Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ruské poselství adresované prezidentu Asadovi (+video)

  • lavrov_assad
Ministr zahraničních věcí Ruska Sergej Lavrov a šéf služby zahraniční rozvědky Michail Fradkov zavítali do Damašku, aby tu jednali se syrským prezidentem Bašárem Asadem. Šéf ruské diplomacie mu předá poselství od ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. O tom, s čím se obrací ruský prezident na svého syrského kolegu, Sergej Lavrov neinformuje. Novinářům řekl na vysvětlenou: S úkolem, který dostávám od hlavy státu, mohu obeznámit pouze adresáta.

Během včerejší schůzky s ministrem zahraničních věcí Bahrainu Sergej Lavrov zdůraznil: Měnit svůj postoj vůči Sýrii Rusko nehodlá. Tento postoj spočívá v podpoře iniciativy Ligy arabských států, která se objevila už v listopadu roku 2011. Je to požadavek skoncovat s násilím, ať už je jeho zdrojem kdokoli - úřady nebo opozice, zabránit vojenskému zásahu do událostí v Sýrii zvenčí a zahájit dialog mezi všemi stranami konfliktu bez jakýchkoli předběžných podmínek. Na základě toho všeho se dá předpokládat, že Sergej Lavrov se bude snažit přesvědčit Bašára Asada o tom, aby zahájil dialog s opozicí.

Jasné je ale něco jiného, a sice to, že Asad je ochoten jednat pouze s Ruskem a možná ještě s Čínou. Avšak na kontakty s vedením sousedního Kataru, Saúdské Arábie a Turecka a tím spíš pak s vedoucími činiteli členských zemí NATO syrské vedení jen sotva přistoupí.

Na letišti Damašku uvítala ruského ministra zahraničních věcí Sergeje Lavrova a šéfa Služby zahraniční rozvědky Michaila Fradkova reprezentativní syrská delegace. Potom zamířil automobil ministra s doprovodem po poměrně liduprázdné silnici, kterou střežili policisté, do syrského hlavního města. Tam ruskou delegaci uvítali četní stoupenci Bašára Asada s portréty svého prezidenta a ruskými vlajkami. Čím víc se ministerský průvod blížil k prezidentskému paláci, kde se budou konat jednání, tím početnější byl zástup vítajících. Různou řečí skandovali: Rusko, děkujeme!

Chránit mezinárodní právo a právo národů regionu na samostatné rozhodování o vlastním osudu bez zásahu zvenčí. Takový je hlavní postoj, z něhož Sergej Lavrov vychází při projednávání situace v Sýrii s jejím prezidentem Bašárem Asadem. Když se Sergej Lavrov obrátil na Bašára Asada, zdůraznil, že reakcí na zákonné požadavky lidu týkající se lepšího života musí být nezbytné reformy.

Bašár Asad zase poděkoval Rusku za postoj, který zaujalo vůči syrské krizi a který sehrál rozhodující úlohu v ochraně země. Zdůraznil, že region se mění, a spolu s ním i celý svět. A je proto nezbytná rovnováha. Mezi Ruskem a Sýrii existují dávné přátelské vztahy, - zdůraznil Asad, Sýrie ale nikdy nechtěla být pro své přátele břemenem, - zdůraznil syrský prezident. A konstatoval, že Sýrie se snaží být přítelem, který je s to poskytovat pomoc, nikoli přítěží.

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012/02/07/65527905.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře