstnanců, údajně o 9, či zkrácení provozní doby aj.). A konečně - snad z tzv. objektivních, byť třeba i bezpečnostních důvodů by byla knihovna „dočasně" zavřena. Když je již řeč o sportovní hale, bylo mi v ní docela smutno. I když výkony házenkářek dělají městu čest a dobrou propagaci. Jen těch zde proinvestovaných 250 mil. (a některé informace jsou dokonce na 270 mil. Kč) jsem zde marně hledal. Myslím, že by stejná muzika mohla sportovní halou znít i za méně a třeba ušetřených 100 mil. mohlo udělat hezčí kulturní stánek pro občany i z Městské knihovny Most. To jen námět pro další městské (družstevní) investování. Zatím je mostecká knihovna ostudou a věřme, že špatným svědomím současného vedení SMM, ČSSD a KSČM. Je na čase, aby ke změně priorit ve statutárním městě Most došlo co nejdříve. Třeba by to mohli popostrčit samotní občané Mostu za pomoci osobností, které webové stránky MěK Most prezentují jako Tváře Mostecka. Co Vy na to?


Facebook komentáře