Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Šéf Hizballáhu může ovlivnit veřejnost v Izraeli (střípky z Izraele)

  • nasrallah-hassan
Izraelský ministr Jossi Peled pohrozil, že Izrael zastaví loď, která pod moldavskou vlajkou minulý týden vyplula z Řecka ke Gaze, neboť dodání humanitární pomoci do Gazy by prý mělo „velmi závažné důsledky" pro izraelskou bezpečnost.

Loď vyslala libyjská charita Kadhafi Foundation a ke břehům Gazy by měla dorazit do dvou nebo tří dnů. Na palubě má 2000 tun potravin a léků.

Není jasné, zda zboží, které veze, odpovídá nedávno pozměněnému izraelskému seznamu povoleného zboží, Izrael přesto trvá na tom, že loď je třeba zastavit a že je posádku nutné přimět k tomu, aby náklad předala buď do izraelského Ašdodu, nebo se pokusila domluvit o předání zboží s Egyptem.

Američtí presbyteriáni mezitím vyzvali svou vládu, aby ukončila pomoc Izraeli kvůli pokračující židovské kolonizaci okupovaných palestinských území. Výzva je součástí rad, jak se mají dva miliony členů presbyteriánské církve stavět k izraelsko-palestinskému konfliktu, a byla schválena většinou 82 procent na každoročním valném shromáždění církve.

Šéfovi izraelské vlády Benjaminu Netanjahuovi se nepodařilo přesvědčit generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, aby na půdě Valného shromáždění OSN zrušil diskusi o izraelském masakru na palubě Mavi Marmara.

Irsko oznámilo, že hodlá zablokovat iniciativu EU, podle níž by měl mít Izrael přístup k citlivým informacím o občanech Evropské unie. Irský ministr spravedlnosti Dermott Ahern prohlásil, že se obává zneužití těchto informací, obzvlášť poté, co Izrael zfalšoval irské pasy pro agenty Mossadu, kteří s jejich pomocí zavraždili v Dubaji člena Hamasu. Irsko tak reaguje na dohodu z počátku letošního roku, podle níž by si EU a Izrael měli vyměňovat informace o spotřebitelích.

Vedení kolonie Nokdim na okupovaném západním břehu Jordánu, v níž žije i izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman, odhlasovalo, že si v něm nesmějí kupovat domy nežidovští ruští Izraelci, protože podle náboženských zákonů by pak Nokdimu hrozila „asimilace" a tamní děti by mohly chytit špatné návyky.

Sílící moc ultraortodoxních Židů dokázal i dvacetiletý student ješivy Jechiel Chazan, který na demonstraci v Jeruzalémě zapálil a následně spolu se soukmenovci i podupal vlajku státu Izrael. U soudu pak požádal, aby byl zbaven obvinění z hanobení zástavy, a to na základě svobody projevu.

A k tomu všemu izraelská tajná služba zkonstatovala, že předák libanonského Hizballáhu šajch Hasan Nasralláh je po třiceti letech (po egyptském prezidentovi Násirovi) prvním arabským předákem, který je svými projevy s to ovlivnit veřejné mínění v Izraeli. Nasralláh totiž své projevy orientuje nejen na své příznivce, ale i k izraelské veřejnosti, v níž podkopává důvěru v její vojenské a politické vedení.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře