Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Haarec: „Nepřipomíná cenzura v Izraeli tu v Íránu?“

  • anat-kamova
V posledních týdnech se šířily zvěsti, že izraelská reportérka Anat Kamová je už pod prosince loňského roku tajně držena v domácím vězení, nicméně tyto zprávy byly vyhrazeny jen pro média ve světě. V Izraeli vláda zmínky o Anat Kamové zakazovala, až doteď.

Kamové hrozí obvinění z „velezrady" za to, že předala kopie tajných armádních dokumentů Urimu Blauovi, reportéru deníku Haarec, který se k izraelské armádě často stavěl kriticky. V posledních několika letech napsal sérii článků, v nichž poukazoval na to, že armáda pohrdá výnosy Nejvyššího soudu, které stanovovaly mantinely jejích akcí. Jeden z článků se týkal „zatýkací" mise, která skončila smrtí tří údajných džihádistů. Vojáci v tajných dokumentech přiznávali, že měli rozkaz dotyčné zabít a ne je jen zatknout.

Uri Blau mezitím uprchl z Izraele a podle všeho se skrývá v Británii. Haarec obhajoval publikování jeho textů a oznámil, že bude za svým redaktorem stát, i když izraelské ministerstvo spravedlnosti vyzvalo k použití „všech možných prostředků", jimiž by byl Blau vrácen do Izraele, kde ho čekají obvinění a výslechy na tajné policii Šin Bet. Její velení oznámilo, že se Blau k výslechům dostavit musí a že fakt, že má k dispozici tajné materiály, je „přímým ohrožením" národní bezpečnosti.

To je ale teprve náznak vlny, která se na čtený a často velmi kritický deník Haarec žene. Jeden opoziční poslanec už vyzval „izraelské vlastence", aby zrušili předplatné listu, zatímco poslanec za vládní Nacionalistickou unii Michael Ben-Ari vyzval ministerstvo vnitra, aby v zájmu národní bezpečnosti Haarec zavřelo celý a hned. Poslanec za Liebermanovu stranu Jisreal Bejtanu David Rotem zase požaduje, aby Anat Kamové a všem dalším, kteří jsou v kauze zapojeni, bylo odebráno izraelské občanství, zatímco další poslanci na izraelský deník zaútočili coby na „antisemitský plátek" a tvrdí, že publikované tajné dokumenty jsou součástí spiknutí s cílem předat Izrael do rukou Arabům.

Haarec na oplátku otiskl článek nazvaný „Nepřipomíná cenzura v Izraeli tu v Íránu?" a vzhledem k tomu, co se kolem něj odehrává, je odpověď vcelku jasná: Ano. Hlavní izraelská vojenská cenzorka Sima Vikninová-Gilová sice trvá na tom, že opatření přijatá proti deníku „nejsou drakonická", izraelská média poukazují, že pokud by Izrael byl opravdu „jedinou demokracií na Blízkém východě", jak jeho vedení a příznivci rádi omílají, funkci cenzora by vůbec neměl.

Domácí vězení pro Anat Kamovou sice může mít samo o sobě paralely i v jiných, hlavně nedemokratických zemích, nicméně fakt, že její věznění je armádou už měsíce utajováno jako součást státního tajemství, je podivuhodný.

Izraelská vojenská cenzura je přitom bizarní úřad. Loni například obvinila a uvěznila dva palestinské novináře z východního Jeruzaléma za porušení zákonů tím, že informovali o útoku do Gazy -- v době, kdy už dávno začal a kdy o něm informoval celý svět - aniž by počkali na cenzorem schválenou oficiální verzi agrese.

 

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře