Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Chávezovy „brazilské“ techtle mechtle

  • logo-unasur
Poté, co se venezuelskému státníkovi podařilo vyděsit kolumbijskou politickou scénu svým nedělním projevem „Aló presidente", v němž Uribeho stranu „U" zastoupenou J.Santosem označil za válkychtivou, na což prezidentský kandidát J.Santos reagoval velmi smířlivě, se Hugo Chávez rozhodl zúčtovat i s politickou scénou brazilskou.

Dnes navštíví svůj brazilský protějšek a nečeká se - kromě toho, že Chávez otevřeně podpoří nástupnictví Dilmy Rousseffové - nic jiného, než že ohromí auditorium v Palacio de Itamaraty v Brasílii, D.F. Proto také brazilský prezident Luis Inacio Lula da Silva vylákal Cháveze z úkrytu v Caracasu, neboť přede dveřmi jsou nejen bilaterální záležitosti, týkající se obchodu (objem 5,5 mld. dolarů v roce 2009) a zjevných podružností, jakými jsou brazilský jaderný program (za který Lula přes uši nedostal), ale i venezuelský export uranu do Íránu, ale i to, co oba pány baví nejvíce: politické intriky.

Dne 4. května 2010 totiž v Buenos Aires začíná další z jinak bezcílných vrcholných schůzek UNASURu, na níž má být probrán postoj jednotlivých latinskoamerických zemí ke Spojeným státům americkým, ale především, má být zvolen nový generální tajemník tohoto subregionálního sdružení. Zasvěcený čtenář již tuší, že v Buenos Aires je pouze jediný vhodný kandidát, alespoň podle několikaměsíční horečné práce prezidentky Cristiny Fernandez de Kirchner, a sice Nestor Kirchner. Bývalý prezident, zastupitel, ale také nemocný člověk (přede dvěma měsíci byl hospitalizován pro srdeční slabost). Muž, který o realizaci konkrétně venezuelsko-argentinských obchodů a o platbách značných provizí těm správným lidem ví, podle svědectví bývalého argentinského ambasadora v Caracasu, více než je zdrávo.

Nestor Kirchner se Chávezovi jeví jako politický nezmar a zbývá tedy jen přesvědčit ostatní státníky o tom, že organizace se bez něj coby generálního tajemníka neobejde. Nemysleme si, že protlačit Kirchnera, který leží na politických márách, je snadné. Právě naopak. Kromě značné animosity jsou ve hře staré reminiscence. Zejména Uruguay od roku 2008 blokovala volbu jakéhokoli „generálního tajemníka", natož Argentince. A přes revoluční minulost pánů z montoneros (Kirchner) a tupamaros (José Mujica, prezident Uruguaye), která je samozřejmě sbratřuje, tu je zřetelný názor uruguayské veřejnosti. Uruguay vyhrála před pár dny spor o celulózku Botnia ve Fray Bentos na své části řeky Uruguay, nicméně, profesionální revolucionáři z argentinské provincie Entre Ríos stále pokračují v blokádách mezistátního silničního spojení, neboť jim argentinští politici namlouvají, že rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora v Haagu lze zvrátit. A Argentinci očekávali, že „někdo" (nejlépe zvláštní policejní oddíl, snad z Evropy) papírnu a celulózku, jednu z nejekologičtějších, jaké kdy Finové postavili, uzavřou.

Ani Lula da Silva nebude mít situaci jednoduchou. V sousední Paraguayi už komanda Lidové revoluční armády Paraguaye zabila další civilisty, a obětí jejich střelby se stal okrajově i poslanec, který oblast severních provincií navštívil. Přežil jen díky „síle plechů! svého SUV. Komando Polícia Nacional složené z indígenos ovšem vystopovalo pachatele k brazilské hranici. V provinciích, kde se zabíjí, byl vyhlášen výjimečný stav, a pěstuje se tam marihuana pro export do sousední Brazílie. Protivládní bojovníci pak „zabezpečují" bezpečný přechod paraguayské hranice pro „exportéry".

Paraguayský prezident Fernando Lugo má také „v zádech" svého viceprezidenta Franca, který mu má za zlé, že za paraguayskou nespotřebovanou elektrickou energii z elektrárny Itaipú, vyváženou do Brazílie, získává země stále málo peněz. A tak bychom mohli pokračovat a pokračovat. Konstatujme, že navržení Kirchnera bylo zřejmé, zvolení je jen otázkou ceny a realistického zdůvodnění pro všechny zúčastněné zástupce očekávaného summitu UNASURu. A právě to budou Chávez a da Silva s předstihem dojednávat.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře