Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Japonci nutí Kim Čong-una do kapitalismu?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • kin_cong_un
  • Japonci nutí Kim Čong-una do kapitalismu?
Nový vůdce KLDR Kim Čong-un nařídil zahájení diskuse o ekonomických reformách a řekl, aby se lidé nebáli ani posouzení kapitalistických způsobů řízení. Informoval o tom japonský list Majniči. Představitel korejské Pracovní strany zase sdělil listu, že Kim Čong-un nařídil zavedení jakýchkoli užitečných ekonomických zkušeností, ať už z Číny, Ruska nebo Japonska.

 

Analytik z ruského Ústavu Dálného Východu Konstantin Asmolov má za to, že informaci z Majniči nesmíme zatím brát vážně:

Japonská média občas zveřejňují informace, které se k nim dostaly nepochopitelnou cestou. Jde nejčastěji o přání senzace. Máme počkat, až o podobných diskusích v KLDR budou mluvit diplomaté, čínští a ruští experti, a nikoli angažovaná japonská média.

Zpráva o výzvě Kim Čong-una k adaptaci tržních kapitalistických vztahů na podmínky Severní Koreje je „dost nečekaná.“ Prohlásil to Hlasu Ruska další ruský odborník na Koreu, expert z Ekonomického ústavu Georgij Toloraja. Podle jeho mínění se Kim Čong-un věnuje dnes spíš konsolidaci své moci. Přitom se ukázal jako pokračovatel kursu Kim Ir-sena a Kim Čong-ila. Georgij Toloraja je přesvědčen, že změny začnou později, kdy bude zajištěna stabilita politické moci Kim Čong-una:

Pro Severokorejce je problém reforem aktuální dlouhá léta. Otázka je v tom, že nesmějí připustit otevřenost své země. Pronikání zahraničních idejí a kontakty se zahraničím přivedou k likvidaci režimu, začne pohlcení Severu Jižní Koreou. V KLDR si to výborně uvědomují a právě proto dosud nezahájili reformy.

Při volbě zkušeností z ekonomických reforem nemá KLDR slepě kopírovat zahraniční modely, míní expertka z Ústavu Dálného Východu Viktoria Samsonovová:

Severní Korea se má rozvíjet vlastní cestou, možná s použitím čínských zkušeností. Tady si ale potřebují pamatovat na to, že Jih a Sever Korejského poloostrova příliš závisí na Číně. V této situaci může Rusko sehrát úlohu zprostředkovatele mezi Severem a Jihem.

Mezitím Rusko již nabídlo KLDR variantu překonání izolace: jde o projekt výstavby plynovodu do Jižní Koreje přes KLDR a o spojení železnic obou Korejí s Transsibiřskou magistrálou. Ztělesnění tohoto návrhu se může stát pro Severní Koreu začátkem přejímání užitečných zkušeností z tržních vztahů.

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012_04_17/72023615/

Facebook komentáře