Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Ústavní soud snad zruší „nevolnický zákon“ o veřejné službě. A hra o imunitu Pekárka jen divadlem pro veřejnost

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Do zákonné úpravy, která řeší záležitosti kolem trhu práce a zaměstnanosti u nás, nyní zasáhl svým rozhodnutím Ústavní soud. A tak snad konečně pohořel institut tzv. veřejné služby, kterou loňského roku prosadil bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek... A bude se jednat o vydání poslance Pekárka. Ale vzhledem k tomu, že své rodné straně ODS pomohl při odhlasování návrhu zákona o zvýšení DPH, tak si myslím, že se stejně obětavě zachová strana ODS k němu – a vydán nebude. Uvidíme, zda to bude jen divadlo pro voliče.

  • ustavni-soud-snad-zrusi-nevolnicky-zakon-o-verejne-sluzbe-a-hra-o-imunitu-pekarka-jen-divadlem-pro-verejnost

Snad konečně skončí nedůstojná „veřejná
služba" pro nezaměstnané

Do zákonné úpravy, která řeší záležitosti kolem trhu práce a zaměstnanosti u nás, nyní zasáhl svým rozhodnutím Ústavní soud. A tak snad konečně pohořel institut tzv. veřejné služby, kterou loňského roku prosadil bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Soud ve svém zdůvodnění nejen, že celkem tvrdě zkritizoval tento „nevolnický" zákon, ale jasně pojmenoval, že „pracovat zadarmo pro stát je ponižující".

Nezaměstnaní, kteří přes svoji snahu nemohli sehnat nové zaměstnání, byli vlastně touto povinností dáni přinejmenším na stejnou úroveň jako vykonavatelé veřejně prospěšných prací, kteří toto vlastně musejí jako odsouzení absolvovat z trestu.

A tak se nám tímto Drábkovým zákonem málem vrátily zpět časy feudalismu s někdejšími nucenými pracemi a hlídajícími dráby. Že tímto byla jasně porušena lidská důstojnost a základní lidská práva, to zřejmě Nečasovu vládu vůbec nezajímalo. A tak úřady práce a obecní úřady ze zákona musely organizovat práci pro tyto lidi, kteří jsou vedeni v evidenci uchazečů o zaměstnání více jak 2 měsíce, kdy toto jejich nucené náhradní angažmá navíc bylo vykonáváno bez nároku na jakoukoliv
odměnu.

Jako známý Damoklův meč totiž nad nimi visela pohrůžka trestu vyřazení z evidence a ztráty zabezpečení v nezaměstnanosti. Paradoxem výkonu této „veřejné služby" ze strany nezaměstnaných je navíc skutečnost, že i regulérně odsouzeným ve výkonu trestu odnětí svobody jsou nároky na odměnu za výkon práce zákonem garantovány. A tak snad tímto novým pohledem, který jasně definuje, že nezaměstnaný není na stejné úrovni jako člověk odsouzený za spáchání trestného činu, dojde i ke změnám ze strany příslušného ministerstva práce.

K tomu už se také včera vyjádřila nová ministryně Müllerová s tím, že se nejdříve seznámí se zněním nálezu ÚS a pak teprve nastaví nové podmínky této agendy. A jen připomíná, že „do té doby se tedy zatím nic nemění". Z toho už jde poznat, že svojí bohorovností a přístupem
jde ministryně zřejmě i nadále ve stopách předešlého drába, tedy exministra Drábka.

Bude se hrát o
imunitu poslance Pekárka – ale zřejmě je to jen divadlo pro veřejnost

Opravdu jsou v našich médiích někdy až hodně nezajímavé zprávy. Jako například ta, že odsouzený nový poslanec Roman Pekárek (ODS) bude tento týden v parlamentu projednáván, zda přijde o poslaneckou imunitu, nebo ne.

Ano, je to ten dříve neznámý regionální politik, co nahradil jednoho z odešlých rebelů ODS a hned také pomohl pravici prosadit pár kontroverzních zákonů na posledním zasedání sněmovny. Teď o Pekárkovi a jeho dalším setrvání ve vrcholné politice začne jednat mandátový a imunitní výbor. Došla
prý žádost soudu, u kterého byl zatím nepravomocně odsouzen za korupci k 6 letům.

Sám Pekárek odstoupit nechce, morální apely některých jeho kolegů mu zkrátka nic neříkají. Málem si na něho někteří sázejí, zda bude vydán, nebo nebude. Ale vzhledem k tomu, že své rodné straně ODS pomohl při odhlasování návrhu zákona o zvýšení DPH, tak si myslím, že se stejně obětavě zachová strana ODS k němu – a vydán nebude.

To, že ho k tomu veřejně vyzývá i premiér Nečas, který prý „považuje tu situaci za dlouhodobě neudržitelnou", bereme už jen za běžný stranický folklór a divadlo pro veřejnost. A to přesto, že trestného činu se dopustit v době, kdy ještě žádnou poslaneckou imunitu neměl. Zde tedy uvidíme, jestli kongresová rétorika ze začátku listopadu, kdy málem všichni členové ODS by za boj proti korupci dali i život, byla jen slovní hříčka pro přítomné novináře a nás hlupce voliče, nebo to ODS myslí konečně vážně. V opačném případě, se to jen zařadí do nekonečného virtuálního seznamu těch politiků, kteří z titulu své funkce nějak kšeftovali a pletli si majetky veřejné s majetky svými.

A toho se bývalý kolínský místostarosta Roman Pekárek v roce 2009 při prodeji obecního majetku jednomu spřízněnému podnikateli rozhodně podle soudu dopustil. A to, zda bude zbaven imunity nebo ne, už na tom stejně nic nezmění. Jenom podobných šibalů a kmotrů v dresu strany ODS bude u nás o jednoho více. Jinak, jak píšu v úvodu, hodně nezajímavá zpráva.

(Matuška)

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře  

#1 Ladislav Vaněk 2012-11-28 20:59
Neznám právní postupy ÚS, ale asi jsou tam nějaké lhůty a jistě i rozhodnutí musí mít nějakou právoplatnost. Je už obecně známo, že vlády a ministerstva ÚS a jeho rozhodnutí příliš vážně neberou. Dá se tedy očekávat, že MPSV pospíchat nebude, spoustě lidí znepříjemní ještě Vánoce ... a nakonec vymyslí, že to zůstane jak je - jen s tím dodatkem, že bdou ti lidé placeni ...Že jim dají ..řekněme .. 20,- Kč na hodinu. Všechno, co se zde děje a odvíjí od jednotlivostí, zoufale volá po reformě státní správy ! Úředníkům musí někdo jasně vysvětlit, na co tam jsou a pro koho tam jsou.

Facebook komentáře