Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Afghánci se stále více obracejí ke stínové vládě Talibanu

  • taliban-jednani
Zprávy o tom, že Taliban na mnoha místech Afghánistánu utváří své stínové vlády včetně justičního systému nejsou nijak nové. Zarážející je přitom skutečný rozsah tohoto fenoménu, který už v mnoha provinciích nahradil státní struktury podporované vojáky Severoatlantické aliance.

V provincii Hílmand u hranic s Pákistánem Taliban dokonce vydává své zákony a úřední dokumenty. Při cestě do provincie, která je permanentním terčem útoků USA a NATO, bojovníci Talibanu na kontrolních stanovištích vydávají lidem povolenky, které je opravňují k cestě k dalšímu stanovišti.

Růst moci Talibanu se neodehrává ve vakuu. Afghánci se k Talibanu obracejí sami od sebe jako ke spolehlivější alternativě současně děsivě zkorumpované Karzáího vlády. Navzdory jejímu ujišťování, že má situaci v zemi pod kontrolou, realita mluví o opaku. Dokonce i zdroje NATO, které drží Karzáího vládu při životě, připouštějí, že Taliban už vytvořil vládu „na čekačce", která je připravena ujmout se řízení státu okamžitě, jakmile Karzáí padne.

Navzdory neustálému posilování západních jednotek v zemi se přitom paradoxně jeví, že v některých případech je Taliban nyní mocnější, než byl před americkou invazí v roce 2001.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře