Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

USA vstoupí do protiizraelské Aliance civilizací

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • alaiance-civilizaci
Bílý dům se připravuje na vstup do mezinárodní Aliance civilizací, která proslula mimo jiné ostrou kritikou politiky Izraele i samotných Spojených států, píše izraelský deník Jerusalem Post.

List konstatuje, že podle USA by to Izrael neměl vnímat jako krok proti namířený němu, je to ale postup, který bezpochybně ovlivní některé otázky dvoustranných vztahů mezi USA a Izraelem.

Aliance civilizací vznikla pod hlavičkou OSN v roce 2005 z iniciativy španělského premiéra José Luise Zapatera s cílem posilovat dialog mezi civilizacemi, především pak mezi tou západní a tou islámskou. Aliance si za cíl klade i boj s extremismem a snahami některých států vydávat se za jediné nositele pravdy.

Aliance opakovaně kritizovala počiny bývalého amerického prezidenta Bushe i izraelské vlády s tím, že jejich zahraniční politika zvyšuje napětí mezi představiteli různých civilizací. Barack Obama na rozdíl od svého předchůdce začal s aliancí spolupracovat a vysílat na její zasedání své zástupce v roli pozorovatelů.

Podle Jerusalem Post je nynější rozhodnutí do aliance vstoupit pokračováním Obamovy snahy o sblížení s islámským světem a odráží také ochlazení vztahů USA vůči Izraeli, které se zhoršily kvůli pokračujícímu izraelskému osídlování okupovaného západního břehu Jordánu a arabského východního Jeruzaléma.

 

Facebook komentáře