Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Zemřel Jaroslav Bašta

Po dlouhé a těžké nemoci zemřel ve věku 75 let poslanec SPD Jaroslav Bašta, který v loňských prezidentských volbách kandidoval na prezidenta.

"Jaroslava Bašty jsem si vždy velmi vážil jako naprosto čestného člověka. Je mi moc líto, že už není mezi námi," uvedl na svém facebooku bývalý prezident Miloš Zeman.

"Byl nezapomenutelným prvkem naší politické scény, byl svůj, byl originální, držel si svůj tón, držel si svá témata," řekl na tiskové konferenci exprezident Václav Klaus.

  • zemrel-jaroslav-basta

Studoval středověkou archeologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, školu ale nemohl dokončit. Za aktivity ve studentském Hnutí revoluční mládeže v letech 1968 a 1969 byl odsouzen na dva a půl roku do vězení.

Po propuštění z vězení v roce 1972 se zapojil do disidentských aktivit, jako signatář Charty 77 byl perzekvován. Až do konce 80. let pracoval v podniku Stavby silnic a železnic jako dělník a v letech 1988 až 1989 jako technik.

V roce 1996 byl zvolen do Sněmovny, kde mimo jiné vedl komisi pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) a byl členem bezpečnostního výboru.

Velvyslanec v Rusku i na Ukrajině

Poslaneckého mandátu se vzdal v září 2000 kvůli funkci velvyslance v Rusku. Po návratu z Moskvy v roce 2005 a před jmenováním ambasadorem v Kyjevě, kterým byl v letech 2007 až 2010, působil na ministerstvu zahraničí ve funkci prvního náměstka ministra pro aktuální politické otázky.

ČSSD, BOS, SPD

Bašta v minulosti patřil k předním politikům sociální demokracie. Ze strany odešel v březnu 2019, ve stejném roce vstoupil do hnutí Bezpečnost, odpovědnost, solidarita (BOS), za které neúspěšně kandidoval do Evropského parlamentu a jehož se na podzim 2020 stal předsedou. V roce 2021 vstoupil do SPD.

V loňské volbě prezidenta republiky Bašta kandidoval s podpisy 20 poslanců klubu hnutí SPD. Mezi osmičkou kandidátů byl nejstarší. V prvním kole skončil na pátém místě, když získal 4,45 procenta hlasů, a do druhého kola volby tak nepostoupil.

 + VIDEO --------------------------

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře