Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

USA hodlají použít vojenskou sílu v Sýrii

  • syria-assad_2
USA projednávají se spojenci varianty vojenského zásahu do syrského konfliktu. Informovala o tom americká média s odkazem hned na několik anonymních zdrojů. Formálně má být cílem operace ochrana civilistů včetně běženců. Ve skutečnosti jde o podporu ozbrojené opozice a svržení vlády Bašára Asada. Spojenci, jež se účastní konzultací, uvedeni nebyli, zdroj ale přiznal, že mezi potenciálními členy koalice existují rozpory.

 

Expert orientalista z Ústavu strategických odhadů Sergej Děmiděnko komentuje situaci následovně:

Dnes k útoku na Sýrii nedojde, protože pro všechny účastníky by to byla velice drahá záležitost. Mám na mysli sílu syrské armády. Jde o geopolitické následky vpádu: ty budou velmi těžké pro celý region. Kvůli vážné destabilizaci situace v blízkovýchodním regionu půjdou samozřejmě nahoru ceny ropy. Ohrožen bude Izrael. Vždyť jedinou sílou, která může přijít k moci v Sýrii v důsledku válečného vpádu Západu, jsou islamisté. Podporuje je Saúdská Arábie a Katar. A dnes není na světě islamisty, který by měl pozitivní vztah k Izraeli.

Expert z ruského Ústavu orientalistiky Vladimir Achmedov upozornil na to, že USA a jejich partneři projednávají různé varianty vojenského zásahu do syrských záležitostí:

Ani USA, ani přední západní země nemají zájem na invazi do Sýrie, nechtějí bombardovat vládní objekty v hustě obývaných čtvrtích s civilisty. Půjde spíš o velké dodávky zbraní opozici a o politický nátlak na Damašek kvůli otevření humanitárních koridorů. A to stačí pro svržení režimu Bašára Asada.

Není tajemstvím, že ozbrojená opozice klade odpor Damašku výhradně díky dodávkám zbraní ze zahraničí a rovněž díky pákistánským, afghánským, libanonským, iráckým, libyjským a jemenským žoldákům. Jsou důkazy, že proti Asadovi bojují ozbrojenci z Al Kaidy. Ja jasné, že plány přímých dodávek zbraní syrské opozici, vytvoření „bezpečných zón“ pro vzbouřence, které dnes posuzují USA a jejich partneři, pouze posílí pozice Al Kaidy v tomto regionu.

-----------------------------

USA posuzují varianty vojenského zásahu v Sýrii

Americká administrativa zahájila konzultace se svými spojenci o možném použití síly na území Sýrie. Anonymně to masmediím oznámilo hned několik oficiálních osob. Podle jejich údajů bude formálně za cíl operace vyhlášena ochrana civilních obyvatel, ve skutečnosti ale bude poskytnuta přímá podpora opozici, aby mohla být svržena vláda Bašára Asada.

Posuzují se i varianty přímých dodávek zbraní opozici, vyslání vojsk za účelem zajištění bezpečného pásma pro povstalce, zasazení úderů systému protivzdušné obrany této země. Současně prezident a předseda sněmovny reprezentantů USA 6. března prohlásili, že USA nebudou jednostranně činit žádná vojenská opatření vůči Sýrii.

 

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012_03_12/68236090/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře