Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Írán letadlo nevrátí (+video)

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • USA_letadlo_sentimel
Íránské síly protivzdušné obrany sestřelily 4. prosince americký výzvědný bezpilotní letoun typu RQ 170, který porušil vzdušný prostor islámské republiky. V pondělí informoval americký prezident Barack Obama a ministryně zahraničí Hillary Clintonová o tom, že Teheránu byla předána žádost o navrácení sestřeleného letadla.Ministr obrany Íránu Ahmad Vahidi prohlásil, že Írán pokládá sestřelený americký bezpilotní létající přístroj za svůj majetek.

Jejich bezpilotní přístroj porušil vzdušný prostor Íránu a místo toho, aby se nám omluvili, žádají od nás, abychom jim letadlo vrátili, - řekl generál.

Američané mají obavy zejména z toho, že Íránci mohou prozkoumáním nepoškozeného letadla získat informace o jeho konstrukci a elektronických systémech a využít je ve vlastní prospěch. Íránská televizní stanice v pondělí uvedla, že armádní experti dokončují proces získávání dat z letounu.

Co se kolem letadla dělo celé dva týdny zůstává záhadou. Největší diskuzi vyvolává fakt, že Íránci letadlo ukořistili nepoškozené. Mohlo mít poruchu. Řada odborníků ale tvrdí, že Íránci dokázali převzít satelitní ovládání stroje a prostě s ním přistát. To by vysvětlovalo i fakt, že se stroj sám nezničil. Teherán tvrdí, že se letounu zmocnil díky "elektronické pasti". Washington trvá na tom, že stroj měl poruchu. Buď jak buď předseda výboru pro vnitřní bezpečnost parlamentu Íránu Parvéz Soruri již oznámil, že Írán hodlá zahájit vlastní výrobu bezpilotních letadel. Íránští odborníci hodlají okopírovat bezpilotní letadlo, které mají k dispozici, protože stroj byl při pádu jen nepatrně poškozen.

Loren Thompson, analytik na Lexington Institute v Arlingtonu, o íránském kybernetickém útoku pochybuje. Podle něj Íránci nemají žádné prostředky jak letoun sestřelit natož „hacknout“. Íránská strana by nejen musela prolomit „firewall“ letounu, ale také plně pochopit jeho ovládací funkce a systémy. Teprve potom by se mohla pokusit navést letoun bezpečně na přistání - s největší pravděpodobností ručně. Jak pan Thomson dodává, letoun byl navržen pro operace nad územím se silnou protivzdušnou obranou a se silným elektronickým rušením. V dané oblasti sice existuje riziko přítomnosti protiletadlové obrany, aleje velmi nepravděpodobné, že by Íránci disponovali nějakým sofistikovaným elektronickým protiletadlovým systémem. Pravdou však na druhou stranu je, že v dané oblasti se nalézá íránská vojenská základna Zahedan s radarovou stanicí. Takže zcela bez vojenských a technických kapacit v tomto prostoru íránská armáda není.

Bezpilotní letoun RQ-170 Sentimel je nejmladším a zároveň nejstřeženějším z rodiny amerických bezpilotních strojů. Dokáže prý odposlouchávat telefonické hovory i analyzovat složení vzduchu a rozpoznat tak třeba tajnou jadernou podzemní laboratoř. Pomáhal i při dopadení Usámy bin Ládina. Využívá ho mimo jiné i americká tajná služba CIA.

Íránská vláda již zaslala protestní dopis OSN, v němž obviňuje USA z "provokativních tajných akcí", porušování mezinárodního práva a varuje před "opakováním podobných akcí".

Ministryně Clintonová v pondělí uvedla, že i přes provokace Íránu se Spojené státy pokusí najít diplomatické řešení sporu.

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře