Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Uniklá zpráva OSN odhaluje mučení, lynčování a týrání v nové Libyi (+video)

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • libya_rebelove
Tisíce lidí, včetně žen a dětí jsou ilegálně drženy rebelskými milicemi v Libyi, uvádí se ve zprávě generálního tajemníka OSN. Spousta vězňů prochází mučením a systematickým špatným zacházením, když jsou drženi v soukromých věznicích mimo kontrolu nové vlády země. Dokument, který má k dispozici list Independent říká, že zatímco političtí vězni držení Kaddáfiho režimem byli propuštěni, tak jejich místa byla nahrazena 7 tisíci novými „nepřáteli státu", „zmizeli" v disfunkčním systému bez možnosti spravedlivého procesu.

Zpráva bude nepříjemné čtení pro západní vlády, včetně Británie, které kampaň podporovaly.

Podle zprávy Ban Ki-Moona, který bude prezentován Radě bezpečnosti, existují důkazy o tom, že obě strany páchaly činy podobné válečným zločinům a to hlavně v bojích o rodiště plukovníka Kaddáfiho Syrtu. Generální tajemník, který nedávno Libyi navštívil, rovněž vyjádřil znepokojení spousty světových lídrů nad zabitím bývalého diktátora rebely a poukázal na to, že Kaddáfi byl zajat a pak zabit.

Ve zprávě se uvádí i uspokojení nad tím, že země je po 42 letech osvobozena a že vítězná opozice – která tento týden vytvořila novou přechodnou vládu – chce následovat demokratickou cestu a zavést funkční legální systém. Zpráva by měla příští týden kolovat mezi členy RB OSN.

Zpráva od generálního tajemníka OSN o podpoře mise v Libyi (UNSMIL) říká, že: „Libye nashromáždila největší zásoby Manpadů (pozn.: přenosné protivzdušné zbraně), než jakákoliv jiná země, která je produkuje. Ačkoliv byly tisíce zničeny během sedmi měsíční operace NATO, jsou zde rostoucí obavy nad kradením a distributováním těchto přenosných obranných systémů, stejně tak munice a min, což to zvyšuje potencionální riziko místní a regionální stability."

Největší obavou podle zprávy je porušování lidských práv. Zpráva říká, že „zatímco političtí vězni držení Kaddáfim byli propuštěni, odhadem 7 tisíc vězňů je současně drženo ve věznicích a dočasných zadržovacích centrech. Většina z nich je držena revolučními brigádami bez obvinění a soudních procesů, protože policie a soudy v zemi nefungují.

Jistá obava je o osud žen držených za údajné spojení s režimem, často jen kvůli rodinným vazbám s členy Kaddáfího režimu a někdy jsou tyto ženy zavřené i se svými dětmi.

„Byly zde také zprávy o zadržených ženách bez přítomnosti ženských stráží jen pod mužským dohledem a o dětech držených s dospělými." říká zpráva.

Rovněž docházelo k linčování černých Afričanů a to často po falešných tvrzeních, že byli najatí režimem. Město Tawergha, ve většině složené z obyvatel sub-saharských zemí, bylo zničeno rebely ze sousední Misraty. Přístavní město odolávalo dlouhému obležení rebelů, kteří byli agresivní a brutální.

Zpráva říká, že „sub-saharští Afričané, byli v některých případech unesení nebo zadržení jen pro podezření, že jsou to žoldáci. Někteří zadržení byli údajně vystaveni mučení a špatnému zacházení. Byly oznámeny případy lidí napadených kvůli barvě kůže."

Dokument pokračuje: „Tawergané byli napadáni z pomsty nebo uneseni ozbrojenými komandy ze svých domů, stanovišť a nemocnic a někteří byli údajně během vazby mučeni nebo popraveni. Členové komunity utekli do různých jiných měst po celé Libyi."

Zjištění OSN zaznamenalo zločiny režimu do posledních dnů občanské války. V osobní poznámce v dokumentu Ban Ki-Moon řekl: „Byl jsem hluboce šokován mou návštěvou zemědělského skladiště ve čtvrti Khallital-Ferjan v Tripolisu, kde elementy Kaddáfiho režimu držely civilisty v nelidských podmínkách, někteří byli vystaveni mučení a byli zmasakrováni a jejich těla spáleny."

„Mezinárodní komunita musí podpořit snahu pro zjištění osudu pohřešovaných osob a k potrestání pachatelů zodpovědných za takové zločiny."

zzdroj: http://uruknet.info/?p=m83341&hd=&size=1&l=e

wertyzreport.com

Libye-Co mainstreamová média nechtějí ukázat

Facebook komentáře