Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Tisková zpráva České pirátské strany: „Zveřejněte cenzurovaný článek!“ dostala Česká televize od Pirátů ultimátum

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Česká televize se bude muset u soudu zodpovídat z toho, proč v září 2012 odstranila ze svého webu výsledky studentských voleb a proč odmítá dodržovat zákon o svobodném přístupu k informacím. Česká pirátská strana jí totiž ve čtvrtek 10. října zaslala předžalobní výzvu ve věci porušování práva na informace.

 • tiskova-zprava-ceske-piratske-strany-zverejnete-cenzurovany-clanek-dostala-ceska-televize-od-piratu-ultimatum
Před krajskými volbami 2012 proběhla rozsáhlá anketa o volebních  preferencích středoškoláků starších 15 let, takzvané studentské volby.  Česká televize o průběhu studentských voleb, kterých se účastnilo přes  22 000 středoškoláků, několikrát informovala v krátké reportáži. Poté, co organizace Člověk v tísni, která výzkum organizovala, vydala  oficiální výsledky, vydala ČT zpravodajský článek, ve kterém správně  uvedla, že drtivě zvítězila Česká pirátská strana (přes 20 % hlasů),  následována TOP 09 (15 %) a DSSS (10 %). Potom zřejmě kdosi zvedl  telefon. O pět minut později byl článek smazán z webu a ve vysílání ČT už o  studentských volbách nepadla ani zmínka. Na sociálních sítích Česká televize dotazy a kritické komentáře diváků rovnou mazala. Vítejte ve světě  veřejnoprávních médií České republiky. 

Piráti si následně článek  vyžádali podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Cílem bylo donutit Českou televizi, aby článek zveřejnila na svých internetových stránkách. Česká televize článek sice na žádost poskytla, ale už ho odmítla zveřejnit na webu s vyžádanými informacemi. Podle zákona o svobodném přístupu k informacím přitom musí veřejné instituce vyžádané informace zveřejnit na svých internetových stránkách. Česká televize to již téměř rok odmítá, takže tato informace ani informace staršího data nejsou na stránkách dostupné. Nepomohla ani žádost řediteli České televize a stížnost Radě České televize. Ředitel Petr Dvořák vůbec nereagoval a předsedovi Rady České televize Milanu Uhdemu přišla Dvořákova nečinnost v pořádku. 

Případ podle Pirátů potvrzuje nezbytnost  reformy veřejnoprávních médií, aby nebyly závislé na vedení obsazovaném politiky. "Piráti  považují politicky  motivované zásahy  do vysílání veřejnoprávních médií jako je cenzura nepohodlných názorů za nepřípustné a  chtějí s neutěšenou podobou médií v ČR něco dělat. Nejenom kvůli všem studentům, kteří ještě věří v demokratické instituce, jsme slíbili, že si cenzuru v České televizi líbit nenecháme. V   tomto případě vedení České televize zcela zjevně porušuje zákon a musí   za to nést odpovědnost," komentoval cenzuru studentských voleb místopředseda Pirátů Jakub Michálek. Pokud Česká televize během 5 dnů nezačne zákon o  svobodném přístupu k informacím dodržovat, strana se hodlá obrátit na soud s žalobou proti nezákonnému zásahu.

Časová osa
 •   5. 9. 2012 -- Vedení zpravodajství České televize na plánovací poradě rozhodlo,  že bude informovat veřejnost o samotném konání studentských voleb a  jejich účelu.
 •   6. 9. 2012 -- 6.40 -- Na ČT24 ve Studiu 6 jsou v  jedenáctiminutovém vstupu "Studentské volby 2012" hosty Karel Rachota a  Daniel Prokop.
 •   6. 9. 2012 -- 9.56 -- Redaktor Vratislav Maňák na webu  ČT24 publikuje článek "Středoškoláci vystaví vysvědčení hejtmanům -- volí  nanečisto".
 •   6. 9. 2012 -- 19.36 -- Redaktor Roman Bém aktualizuje na  webu ČT24 článek výsledky a mění jeho název na "U středoškoláků vyhráli v  krajských volbách piráti, TOP 09 skončila druhá".
 •   6. 9. 2012 -- 19.41 -- Ředitelka nových médií Pavlína Kvapilová rozhodla o okamžitém odstranění  aktualizovaného článku z internetových stránek.
 •   17. 12. 2012 -- Žádost o informace -- poskytnutí textu původně publikovaných článků
 •   2.  1. 2013 -- Zveřejnění informace na internetových stránkách o tom, že byl poskytnut článek na žádost
 •   5. 5. 2013 -- Žádost o ochranu před nečinností adresovaná generálnímu řediteli ČT, který na ni nereagoval
 •   4. 8. 2013 -- Stížnost Radě České televize
 •   26. 9. 2013 -- Rada České televize považuje  stížnost za neoprávněnou
 •   10. 10. 2013 -- Předžalobní výzva kvůli nezákonnému zásahu

Kontakt: Jakub MichálekTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript." target="_blank">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 775 978 550

Související odkazy
https://www.pirati.cz//tiskove-zpravy/pirati_chteji_znat_pozadi_cenzury_v_ceske_televizi

Facebook komentáře

Nejčtenější