Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Není tu místo pro starce

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • duchodci
Růst délky života bude mít za následek globální finanční krach – k tomuto závěru dospěli odborníci MMF. Existující důchodový systém nevydrží podobnou zátěž, a sami lidé pokročilého věku se neúčastní rozvoje ekonomiky, poukazjí odborníci. V přehledu MMF se zdůrazňuje, že ekonomika, zejména soukromý sektor, nezvládá rostoucí důchodovou zátěž.

Ta se zvyšuje kvůli tzv. demografickému posunu: už v nejbližších 20 letech se značně zvýší počet lidí, kteří si dožijí sta let. Přitom nedochází k obdobnému zvýšení počtu mladých lidí, kteří zajišťují ekonomický rozvoj. V důsledku toho do r. 2050 bude nutnost zabezpečení důchodců stát vyspělým zemím 50% nynějšího HDP. A to prostě podlomí finanční systém, uzavírá MMF.

Jako východisko se navrhuje přestavba důchodového systému díky zvýšení důchodového věku a zvýšení doby zaměstnání. Jako dodatečná opatření doporučuje MMF důchodovým fondům, aby zřídily rezervy anebo zahájily vydání dluhopisů, jejichž výnosnost bude záležet na délce života v zemi. Samotným budoucím důchodcům se doporučuje, aby se postarali o své stáří dost exotickým způsobem: pojistili se pro případ, když budou žít déle. Ekonomové podotýkají, že předpovědět úspěch podobných předpisů je velmi těžko. Jiné ale zatím nejsou. To všechno posílí krizo důchodového systému. Přitom evropské úřady budou v jistém okamžiku postaveny před sociální a mravní volbu, podotýká ekonom Vladimir Volkov.

V současné době odchází do důchodu generace, která vlastně uskutečnila v posledních 30 letech onen evropský ekonomický zázrak. To je početná generace lidí, kteří se narodili po válce, a pracovali hodně a dobře. Odcházejí na zasloužilý odpočinek, a bylo by nespravedlivé zbavit je peněz a blahobytu. Jak máme vyřešit tento problém? Obávám se, že v současné době chybí rozumná odpověď na tuto otázku.

MMF má také další námitky vůči důchodcům vysokého věku: v referátu se praví, že spotřebují méně zboží, a to zase brzdí ekonomický růst, že více šetří, což snižuje investiční aktivitu, a že užívají méně technických novinek, což může zabrzdit pokrok. Přitom se v referátu navrhuje nespekulovat na toto téma. Experti však už označili tyto závěry za příznačné. V podstatě se odmítá jedna z hlavních vymožeností poválečné Evropy – zvýšení délky života.

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012_04_16/71914503/

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře