Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Karzáí viní z kritiky podvodů při volbách USA

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • karzai-hamid
Za obviněními z podvodů při prezidentských volbách v Afghánistánu jsou Spojené státy, naznačil nynější afghánský prezident Hamíd Karzáí v rozhovoru pro francouzský deník Le Figaro.

Spojeným státům prý není Karzáí po chuti kvůli své nezávislosti, a tak ho prý nyní za jeho neochotu stát se poslušnou loutkou trestají. Podobně se přitom Karzáí vyjadřoval už dříve, a to v souvislosti s četnými zprávami o zkorumpovanosti jeho bratra Walího, který je obviňován z podílu na obchodu s drogami. I tato mediální kampaň prý byla cílena tak, aby Karzáího „umlčela".

Obvinění, která afghánský prezident vznáší, jsou ale pochybná. Bílý dům má sice všechny důvody být se situací v Afghánistánu nespokojený, nicméně jako jediný dál označuje prezidentské volby, které už vypadají jako jeden velký podvod, za „úspěch". Přehlíží přitom otřesnosti typu osmi stovek zcela fiktivních volebních místností, skutečnost, že v některých místech volilo desetkrát víc lidí, než bylo oprávněných voličů, nebo že existují celé volební okrsky, v nichž Karzáího protikandidát nedostal ani jediný hlásek.

Karzáí to vysvětluje kmenovou tradicí své země, kdy lidé v některých oblastech volí kolektivně. Připouští sice, že se při hlasování objevily některé „nepravosti", ale ty jsou prý „nevyhnutelné" v každé „pučící demokracii".

Facebook komentáře