Tabákový kouř obsahuje rovněž dehet, močovinu, čpavek, benzen, dibenzantracen, benz-apyren, radioaktivní polonium 210, kadmium, nikl a další látky, prokazatelně nějakým způsobem ke vzniku rakoviny přispívající. Dnešní cigarety obsahují kolem 700 aditiv, tedy komponent přidaných z důvodů lepšího vstřebávání nikotinu, ladného vinutí kouře nebo udržení popela na oharku. Znamená to snad, že alkohol obsahuje to, co tam nepatří, tedy metanol, zatímco dehet, močovina, čpavek a dalších tisíce škodlivin si kuřáci vyžadují, a proto správně do cigaret patří? Vyžadují to snad i děti v matčině lůně...? Divná a hrůzná logika...

S cigaretovým kouřem se do těla dostává přes 4 000 chemikálií a z plic se vstřebávají rovnou do krve. Není no horší zbraň hromadného ničení než metanol? Pokud je kuřákem nastávající matka, proniknou i do těla jejího nenarozeného dítěte. Největší zlo představuje nikotin a oxid uhelnatý. Nikotin díky své schopnosti stahovat cévy snižuje průtok krve dělohou, dochází také k narušení jemných cév v placentě, a tím je zhoršeno předávání živin mezi krví matky a dítěte. Při kouření vzniká v těle matky nebezpečný karboxyhemoglobin, který omezuje přenos kyslíku a způsobuje, že se dítě v děloze dusí.

Kouření může znamenat i vážné komplikace samotného těhotenství. Patří mezi ně riziko mimoděložní gravidity a riziko odlučování placenty, respektive nebezpečí přerušení výživy dítěte. U kuřaček se také častěji objevuje krvácení ve všech stupních těhotenství. Vyšší je také nebezpečí samovolného potratu, předčasného porodu a narození mrtvého dítěte. Děti matek kuřaček se rodí s porodní váhou nižší v průměru o 250 g a tento handicap během dětství obtížně dohánějí. A jejich plíce jednou mohou být jako tyto náruživého kuřáka…

Co by na to Listina základních lidských práv a svobod? Metodou šoku vláda Apeninského poloostrova upozornila italské ženy, že když těhotné pijí alkohol, vstřebává jej i jejich potomek, pro kterého to může mít katastrofické následky. Na velmi výmluvném plakátu je sklenice plná krvavého koktejlu zvaného spritz, s ledem a plátkem pomeranče. Na dně je ponořeno zkroucené lidské embryo. „Mamma beve, bimbo beve - Když pije matka, pije i dítě”.

Varování patří zejména ženám v severovýchodním regionu Veneto, kde je velmi oblíbený drink známý jako spritz - bílé víno, Campari a perlivá voda. Nápoj je oblíbený hlavně u žen, nezřídka i těhotných. Důvodem zahájení kampaně je především fakt, že alkohol požívají během těhotenství skoro dvě třetiny Italek. Což takhle u nás rovněž vyvěsit italské plakáty s drsným motivem v autobusech, na billboardech a na ženských záchodech v barech, restauracích a diskotékách…?

Proč vláda neudělá prohibici cigaret? Tedy zákaz jejich prodeje? Protože za léčení nemocí kuřáků ročně spotřebuje v systému veřejného zdravotního pojištění šest miliard Kč, zatímco přínos do státního rozpočtu z daně za kuřivo je asi desetkrát tolik. Stát vybere na spotřebních daních za tabák 44 miliard, dalších zhruba 16 miliard zaplatí kuřáci na dani z přidané hodnoty. Kuřáci jsou naše rodinné stříbro. Resort zdravotnictví tak ročně získá pouze od kuřáků 88 miliard. Při odchodu do důchodu v 65 letech stát získá další miliardy. Jak? Snadno. Když se zvýší počet kuřáků, zvýší se i počet předčasných úmrtí, zmenší se počet důchodců. A máme další úspory; jenom loni stát vyplatil na důchodech zhruba 340 miliard korun, letos ke konci srpna to bylo zhruba 230 miliard korun...

Inu, když si jak pan krupař Vorel nakouříme pěnovku, všechno nám začne smrdět a my si hodíme mašli...Když zvýšíme počet kuřáků, zrušíme důchody i státní dluh…

Poprvé jsem se podíval na účtenku z lékárny a zvýšil se mi tlak…