Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Travers: Hamas před izraelským útokem odpálil jen „asi dvě“ rakety

  • gaza-goldstone
Jeruzalémské středisko pro veřejné záležitosti rázně odmítlo rozhovor spoluautora Godlstoneovy zprávy, irského plukovníka ve výslužbě Desmonda Traverse, který zpochybnil izraelské tvrzení, že loňská agrese proti Gaze byla sebeobranou.

Travers v rozsáhlém interview konstatoval, že měsíc před zahájením izraelské invaze dopadly do Izraele „asi dvě" podomácku vyrobené rakety. Izraelská strana dál trvá na tvrzení, že jen za tři dny před zahájením útoku z pásma Gazy vylétlo na Izrael 32 raket.

Travers rozčílil Izraelce i konstatováním, že Hamas před izraelskou ofenzívou, která zabila na 1300 civilistů, usiloval o „pokračování příměří, na což Izrael řekl ne". Zároveň odmítl fotografie, které izraelská armáda zveřejnila coby důkaz, že Hamas během izraelské agrese skladoval zbraně v mešitách. „Těm fotkám prostě nevěřím," prohlásil Travers s tím, že jsou to „podvržené důkazy".

Travers přitom kritizoval Izrael za jeho někdejší okupaci jižního Libanonu, kde podle něj izraelští vojáci bezdůvodně stříleli na irské příslušníky mírových sil.

Desmond Travers obvinil židovské lobbyisty z toho, že ovlivňují zahraniční politiku Británie na Blízkém východě a podotkl, že izraelské snahy potlačit Goldstoneovu zprávu selhaly. „Soud světového veřejného mínění podle všeho zprávu přijal," dodal.

 

 

Některé z výroků Desmonda Traverse, které se v Izraeli líbit nemohly:

„Gaza je jediný gulag na západní polokouli, zřízený demokraciemi, uzavřený před potravinami, vodou i vzduchem."

 

„Dítě, které hodí kámen na izraelskou apartheidní zeď, může dostat až dvacet let vězení, což znamená, že Izraelci přikládají větší hodnotu bezduchému objektu, než lidskému životu. To je šílené."

 

„Tsunami kritiky, které se zvedlo proti Goldstoneově zprávě, vcelku legračně započalo ještě dřív, než byla zpráva zveřejněna. Tato brzká kritika podle mého signalizuje vědomí viny pachatelů. Dali tím najevo svou vinu."

 

„Soudce Goldstone vždy razil tezi, a já s ním naprosto souhlasím, že pro nastolení trvalého a spravedlivého míru na Blízkém východě je nejprve třeba skončit s beztrestností. A o tom je celá naše zpráva."

 

„Ano, jsem plně toho názoru, že jakmile invaze započala, měli obyvatelé Gazy plné právo se bránit."

 

„Myslím, že by světová veřejnost měla pozorně sledovat úskočné protiislámské výpady, které zároveň ospravedlňují i akce, které by nebyly v žádné jiné části světa tolerovány."

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře