Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Rusko pomůže Vietnamu vybudovat jaderné vědecké centrum

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek uvedl, že Vietnam a Rusko podepsaly memorandum o výstavbě jaderného vědeckého centra ve Vietnamu.

Lam řekl, že Vietnam je rozhodný se svou politikou vnějších vztahů nezávislosti, autonomie a multilateralismu a je důvěryhodným partnerem a odpovědným členem mezinárodního společenství v zájmu míru, stability, spolupráce a rozvoje ve světě.

Vietnam vždy pamatuje na podporu Sovětského svazu (v minulosti) a Ruska a že Rusko je jednou z jeho priorit, pokud jde o politiku vnějších věcí. Lam zdůraznil, že Vietnam chce rozvíjet své tradiční přátelské vztahy s Ruskem, které si jeho vůdci a lidé vybudovali.

  • rusko-pomuze-vietnamu-vybudovat-jaderne-vedecke-centrum
Během dialogů obě strany vedly komplexní výměnu názorů v oblastech týkajících se bilaterální spolupráce a oblastí společného zájmu v zájmu národního rozvoje, míru a rozvojové spolupráce v regionu i ve světě.

Obě strany se dohodly na účinném zavedení, vyjednávání a prohlubování dohody o volném obchodu mezi Vietnamem a Euroasijskou hospodářskou unií, jakož i na řešení problémů způsobených nepříznivými dopady světové ekonomiky, s cílem podpořit dvoustranný obchod a investice.

Obě země se dohodly, že budou pokračovat ve zvyšování efektivity životně důležitých projektů v energetickém a ropném sektoru a vytvářejí příležitosti pro podniky, aby rozšiřovaly investice a působily na území druhé země, v souladu se zákony obou zemí a mezinárodním právem.

Vietnam a Rusko se rovněž dohodly na posílení spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany, jakož i na reakcích na netradiční bezpečnostní výzvy, na základě zákona a mezinárodních praktik, což přispěje k míru a bezpečnosti v regionu a ve světě.

Obě země rovněž podporují budování systému mezinárodních vztahů, který je demokratický, spravedlivý a transparentní, založený na mezinárodním právu a Chartě OSN.

Vietnam a Rusko také podporují asijsko-pacifickou regionální strukturu, která je rovnocenná a nerozdělená, založená na mezinárodním právu, stejně jako posilující ekonomické vazby, jako je APEC, G20, asijsko-evropská hospodářská spolupráce. Chváleno je také Rusko spolupracující se subregionem Mekong, které přispívá k míru, stabilitě a prosperitě ve světě.

V Jihočínském moři, které Vietnam nazývá Východním mořem, obě strany podporují zajištění bezpečnosti, ochrany a námořní svobody, stejně jako nepoužívání nebo vyhrožování použitím síly a řešení konfliktů vhodnými mírovými opatřeními v souladu s Chartou OSN a mezinárodní právo, zejména Úmluva Organizace spojených národů o mořském právu (UNCLOS). Podporují také plné provedení Deklarace o chování smluvních stran v Jihočínském moři (DOC), jakož i jednání o praktickém a účinném kodexu chování v Jihočínském moři (COC), v souladu s mezinárodním právem.

Putinova státní návštěva Vietnamu je tentokrát považována za symbolickou událost, neboť obě země si připomínají 30. výročí podpisu dohody o základních principech přátelských vztahů mezi Vietnamem a Ruskem.

Lam ve čtvrtek odpoledne řídil oficiální přijímací ceremoniál pro Putina v prezidentském paláci v Hanoji. Odpoledne se měl Putin setkat s vysoce postavenými vietnamskými vůdci, mimo jiné na jiných akcích.

Zdroj: https://e.vnexpress.net/news/news/russia-to-help-vietnam-build-nuclear-science-center-4760769.html

+ VIDEO ---------------------------------------

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře