Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Šest z deseti Pákistánců považuje USA za nepřítele

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • pakistanci
Nový průzkum veřejného mínění provedený agenturou Pew ukazuje, že většina Pákistánců nesouhlasí s americkou zahraniční politikou v regionu, přičemž 6 z 10 Pákistánců považuje Spojené státy za „nepřítele", zatímco za partnery Američany vnímá jen každý desátý Pákistánec.

Dvě třetiny pákistánských voličů si navíc přeje konec americké okupace sousedního Afghánistánu a jen 8 procent věří, že Barack Obama dokáže v zahraniční politice přijmout ta správná řešení. Zároveň s tím poklesl počet těch, kdo považují za nepřítele Taliban.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí připustil, že ve vztahu k pákistánské veřejnosti opravdu existuje „deficit důvěry", který se USA snaží překlenout poskytováním masivní pomocí. Pákistáncům ale podle všeho nejvíc vadí to, že Washington po jejich vládě požaduje stále agresivnější ofenzívy v pákistánských kmenových oblastech. Většinou se při nich ale jen výjimečně podaří zlikvidovat avízované vůdce teroristů, ofenzívy ale na druhou stranu vyvolávají odvety v podobě útoků na města po celém Pákistánu. Přesto se už ale Pákistánci Talibanu nebojí tolik, jako americké politiky, která fundamentalisty neustále provokuje k akcím.

Pákistánský velvyslanec při OSN Abdalláh Husejn Hárún v této souvislosti konstatoval, že pokud USA povedou válku v Afghánistánu tak, jako doposud, bude to pro ně válka „nevyhratelná".

 

 

Facebook komentáře

Nejčtenější