Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Nová rezoluce OSN pro Sýrii

  • syria-assad_2
Německo, Francie a Velká Británie přišly v OSN s novým návrhem rezoluce pro Sýrii. Navrhují Valnému shromáždění, aby odsoudilo narušení lidských práv v této zemi. Spoluautory rezoluce jsou ochotny být rovněž USA, Japonsko, Maroko, Jordánsko, Saúdská Arábie, Libye a Katar.

17.listopadu vyzval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov k vyvinutí nátlaku na Damašek a opoziční síly s cílem zastavení násilí. Upozornil na to, že akce opozice sledují cíl rozněcování etnických a klanových rozporů. Přitom dostává stále více zbraní ze sousedních zemí.

Není vyloučeno, že právě tyto pašované zbraně použila 17.listopadu skupina vojáků-dezertérů ze syrské armády. Hlava ruského MZV Lavrov k tomu řekl:

Viděl jsem televizní reportáže o tom, že jistá nová síla, Syrská osvobozenecká armáda, zorganizovala útoky na patřící syrským ozbrojeným silám budovy. Tohle se velmi podobá opravdové občanské válce.

V souvislosti s tím experti stále častěji mluví o možnosti libyjského scénáře překonání syrské krize. Mezitím Turecko a arabské státy rozhodně vystoupily proti cizí intervenci v Sýrii. Avšak vytýčily ultimatum: vláda má okamžitě zastavit krveprolití. Liga arabských států navrhuje Damašku, aby akceptoval „cestovní mapu", připomněl katarský ministr zahraničí Hamád bin Džassim:

S cílem vyhnout se mezinárodní intervenci jsme přijali návrh rezoluce o vyslání do Sýrie skupiny pozorovatelů LAS. Jejím úkolem je zkontrolovat splnění vládou bodů cestovní mapy LAS pro urovnání krize.

Vztah opozice k událostem v zemi vyjádřil vůdce zakázané v Sýrii sunitské skupiny Bratři muslimové Muhamed Rijad Šakfa:

Bude li režim pokračovat v represích a nedosáhneme li diplomatického překonání problému, dá syrský lid přednost zásahu arabských zemí a Turecka a nikoli vojenské intervenci Západu, tedy NATO a USA. Předpokládáme, že se Bašár Asad dlouho neudrží, věříme, že již ke konci roku režim padne.

17.listopadu potvrdila vysoká komisařka EU pro zahraničí a bezpečnost Catherine Ashtonová v Moskvě postoj Západu: syrský prezident musí rezignovat. Sergej Lavrov na to namítl, že když opozice za podpory zvenčí prohlašuje, že dialog s Damaškem může být zahájen pouze po Asadově demisi, pak se stává iniciativa LAS znehodnocenou a nesmyslnou.

zdroj:http://czech.ruvr.ru/2011/11/18/60599134.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře