Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Arizona bude zóna?

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

  • arizona
Schválení legislativního návrhu, tzv. bill SB 1070, stihla tucsonská Sněmovna reprezentantů i Senát během předminulého a minulého týdne, včetně podpisu republikánské guvernérky Janet Brewerové, která se bude co nevidět ucházet o znovuzvolení v tomto turisticky atraktivním, leč hraničním státě (s Mexikem).

Arizona registruje zhruba půl milionu nelegálních migrantů z Mexika (celé USA asi 11 milionů) a arizonští občané se rozhodli s tím něco udělat. Respektive své nadšení z Mexičanů vyjadřovali nejprve heslem „Down with Mexicans", Pryč s Mexičany, které stoupencům rovnosti vykládali, jako „dolů s Mexičany, dolů pod hranici". Dlužno podotknout, že jsou to právě Mexičané, kteří dělají nekvalifikované práce, a jistě nejeden z nás si vzpomene na washingtonské politiky, nominované už desetiletí do funkcí, a v zápětí odstupující z nominací, hned poté, co se ukázalo, že si drželi hispanolatinskou služku bez jakýchkoli plateb a povolení. Právě tomu udělali v Arizoně, líhni pravicových politiků (John McCain, Janet Napolitano nebo Joe Arpaio) přítrž. Pokud si najmete Mexičana na den práce (naložíte ho do vozu a odvezete), zaplatíte tisíc dolarů denně pokuty a oba poputujete do county jail, okresního vězení. Pokud policie uvidí někoho, o kom si jen myslí, že je hispano (třeba proto, že se opaloval, jak říká senátor Čunek), je povinna ho zkontrolovat (to je ještě v pořádku) podle čísla sociálního zabezpečení, řidičského průkazu a nově rodného listu. Jedině „papíry v pořádku" mohou legálně pobývajícího hispano v USA zachránit před systémem cel imigračních úřadů nebo úřadů šerifa. Samotný řidičský průkaz nestačí, protože může být kradený.

Co budou dělat cizinci, tranzitující Arizonou třeba s pasem „República Checa", je zatím sporné. Imigrační úředník by vízu měl rozumět, ovšem zda lidé Arpaiova ražení naleznou „Checa" na mapě světa, ví asi jen Stvořitel.

Každopádně, Arizona byla napomenuta z Washingtonu, D.C., ale z Obamových slov si arizonští republikáni, hovořící o záchraně bílé rasy, dělají velmi málo. Arpaio už v TV sdělil, že rád nové pracovníky přivítá.V řetězech  si odpracují třeba pouhou absenci dokladů při kontrole, než skončí v Mexiku. Arizonskou „iniciativu" lze možná chápat s ohledem na vysokou nezaměstnanost. Méně s ohledem na to, že Washington, D.C. i México, D,F. chtějí například usnadnit (v rámci NAFTA) pobyt americkým seniorům v zemi jižně od Rio Grande, kde se sice žije (zatím) nebezpečně, ale levně. Mexiko vítá americké seniory. Osud této, tzv. Calderónovy iniciativy je ovšem ohrožen i díky ICE, Immigration and Customs Enforcement, která dělá vše pro to, aby zeď mezi oběma zeměmi byla dnes více než kdy jindy neprostupná.

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře