Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Mobilizace v Iráku: okupace vojenských základen USA

Pět iráckých lidových organizací ohlásilo 22. března iniciativu, která se zaměří na "okupační síly a jejich pověřence", tedy jinými slovy na vojenské základny USA a iráckou vládu vedenou Núrím el-Malík.

Okupační protestní akce naplánovaná na 9. dubna 2011 navazuje na vlnu významných iráckých demonstrací, které protestují proti vládní korupci, nedostatku sociálních služeb, iráckému vězeňské-průmyslovému komplexu a zkrachovalému sektářskému politickému systému v zemi. Akce je zároveň první svého druhu, která za hlavní příčinu každodenní irácké reality společenského rozkladu označuje okupaci ze strany USA.

Nové a nadšené organizační vzplanutí inspirované nedávnými povstáními a vzpourami v arabském světě umožňuje spojit všechny lidové stesky, které se projevily v protestech během uplynulých týdnů. Požadavky i prostředky, kterými se mají naplňovat, jsou shrnuty v prohlášeních Lidového hnutí pro záchranu Iráku, Lidové fronty pro záchranu Kirkúku, Organizace studentů a mládeže za svobodný Irák, nezlomné hnutí Basra za osvobození Jihu a Iráckého svazu kmenů jižního a středního Iráku.

Požadavky jsou následující:

 

  • Bezodkladný odchod okupačních sil
  • Zrušení bezpečnostní dohody, která narušuje svrchovanost a nezávislost Iráku
  • Zrušení sektářského a etnického systému kvót v politickém procesu
  • Vybudování občanského iráckého státu pomocí transparentních voleb a bez vměšování okupačních mocností či jakékoliv zahraniční či regionální síly, především Íránu
  • Propuštění nevinných vězňů z věznic okupantů a vlády
  • Zveřejnění rozmístění tajných věznic roztroušených ve všech iráckých provinciích
  • Naplnění všech požadavků Iráčanů a Iráčanek tak, jak byly formulovány v den "Povstání hněvu" 25. února 2011
  • Vytvoření nezávislé právní komise, která by prošetřila zásah bezpečnostních sil proti pokojným demonstrantům při protestech během uplynulého měsíce

 

Prohlášení dále pokračuje:

"... Zahájení dlouhodobých protestních akcí ve všech iráckých provinciích při příležitosti připomenutí si osmého výročí brutální okupace našeho přenádherného Iráku Spojenými státy americkými, které připadá na 9. duben 2011 ... Tyto protestní akce nepotrvají hodiny či dny: budou trvat tolik nocí a dnů, dokud se nezačnou naplňovat požadavky protestujících občanů ... Během protestních shromáždění si rozložíme stany oproti všem vojenským základnám USA v zemi. Žádáme všechny vlastenecky cítící osoby a síly vystupující proti okupaci, aby se těchto protestů zúčastnili. "

Spojené státy americké mají v Iráku nejméně 14 velkých vojenských základen a desítky menších. Bushova vláda trvala na založení 58 permanentních základen. Ke zpečetění "dohody o statusu vojenských sil" je naděje, že za Obamovy vlády základny zmizí, jen nejasná. Mezi osobami, které stojí v čele protestů, figuruje jméno Udaje al-Zaidiho, bratra novináře Muntazera al-Zaidiho, který si vysloužil světovou slávu hozením boty do prezidenta Bushe v prosinci 2008, a později i svým výmluvným vyjádřením se ke svému skutku. Jak představitelé organizátorů iráckých protestů v uplynulých měsících jsou Muntazer i Údaj al-Zaidiovci iráckou vládou stíhání, napadáni a zadržováni.

Mediální pokrytí událostí spojených s vyhlášením mobilizace je pouze omezené, ačkoli arabská televize Al-Džazíra a několik místních iráckých médií o tom do zpravodajství zařadily alespoň krátké zprávy. Na iráckých blozích se však o této iniciativě velmi intenzivně diskutuje, jakož i o tom, jak podpořit odvahu a odhodlání sjednotit lidový zápas za nový Irák.

 

Přeložila Silvia Ruppeldtová

 

Více na:

http://iraqleft.wordpress.com/2011/03/29/occupying-the-bases-april-9th-and-iraqs-day-of-salvation/

http://www.rebelion.org/noticia.php?id=125429

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře