Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Michal Čagánek – ZASTAVENO

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • caganek2
  • cag-1
Český román bez hranic

Básník, písničkář, spisovatel... Michal Čagánek je renesanční bytost s širokým polem působnosti. Jeho nevšední román o cestě za poznáním Zastaveno nás přenáší na lesní samotu Nebřehov, kde se svojí malou dcerkou žije svérázný umělec zvaný Smíšek. Toho vyhledá mladá malířka Laura, aby se od něho učila životu v souladu s rytmem přírody i svou vlastní přirozeností. Příběh plný poezie i dramatických životních zvratů vydalo nakladatelství Maitrea.

Černá, bílá, můžeš, nesmíš... Jednoho dne je toho příliš. Laura už dále nedokáže snášet život ochočeného zvířete, jehož jedinou zbraní jsou instinkty. Vydá se za voláním. Koho? Čeho? Svého srdce? Možná, ale rozum to určitě nebyl – opustit vyjeté koleje svého dosavadního života, opustit všechno a všechny, vystoupit z role spořádané dcery uznávaného kardiologa, studentky a snoubenky, nasednout na vlak a prostě odjet, to by rozumný člověk nejspíš neudělal. Nevypadají však ty nejdůležitější okamžiky v životě na první pohled také jako ty nejbláznivější?

Příběh mladé ženy Laury je jedním z těch, ve kterých jde o hledání sebe sama. Ano, chtělo by se říct, takových tu bylo... Bylo – nebylo, tak nějak pohádky vždycky začínají. Pouze s tím rozdílem, že tento příběh žádnou pohádkou není. Tedy pokud se tomu čtenář sám rozhodne věřit. Protože jak říká Smíšek: „Pravda je to, čemu věříš." A Smíšek má vždycky pravdu, alespoň v tomto příběhu.

A kdo že to je vlastně Smíšek? Od každého trochu, ze všeho nejvíc však svérázný umělec žijící společně se svojí dcerkou Rozárkou na odlehlé samotě v pohraničních horách. S hlavní hrdinkou Laurou, která vlastně hlavní hrdinkou vůbec není (což pozornému čtenáři čtoucímu mezi řádky zajisté neunikne), má hodně společného.

Idyla lesní samoty obklopené pohádkovou zahradou, spolu s několika epizodami vloženými do ústředního motivu, představuje nejpříhodnější kulisy pro daleko barevnější příběh Lauřina hledání a nalézání. To má do přímé linky příčin a následků velmi daleko. Podobně jako v životě, tak i v románu Zastaveno to jsou vzpomínky vyvěrající bez předešlého varování téměř vždy a všude, které posouvají zúčastněné osoby dále. A je jedno, jestli je tímto posuvníkem Lauřino dětství plné úpěnlivého volání po lásce a pozornosti rodičů nebo její dospívání se stejně hluchou ozvěnou projektovanou tentokrát do mužů, kteří jí byli nejblíž. Tím se Michal Čagánek dotýká jedněch z nejhlubších a často přehlížených témat současné společnosti, která mají daleko širší dopad, než se může na první pohled zdát.

Aby román Michala Čagánka Zastaveno svému čtenáři předal skutečně vše, co obsahuje, a odkryl to, co skrývá, nestačí ho číst jenom očima. U knih pro tzv. náročného čtenáře nic nového pod sluncem; stejně jako okamžik, kdy během čtení čtenáře najednou zasáhne pocit, jako by četl příběh svůj.

Zastaveno není příběh o někom nebo o něčem. Je to příběh o každém z nás, o tom, co nás všechny spojuje. O základních lidských hodnotách, o lásce a přátelství, o víře a naději, o strachu ze samoty, o naplnění, které přichází, když se člověk naladí na sebe sama, na to, co je v něm přirozené, co zná zpívat a tančit, tak jako to znají děti, pro čistou radost z prožitku bez jakýchkoliv omezení. Zastaveno si omezení neklade a i mnohý čtenář bude po přečtení knihy zajisté překvapen, k čemu všemu v sobě najde sílu, co všechno ze svých snů je skutečně schopen uskutečnit. A tak se ze Zastavena rodí Naplněno, z literárního příběhu příběh Života samého.

Kateřina Komorádová


ČAGÁNEK, Michal: Zastaveno. Maitrea, Praha 2010. Ilustrace: Markéta Kotková, Lenka Janoušková a Petra Vitásková. 232 stran.

Uvedení nového románu Michala Čagánka Zastaveno na knižní trh předcházel křest z rukou herečky paní Květy Fialové, která jí požehnala na večeru spolutvůrců knihy v Domě osobního rozvoje MAITREA.

Slavnostní křest knihy se uskutečnil v Paláci knih LUXOR v Praze. Na místě, kde se hlavní hrdinka knihy poprvé setkala se svým přítelem, svérázným umělcem, kterému neřekne jinak než Smíšek. Role kmotra knihy se ujal herec a moderátor Jaroslav Dušek.

Přečtěte s rozhovor s Michalem Čagánkem!

Facebook komentáře