Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Útoky na palestinské mešity jsou odvetou úřadům

  • spalenej-koran
Izraelské bezpečnostní orgány zjistily, že extremisté z řad židovských osadníků na okupovaném západním břehu Jordánu mají v úmyslu ničit palestinské mešity, a to v odvetu za občasné snahy izraelských úřadů zasahovat proti pravicovým extremistům.

Zatím nejnověji židovští fundamentalisté zaútočili na mešitu ve vesnici Lubán al Šarkíja u Nábulusu, kterou podpálili a silně poničili. Obzvláště si dali záležet, aby poskládali všechny nalezené korány do půlkruhu a spálili je do posledního. Palestinský prezident Mahmúd Abbás nařídil opravu mešity, jak jen to bude možné, nicméně vášně v oblasti jsou rozbouřené. Popelem přitom lehl také olivový sad u vesnice Havára, což místní obyvatelé přičítají rovněž osadníkům. Mohlo by přitom jít o odvety za to, že izraelské úřady v pondělí nechali zbourat několik budov v ilegální osadě Šavej Šomron.

Hnutí kibbuců mezitím vyzvalo všechny bývalé vojáky izraelské armády, aby se přestěhovali na okupovaný západní břeh a „ubránili tak státní půdu v rukou Židů a poskytli ochranu osobám, které tam vyslal stát a Hnutí Kibbuců". Podle názoru hnutí bude tento krok hrát zásadní roli při budoucích politických rozhodováních o statutu západního břehu. První skupiny bývalých vojáků se už k přestěhování přihlásily.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře