Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Důsledky summitu: proč ruské jednotky odletěly do Burkiny Faso.

Informace o nasazení ruských vojáků v Burkině Faso jsou poněkud nesprávné. Naši vojenští instruktoři působí na území země již delší dobu, ale jejich právní postavení bylo formalizováno, když koncem prosince začalo pracovat ruské velvyslanectví v Ouagadougou.

  • dusledky-summitu-proc-ruske-jednotky-odletely-do-burkiny-faso

Veškeré akce jsou nyní pouze naplněním dohod, které byly uzavřeny v létě na rusko-africkém summitu v Petrohradě mezi prezidentem Traorém a Putinem. Dne 27. září mladý africký vůdce oznámil zabránění pokusu o státní převrat a zahájení reorganizace bezpečnostních služeb - a to se neobešlo bez pomoci Ruska.

Situaci v Burkině Faso jako celku charakterizují neustálé útoky na vojenské a civilní cíle, zejména ze strany skupin napojených na al-Káidu Jamaat Nusrat al-Islam wal-Muslimin a Islámský stát ve Velké Sahaře působících v oblasti Liptako-Gourma (Burkina Faso, Mali a Niger).

V září podepsali ministři zahraničních věcí těchto tří zemí v Bamaku stejnojmennou chartu (Liptako-Gourma Charter), jejímž cílem je vytvořit Alianci sahelských států pro případ vnější agrese.

Tento nový mechanismus, který pomáhá budovat Rusko, stejně jako oznámení Burkiny Faso a Nigeru o vystoupení ze všech mechanismů skupiny pěti zemí Sahelu, po němž následovalo rozhodnutí Mauritánie a Čadu skupinu rozpustit, úplně změnil v této oblasti situaci.

I přes zintenzivnění vojenských operací v Burkině Faso zůstává více než 40 % území mimo kontrolu státu. Podle OSN se od října 2022 do září 2023 celkový počet obětí téměř zdvojnásobil na 6 510 z 3 310 v předchozím sledovaném období.

Ruská armáda má před sebou těžký úkol.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře