Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Europoslanci vyzvali FIFA a UEFA, aby vyloučily Izrael z příštího mistrovství světa a ze všech dalších fotbalových soutěží.

Europoslanec Manu Pineda a ostatní signatáři zasílají oběma sportovním organizacím dopis, v němž vysvětlují, že "fotbal nemůže přispívat k legitimizaci okupace a vyhlazování palestinského lidu".

Tajemník pro mezinárodní vztahy PCE a poslanec Evropského parlamentu za stranu Izquierda Unida Manu Pineda spolu s desítkou dalších poslanců Evropského parlamentu, španělských i z jiných zemí, prosazuje iniciativu, která vychází z hesla, že "fotbal nemůže přispívat k legitimizaci okupace a vyhlazování palestinského lidu". To jsou slova signatářů dopisu, který zaslali Mezinárodní fotbalové federaci (FIFA) i Unii evropských fotbalových asociací (UEFA) a v němž požadují "okamžité" vyloučení izraelské reprezentace i jejích pravidelných týmů z mezinárodních soutěží.

  • europoslanci-vyzvali-fifa-a-uefa-aby-vyloucily-izrael-z-pristiho-mistrovstvi-sveta-a-ze-vsech-dalsich-fotbalovych-soutezi
  • europoslanci-vyzvali-fifa-a-uefa-aby-vyloucily-izrael-z-pristiho-mistrovstvi-sveta-a-ze-vsech-dalsich-fotbalovych-soutezi
  • europoslanci-vyzvali-fifa-a-uefa-aby-vyloucily-izrael-z-pristiho-mistrovstvi-sveta-a-ze-vsech-dalsich-fotbalovych-soutezi

Signatáři dopisu to vysvětlují jako "nátlakové opatření tváří v tvář zabití více než 30 000 palestinských civilistů v Gaze" a připomínají svým protějškům, že FIFA i UEFA "tvrdí, že prostřednictvím fotbalu prosazují hodnoty rovnosti a dodržování lidských práv. To vše je dnes v Gaze nepochybně porušováno.

Pineda jako propagátor tohoto opatření sdělil médiím, že se jedná o "dokonale použitelné" opatření, a uvedl případ Jihoafrické republiky v éře apartheidu - pozastavení činnosti ze strany FIFA v roce 1962 - nebo nedávno případ Ruska, kterému FIFA a UEFA pozastavily činnost po invazi na Ukrajinu.

Poslanec IU zdůrazňuje, že "dvojí standardy" nelze akceptovat, neboť "fotbal má velkou mezinárodní projekci a nemůže být výkladní skříní těch, kteří páchají masakr na palestinském lidu".

Kromě Manu Pinedy dopis podepsali španělští europoslanci María Eugenia Rodríguez Palop, Miguel Urbán, Idoia Villanueva a Esther Sanz, kteří patří do skupiny Levice. Připojili se k nim také liberál Javier Nart (Renew) a Ana Miranda za Zelené/EFA.

Dopis podepsali také irští europoslanci Mick Wallace, Clare Daily, Cris MacManus a Luke Flanagan, belgický europoslanec Marc Botenga a německý nezávislý Martin Buschmann.

Minulý týden vyzvalo 12 západoasijských fotbalových federací, které sdružují všechny významné blízkovýchodní země, k dočasnému pozastavení činnosti izraelského týmu.

Jakékoli rozhodnutí o pozastavení účasti ve sportovních soutěžích musí přijmout Rada FIFA, které předsedá Gianni Infantino, a Výkonný výbor UEFA, v jehož čele stojí Slovák Aleksander Čeferin.

Zdroj: https://mundoobrero.es/2024/02/16/solicitan-a-la-fifa-y-la-uefa-que-excluyan-a-israel-del-proximo-mundial-y-del-resto-de-competiciones-futbolisticas/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Jaro Jaroslav 2024-02-25 17:22
O tom Čeferinovi nevie veľa Slovákov. A navyše, poslanci ako Radačovský či Uhrík držia zobaky o Izraeli! A aj rabín Fitzo, Blaha a zbytok tej dnešnej vlády!
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře