Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Východní Afrikou se šíří homofobní vlna

  • homofobie
Ugandský parlament nedávno přijal zákon postihující homosexuální chování. I přesto, že Uganda není jedinou homofobní zemí ve východní Africe, stává se podle Caryho Johnsona z Mezinárodní komise pro lidská práva v této otázce precedentem.

Uganda s velkou pravděpodobností rozehrává homofobní kartu i v důsledku neutěšené domácí politické situace. Kvůli zuřící válce na severu, kde vláda ztrácí kontrolu, se možná tímto krokem zdůrazňujícím africkou mužnost snaží získat levnou popularitu. Ale tato politika může mít i neblahé mezinárodní důsledky. Pokud zákon projde v Ugandě, Johnson předpokládá domino efekt i v jiných zemích po celém regionu. Například v Burundi zákon prošel ještě před přijetím v ugandském parlamentu. I rwandský parlament zvažuje přijetí legislativních návrhů, které by poprvé homosexualitu postavily mimo zákon s trestní sazbou 5 až 10 let vězení. V návrhu zákona je také zákaz činnosti, která by mohla být vykládána jako „povzbuzující" k homosexuálnímu jednání, což se dotkne i prevence a boje proti HIV / AIDS.

Země ve východní Africe jako například Uganda, Rwanda či Burundi jsou kulturně, nábožensky, ale i demograficky velice provázané, proto lze předpokládat, že přijetí obdobné normy ve Rwandě je jen otázkou času. Jak uvádí Johnson, mnoho vlivných vůdců ve Rwandě ve skutečnosti žilo a vyrůstalo v Ugandě, navíc všichni mluví anglicky a homofobní propaganda se tak v této oblasti velmi lehce šíří. Ugandští homosexuálové se ale ještě budou moci na čas přestěhovat do Rwandy, kde zákon postihující homosexuální vztahy prozatím neexistuje.

Pro šíření homofobní vlny jsou ve většině afrických zemí vytvořeny velmi příznivé podmínky. Odpor k homosexualitě je nyní domácím fenoménem ve většině zemích afrického kontinentu a mnoho zemí v Africe má již zákony kriminalizující sexuální vztah se stejným pohlavím schválené nebo připravené ke schvalovacímu procesu v parlamentu.

Pro subsaharskou Afriku postiženou pandemií HIV/AIDS může mít tato homofobní vlna neblahé následky, protože, kromě jiného, znesnadňuje uskutečňování preventivních programů proti šíření viru HIV.

 

 

http://blog.newsweek.com/blogs/thehumancondition/archive/2009/12/18/is-uganda-s-anti-gay-fervor-spreading-an-african-domino-theory-examined.aspx

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře