Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Antoaneta Becker: Po Osámovi se Čína obává dalšího cíle USA

  • cinska-lod
Největší nepřítel USA byl mrtev jen týden, ale Čínu již obcházela obava z úderu na dalšího velkého nepřítele USA. Proč ho nechytili živého? Ptá se vojenský analytik Guo Xuan. Protože už nebyl potřeba jako omluva a důvod pro Washington k „antiteroristické válce“ mimo hranice USA. Bin Ládin jako nikdo před ním Spojeným státům posloužil ke zvýšení „strategické přítomnosti“ na mnoha místech po celém světě. 

Ale Libye či spíše útok NATO na Líbyi zcela změnil pravidla hry. Spojené státy a jeho spojenci již bin Ládina k útokům na cizí země nepotřebují. 

 

Přestože po smrti bin Ládina zavládla všeobecná úleva, mnoho Číňanů má strach, na koho Washington zaměří svou „pozornost“ nyní.

Čínské reakce na okolnosti provázející smrt Usámy bin Ládina byly smíšené někde mezi obdivem k úspěšné tajné operaci a obavami, na koho se Washington zaměří příště.

Ještě před bin Ládinovou smrtí Peking vyjádřil své znepokojení, že američtí stratégové zaměřují svou pozornost na omezování vzestupu Číny a dalších rozvíjejících se ekonomik.

Vydavatel časopisu Současné mezinárodní vztahy a autor článků o Libyi, Lin Limin, tvrdí, že USA se nechtěly příliš angažovat v Libyjském konfliktu, protože si uvědomily, že hlavním důvodem k jejich obavám jsou právě nově se rozvíjející země.

Americký postoj k Libyi není jen taktický, ale i strategický, protože USA pochopily, že by neměly míjet svoji energii na „šíření demokracie“ po celém světě, ale že by měly zaměřit svoji pozornost na nově se rozvíjející země, které jsou opravdovým důvodem ke znepokojení, tvrdí Lin.

Americká přítomnost v Afghánistánu byla pro čínské politiky od počátku kontroverzní. Čína se sice připojila ke globální válce proti teroru, protože bin Ladinova politická agenda šíření arabského kalifátu a sponzorování terorismu znamenala přímou hrozbu pro její neklidnou muslimskou severozápadní oblast Sin-tiang. Na druhou stranu ale Peking aktivity USA v oblasti středního východu znepokojovaly, protože se obával zvětšování vlivu Washingtonu v tomto pro Čínu citlivém regionu.

Komentátoři také začali analyzovat politický kapitál pro Obamu, jenž se chystá ke znovuzvolení na své druhé funkční období. Komentátor pekingského listu Xinjing Bao Chen Bing předpověděl, že USA využijí smrt bin Ládina ke zvýšení svého vlivu na Blízkém východě a k ukončení arabských bouří.

Je to skvělí způsob jak varovat všechny antiamerické politiky v regionu a ovlivnit vývoj na Blízkém Východě k obrazu svému, řekl Bing.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře