Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Chameneí: Írán nebude nikdy usilovat o jaderné zbraně

  • chamenej-iran-ajatollah
Spolu s obligátními výzvami k Izraeli, Francii a Německu, aby zaktivnili svůj postoj, Obamova administrativa vyjádřila naději, že zpráva, která unikla z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a spekuluje o íránském jaderném programu, napomůže mezinárodnímu tlaku na zpřísnění sankcí proti Íránu.

Zpráva MAAE cituje údajné technické narušení íránské spolupráce s agenturou, přičemž ale obsahuje jen vágně formulovanou větu, která spekuluje o „možné existenci dřívějších nenahlášených aktivit". Nenabízí k tomu ale žádné důkazy, které by o íránském vojenském jaderném programu svědčily.

A podle íránského duchovního vůdce ajatolláha Chameneího jeho země ani takový program mít nikdy nebude. Chameneí zopakoval, že Írán o vojenský jaderný program usilovat nebude, protože genocidní zbraně jsou v islámské republice haram, čili nábožensky zakázané.

Jádrem nynějšího jaderného programu Íránu je obohacování uranu na 3,5 procenta. Minulý týden Íránci začali ve velmi malém množství produkovat uran obohacený na 20 procent k použití v lékařském izotopovém programu. Hypotetická výroba jaderných zbraní vyžaduje uran obohacený na 90 procent, přičemž i Západ pochybuje o tom, že je toho Írán vůbec technicky schopen.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře