Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Kul-Túra: Co si nenechat ujít v první čtvrtině nového roku

  • chapelle
Tak pravil LaChapelle, 7. 12. 2011 – 26. 2. 2012, galerie Rudolfinum

Americký fotograf David LaChapelle (nar. 1963) patří již od poloviny 90. let 20. století mezi nejvýznamnější světové fotografy. Jeho tvorba ovlivnila desítky dalších autorů a LaChapelle si postupně vytvořil svůj nezaměnitelný a na první pohled rozpoznatelný styl. Výstava má v kontextu jeho dosavadních výstav výjimečné postavení.

 

Jedná se o první retrospektivu jeho tvorby, která zahrnuje i rané fotografie z poloviny 80. let a mapuje všechny důležité etapy jeho tvorby.Důraz je ale kladen především na díla z posledních let, kdy LaChapelle téměř opustil prostor módy a reklamy, aby se vrátil ke svým uměleckým počátkům a k volné tvorbě. Na výstavě z této etapy nechybí žádná z důležitých fotografií, včetně monumentálních děl Potopa (2006) nebo Prám iluzí běsnící ku pravdě (2011).

LaChapelle se proslavil především portréty známých osobností z filmové a hudební scény. Skrze své fotografie kritizuje konzumní společnost a úpadek víry. Postupně vytvořil svůj nezaměnitelný a na první pohled rozpoznatelný styl.

„Fotografie Davida LaChapella můžeme vnímat jako jeden z originálních příspěvků k vizuálnímu uchopení současného světa, jako snahu tento svět v obrazech, barvách a příbězích přetvářet do vizí, jež jsou možná mnohem více opravdové a skutečné, než se na první pohled zdá," podotýká kurátor výstavy Otto M. Urban.

Zdroj: http://www.galerierudolfinum.cz/cs/exhibition/tak-pravil-david-lachapelle

Festival íránských filmů, 11. – 15. 1. 2012, Kino Světozor

Jedná se o první ucelenou přehlídkou íránské kinematografie v České republice. Cílem festivalu je přiblížit divákovi život v současném Íránu. V programu se objeví i nejúspěšnější íránský snímek posledních let s názvem Rozchod Nadera a Simin (Nader and Simin, A Separation) scenáristy a režiséra Asghara Farhadiho.

Íránská kinematografie stojí v popředí zájmu filmového publika po celém světě minimálně již po tři desetiletí a je rovněž respektována ze strany odborné kritiky. Íránské snímky dosahují každoročních úspěchů na filmových přehlídkách jako Berlinale nebo festivaly v Benátkách, Cannes či v Moskvě. Tyto filmy jsou unikátní pro své umělecké pojetí, silné emoce a bohatou historii.

Zdroj: http://cs-cz.facebook.com/pages/Festival-%C3%ADr%C3%A1nsk%C3%BDch-film%C5%AF-Festival-of-Iranian-Films/145353135567343

Současný český industrial/ Podoby soudobé průmyslové architektury,8.12.2011 – 22.1.2012, Galerie Jaroslava Fragnera v Praze

Důkaz, že i průmyslové stavby mohou být atraktivní architekturou.

Výstava představuje čtyři desítky realizací naší soudobé industriální architektury, která je důstojným nástupcem prvorepublikové kvality a tradice. Příklady ryze funkčních staveb, jejichž osvícení majitelé nerezignovali na estetiku a zázemí, ale naopak oslovili přední renomované architekty, kteří navrhli výrobní a administrativní stavby pro konkrétní provozy úspěšných firem. 

12. leden 2012, 18:30: komentovaná prohlídka s architekty jako je například Petr Burian, který vyhrál grand Prix Architektů, nebo Ivan Kroupa.

19. leden 2012, 19:00: komentovaná prohlídka s kurátory výstavy a následný koncert skupiny DEKADENTFABRIK . Jak o sobě skupina sama říká: „Při koncertech jde o rituál setkání s hutnýmy basy, melancholií dechu procházejícího lebkou i plátkem a plechem. Ruchy v samplech zpřítomňují mrtvé i živé, milující se i odsouzence na smrt. Na kytarách jsou nataženy drátěné žíly, jimiž proudí krev s plovoucímy krystaly časosvětla rostlin..."

Zdroj: http://www.gjf.cz/aktualni.html

Liberatura na radiu Wave, každou středu od 17 hodin

Liberatura je pořad o literatuře, o knihách, o čtení a psaní. Osvobozujeme literaturu od všeho, od čeho je třeba.

Musí se literatura odlehčit a oprášit? Jsme připraveni zatížit ji a sypat na ní lesknoucí se prach. Musí se prodávat? Dáváme ji zdarma. S Karolínou Demelovou na Radiu Wave.

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/radiowave/liberatura

 Viva Ostrava, od 1. 3. 2012

Prostor pro práci i odpočinek, pevnou půdou pod nohama, místo k odrazu.

„Tak nějak cítíme, že svět se točí trochu jinak a věci, které fungovaly dřív, už nefungují. Chceme surfovat na nové vlně... Jsme pár lidí, kteří pořád něco tvoří, děláme projekty pro lidi jsme a zaměřeni na oblast sociálního podnikání.

Nyní máme po dalších úspěšných projektech další velký projekt, Viva. Viva je takové centrum pro lidi, aby sdíleli, spolupracovali, podnikali, a hlavně... si plnili své sny. Je to takový netradiční a komplexní celek zaměřený i na zdravý životní styl, kdy lidé, kteří do Vivy chodí pracovat, pak můžou zajít na masáž, zacvičit rozcvičku, nechat si hlídat děti (Dětské centrum Kuky je zaměřeno na alternativní vyžití a je zastřešováno panem Zdeňkem Svěrákem) nebo zajít na koučink či terapii. Na VIVU jsme se těšili dlouho, ale trvalo jen chvíli než jsme našli velké prostory (800 m2) s mnoha okny. Je v Ostravě a už teď tam na březen plánujeme přednášky zajímavých osobností, např.: Marcela Vaneka, Jarka Nohavicu, Jaroslava Duška, Zdeňka Svěráka...“

Jak to funguje?

Člověk přijde do Vivy, popracuje tak na 3 hodinky, může si nechat pohlídat dítě, dá si kafe nebo čaj, skončí, zajde na masáž zad, a když se bude chtít rozvíjet, zaplatí si hodinu koučinku či terapie. Může si tam dojednat schůzky, najít další lidi, se kterými může spolupracovat, udělat si reklamu... Večer příjde s kámošema na přednášku nebo nějakou jinou kulturní akci. Když je něco většího, může si objednat velkou zasedačku, a když chce zorganizovat vlastní akci, pronajme si celý prostor... Viva je totiž víc než prostor. Má sloužit lidem a dávat pozitivní možnosti k seberealizaci a dobrému životu.

Zdroj: http://vivaostrava.cz/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře