Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Arizona bude zóna?

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

  • arizona
Schválení legislativního návrhu, tzv. bill SB 1070, stihla tucsonská Sněmovna reprezentantů i Senát během předminulého a minulého týdne, včetně podpisu republikánské guvernérky Janet Brewerové, která se bude co nevidět ucházet o znovuzvolení v tomto turisticky atraktivním, leč hraničním státě (s Mexikem).

Arizona registruje zhruba půl milionu nelegálních migrantů z Mexika (celé USA asi 11 milionů) a arizonští občané se rozhodli s tím něco udělat. Respektive své nadšení z Mexičanů vyjadřovali nejprve heslem „Down with Mexicans", Pryč s Mexičany, které stoupencům rovnosti vykládali, jako „dolů s Mexičany, dolů pod hranici". Dlužno podotknout, že jsou to právě Mexičané, kteří dělají nekvalifikované práce, a jistě nejeden z nás si vzpomene na washingtonské politiky, nominované už desetiletí do funkcí, a v zápětí odstupující z nominací, hned poté, co se ukázalo, že si drželi hispanolatinskou služku bez jakýchkoli plateb a povolení. Právě tomu udělali v Arizoně, líhni pravicových politiků (John McCain, Janet Napolitano nebo Joe Arpaio) přítrž. Pokud si najmete Mexičana na den práce (naložíte ho do vozu a odvezete), zaplatíte tisíc dolarů denně pokuty a oba poputujete do county jail, okresního vězení. Pokud policie uvidí někoho, o kom si jen myslí, že je hispano (třeba proto, že se opaloval, jak říká senátor Čunek), je povinna ho zkontrolovat (to je ještě v pořádku) podle čísla sociálního zabezpečení, řidičského průkazu a nově rodného listu. Jedině „papíry v pořádku" mohou legálně pobývajícího hispano v USA zachránit před systémem cel imigračních úřadů nebo úřadů šerifa. Samotný řidičský průkaz nestačí, protože může být kradený.

Co budou dělat cizinci, tranzitující Arizonou třeba s pasem „República Checa", je zatím sporné. Imigrační úředník by vízu měl rozumět, ovšem zda lidé Arpaiova ražení naleznou „Checa" na mapě světa, ví asi jen Stvořitel.

Každopádně, Arizona byla napomenuta z Washingtonu, D.C., ale z Obamových slov si arizonští republikáni, hovořící o záchraně bílé rasy, dělají velmi málo. Arpaio už v TV sdělil, že rád nové pracovníky přivítá.V řetězech  si odpracují třeba pouhou absenci dokladů při kontrole, než skončí v Mexiku. Arizonskou „iniciativu" lze možná chápat s ohledem na vysokou nezaměstnanost. Méně s ohledem na to, že Washington, D.C. i México, D,F. chtějí například usnadnit (v rámci NAFTA) pobyt americkým seniorům v zemi jižně od Rio Grande, kde se sice žije (zatím) nebezpečně, ale levně. Mexiko vítá americké seniory. Osud této, tzv. Calderónovy iniciativy je ovšem ohrožen i díky ICE, Immigration and Customs Enforcement, která dělá vše pro to, aby zeď mezi oběma zeměmi byla dnes více než kdy jindy neprostupná.

Facebook komentáře