Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

P.C.Roberts: Vojenskobezpečnostní komplex USA ničí mír i americkou ekonomiku

Americký ministr obrany Mark Esper je dřívějším lobbistou zbrojařské firmy Raytheon a současně i dalším příkladem záliby i posedlosti prezidenta Trumpa jmenovat do nejvyšších vládních funkcí ty lidi, kteří jeho politice nejvíce oponují. Proč si asi Trump myslí, že představitel vojenskobezpečnostního komplexu mu pomůže skoncovat s rolí Washingtonu coby světového hegemonistického četníka?

  • p-c-roberts-vojenskobezpecnostni-komplex-usa-nici-mir-i-americkou-ekonomiku

 

Esper si trhá hlasivky svými projevy o tom, že vojenskobezpečnostní omplex, aby byl schopen vzdorovat Rusku a Číně, potřebuje zvýšit svůj rozpočet každoročně o pět procent. A přitom je to Washington, který vystupuje co nejagresivněji proti Rusku a Číně, a není tomu naopak. Vojenskobezpečnostní komplex pro maximalizaci svého rozpočtu a moci cizí nepřátele bezpodmínečně potřebuje. A smyslem aféry Russiagate též nebylo nic jiného, než zabránit Trumpovi v tom, aby odstraněním „cenného nepřítele“ normalizoval vztahy s Ruskem.

Obranný rozpočet USA by mohl být snížen na polovinu a stále by byl vyšší než vojenské rozpočty Ruska a Číny dohromady. Kdyby tedy tyto dvě země zamýšlely zaútočit na USA, neočekávali byste jejich mnohem vyšší výdaje na zbrojení?

Mohli byste uvést, že americké výdaje na obranu jsou tak vysoké v důsledku neefektivity a enormních zisků, skrytých za „překračováním nákladů“. Jestliže tomu tak je, pak by faktické zbrojní výdaje měly vycházet z přísných rozpočtových pravidel a kontroly jejich dodržování a neměli bychom se smiřovat s takovým systémem utrácení peněz na zbrojení, které nemůže být účty řádně revidováno. Dojdou vlastenečtí konzervativci někdy k poznání, že jejich slepá podpora Pentagonu umožňuje masivní ožebračování daňových poplatníků a zanedbávání skutečných potřeb – a to vše v zájmu nadměrných zisků výrobců zbraní?

Vojenskobezpečnostní komplex je zárukou toho, že veškerá hnutí hnutí za mír nemohou uspět. Lobbistům tohoto komplexu se dodneška podařilo zrušit už všechny dohody o jaderném odzbrojení, jež byly od roku 1960 s Ruskem dosaženy, a když prezident Putin opakovaně navrhoval prodloužení stávající smlouvy o kontrole nukleárního zbrojení, byla jeho nabídka Washingtonem striktně odmítnuta.

Důvod je zřejmý. Obamův režim s bilionovým zvýšením výdajů na nukleární zbrojení vyslovil souhlas – a vojenskobezpečnostní komplex ty peníze prostě chce.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře