Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Obžaloba moderního kapitalismu

Představte si, že by se administrativa Joea Bidena a Kongres dohodly, že vynaloží 54 miliard dolarů na posílení zdravotní péče ve Spojených státech, zatímco by varianty COVID-19 nadále připravovaly o život další lidi. Místo toho, aby se střední délka života již druhý rok po sobě snižovala, bylo by zachráněno více životů. 

Těchto 54 miliard dolarů by nepokrylo náklady na národní systém zdravotní péče, ale byl by to začátek. Místo toho Bidenova administrativa vyčlenila tyto peníze na nákup zbraňových systémů pro rozšíření války na Ukrajině. Dalších 813 miliard dolarů bylo vynaloženo na Pentagon. Financování a rozšiřování stálé válečné ekonomiky s dalšími hrozbami vůči Rusku a Číně je Bidenovou prioritou od jeho nástupu do funkce.

  • obzaloba-moderniho-kapitalismu
  • obzaloba-moderniho-kapitalismu

Nyní je průměrná délka života v USA na základě údajů z roku 2021 pouhých 76,1 roku, což je nejnižší hodnota od roku 1996. Jedná se o největší pokles - celkem o 2,7 roku - za posledních téměř 100 let, od začátku tzv. španělské chřipky v roce 1918, která ve skutečnosti začala u amerických vojáků shromážděných v Kansasu za první světové války.

V případě barevných obyvatel jsou čísla ještě horší. U černochů se průměrná délka života snížila na 75,4 roku. Od roku 2019 došlo u indiánů a původních obyvatel Aljašky k poklesu očekávané délky života ze 71,8 na 65,2 roku.

Za hlavní příčiny poklesu se považuje úmrtí na COVID-19 a nárůst počtu osob, které zemřely na předávkování drogami  nebo léky. Významným faktorem jsou úmrtí v důsledku nehod a neúmyslných úmrtí; podle Národního centra pro zdravotní statistiku je mnoho z nich způsobeno předávkováním drogami.

Bidenova administrativa 2. září zastavila poskytování 15 miliard dolarů potřebných na program bezplatného domácího testování COVID-19, čímž zvýšila riziko dalšího šíření nemoci a finanční zátěž chudých a pracujících lidí spojenou s testováním.

Pro kapitalistickou zemi, která je považována za nejrozvinutější na světě, je to obžaloba. Spojené státy zůstávají jedinou velkou kapitalistickou zemí, která neposkytuje zdravotní péči masám, z nichž miliony nejsou pojištěny.

Schopnost společnosti zajistit spravedlivou životní úroveň se měří poskytováním zdravotní péče, bydlení, zaměstnání za mzdu odpovídající životnímu minimu, výživných potravin, vzdělání a environmentální bezpečnosti. Ještě předtím, než se počátkem roku 2020 objevila pandemie COVID-19, se ukázalo, že kapitalistická ekonomika USA je ve všech těchto ohledech nedostatečná.

Klesající výsledky v matematice a čtení

Minimální mzda od počátku 80. let stagnuje. Snahy o vytvoření národního systému zdravotní péče opakovaně selhaly. Podle studie zveřejněné minulý týden došlo k dramatickému poklesu výsledků žáků ve čtení a matematice. Národní hodnocení vzdělávacího pokroku, které testuje devítileté žáky, ukázalo, že výsledky klesly více než za posledních 30 let.

Na vině je opět pandemie COVID-19, která v letech 2020 a 2021 znemožnila většině studentů prezenční výuku. Ke krizi amerického školství však přispívají i další faktory, například historický nedostatek kvalifikovaných učitelů, kteří by se po zkušenostech s pandemií chtěli vrátit do školních lavic.

Odhaduje se, že každý čtvrtý učitel opustil systém, což způsobilo katastrofální nedostatek učitelů. V mnoha školských obvodech zůstaly po nedávném otevření škol stovky až tisíce učitelských míst neobsazeny. Několik školních obvodů hlásí, že nemohou otevřít učebny. Ve Filadelfii oznámily dvě charterové školy uzavření právě na začátku nového školního roku a stovky rodin se ocitly v těžké situaci.

Kromě pandemie vyhoření učitelů, nízkých platů a nedostatečného financování škol čelí mnoho okresů rostoucí politické kulturní válce, protože státní politici a místní školské rady přijímají opatření, která omezují, co mohou učitelé říkat o americké historii, rase, rasismu, pohlaví a sexuální orientaci a otázkách LGBTQ+. Mnoho učitelů opouští svá místa, protože se odmítají podřídit těmto  nařízením.

Vztah mezi klesající průměrnou délkou života a zhoršujícími se výsledky žáků v testech je složitější než pandemie COVID-19. Americký kapitalistický systém nadále upřednostňuje zisk před lidským životem a udržuje svou historickou nadvládu nad pracujícími a utlačovanými národy prostřednictvím systémové nadvlády bílé rasy.

Je třeba ji rozbít a nahradit socialistickým systémem založeným na lidských potřebách, v němž se upřednostňuje zdravotní péče, bydlení, vzdělání a mzdy na úrovni životního minima. Závisí na tom budoucnost lidstva.

Překlad CFP!

Zdroj: https://www.workers.org/2022/09/66904/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře