Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

USA utají izraelské jaderné zbraně, Němci dodají ponorky

  • jaderny-vybuch
Po květnovém ujištění prezident USA Barack Obama údajně „znovu potvrdil" tajné ujednání, podle něhož oficiálně neprozradí existenci obecně známých izraelských jaderných zbraní a nebude nutit Izrael, aby se připojil ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní (NPT).

Ačkoli i sám Izrael čas od času existenci svých jaderných zbraní náhodně přizná, USA vůči jedinému jadernému arzenálu na Blízkém východě pokračují v politice „na nic se neptej, nic neříkej".

Zpráva o Obamově ústupku Izraeli nejspíš vyvolá určitou mezinárodní konsternaci, protože sám Obama ještě minulý týden na půdě OSN slavnostně razil rezoluci žádající, aby se ke smlouvě o nešíření přidaly všechny státy světa.

Ještě o týden předtím přitom ale USA veřejně a hněvivě reagovaly na rezoluci Mezinárodní agentury pro jadernou energii (MAAE) vyzývající Izrael k podpisu smlouvy s tím, že je to „nefér". Izrael tak dál může s klidem odmítat mezinárodní inspekce, jak to činí všechny signatářské země NPT.

Agentura UPI v této souvislosti navíc oznámila, že Izrael získal od Německa dvě ponorky schopné odpalovat střely s jadernými hlavicemi. Obě plavidla byla přímo v německých loděnicích upravena izraelskými techniky, byť při podpisu smlouvy v roce 2006 bylo dohodnuto, že nebudou nosit jaderné zbraně.

Ponorky U212 budou mít posádku o 35 mužích a rakety na jejich palubě budou míst dostřel 4500 kilometrů.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře