Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vladimíra Dvořáková: Lidé vyjdou do ulic. A bude to zlé…

  • vladka-dvorakova-foto
Odvážná profesorka politologie, předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková je současnou politickou situací v naší zemi vyděšena. Poukazuje kriticky na to, že jde o stav již dlouho neúnosný.

Hrozí, že lidé vyjdou do ulic."Hrozím se toho, až lidé vyjdou do ulic, protože není žádná jiná únosná alternativa toho, co by mělo následovat. Netroufám si odhadnout, co všechno se pak může stát a už teď si jen přeju, aby to, pokud je to vůbec možné, dopadlo dobře," vyjádřila se Vladimíra Dvořáková.

Zatímco všechna česká média už se naučila skloňovat spojení vládní krize zcela automaticky, politoložka v těchto dvou slovech vidí obrovský varovný vykřičník.

"Víte, to se už nedá vůbec okomentovat z hlediska politologa. Ta současná situace se již zcela vymkla všemu, co politologie umí vydedukovat, spočítat a odhadnout. Spíš byste se museli obrátit na znalce mafiánských praktik - protože pouze o ně v české politice již jde," odpověděla profesorka politilogie z VŠE Vladimíra Dvořáková. Původní otázka přitom zněla, zda sdílí pocit některých analytiků, že v kauze Věcí veřejných, která se původně zdála být nasměrovaná k ministru dopravy Vítu Bártovi, jde o zcela jinou figuru. Totiž o premiéra Petra Nečase.

"Těžko říct, mafiánské praktiky opravdu komentovat neumím. Zřejmé je, že se stále více jedná o to, kdo koho kdy odstřelí - (zatím jen politicky), všichni na všechny sbírají kompromitační materiály, které skladují, aby je ve správnou chvíli vytáhli. Politici se obklopují podivnými experty, místopředseda vlády vystartuje na novináře s nějakou údajnou nahrávkou, kterou vzápětí popře a připadá mu to normální. Na ministerstvech se vyhazují odborníci, aby se nahradili kamarádíčky, kteří problematice většinou vůbec nerozumějí. A přihrají se jim obrovské smluvní platy," rozhořčila se politoložka.

Připustila, že vždy odmítala jakékoli konspirační teorie, ale současná situace ji nutí i s nimi počítat, poněvadž se zdají být také velmi častým nástrojem.

Podle ní jsme v přímém přenosu svědkem rozpadu systému. "Nikdy jsem si nemyslela, že to budu moci takto rychle sledovat na vlastní oči a ve své zemi. Bojím se však toho, jak se bude hledat alternativa," přiznala své obavy z budoucnosti politoložka Dvořáková. Podle ní by bývalo bylo řešení, kdyby nová vláda před rokem okamžitě a trvale přerušila veškeré penězotoky do stran i mimo ně. "Jenomže to prostě u nás, jak se ukazuje, není možné. Pokud se o to někdo pokusí, zůstane sám a zbytek mafiánů ho dostane," řekla profesorka Dvořáková.

Dodala, že je skutečně otázkou času, nežu nás lidé vyjdou do ulic. "Jen bych si přála, aby to nakonec nějak dobře dopadlo. Současné nálady totiž napovídají tomu, že by mohlo dojít i k velmi nepříjmeným konfrontacím, jež by nebyly asi sametové," uzavřela politoložka.

Vladimíra Dvořáková situaci v zemi kritizuje již delší čas. A varuje...

Již před měsícem hovořila v ČT o rostoucí nespokojenosti ve společnosti, která jde ruku v ruce s radikalizací názorů. I tehdy státní správu obvinila z mafiánských pratik a nevyloučila, že by lidem mohla s tímto vývojem dojít trpělivost. Za pravdu jí následně dali i sociologové. Uznali, že varování před radikalismem je na místě.

„V podpalubí roste nespokojenost, ale na palubě Titaniku se tančí. Lidi jsou naštvaní, že politici neřeší věci, které by měli, a místo toho provozují hrátky, kdo co na koho ví. To jsou praktiky mafie, ne státní správy," uvedla tehdy Dvořáková.

„Zabývám se revolucemi a vím, že nejsme v Tunisku a Egyptě. Ale nestačím se divit, kolik fašizujících proudů se dostává do různých pozic," naznačuje, že lidé si mohou uvědomit, že volební proces není to, co může problémy společnosti vyřešit. „Stačí se podívat na doprovodné internetové chaty k Hyde parku, jaký charakter měly těsně po volbách a jak se ty názory nyní radikalizují," upozornila v březnu profesorka Dvořáková, která bývá častým a vítaným hostem v diskusních i zpravodajských pořadech České televize.

Podle sociologa Jana Hartla, který je ředitelem STEM, je zavedeným vzorcem od politologů to, že když vidí rostoucí napětí ve společnosti, tak varují před radikalizací a extremismem. „Varování před ním je tedy na místě, když ve společnosti nepřevládá klidný racionální typ komunikace. Ale my jako sociologové mapujeme nejen situace, ale i procesy ve společnosti. A náznaky nějaké radikalizace nevidíme. Přesto bych názor kolegyně Dvořákové viděl jako memento," uzavřel v březnu svůj názor Hartl.

parlamentnilisty.cz

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře