Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Promiňte za Pekarovou, je extremistka, píší Maďarům Okamura a Foldyna   

Kauza výroků předsedkyně Sněmovny na adresu maďarského premiéra pokračuje. Skupina poslanců v čele s Tomiem Okamurou a Jaroslavem Foldynou adresovala omluvu velvyslanci Maďarska. Pekarová podle nich neprezentuje postoje českého národa a své funkci nerozumí. „Do funkce se dostala náhodou, v rozporu s parlamentními zvyklostmi,“ stojí v dopisu. Jeho autoři rovněž zdůrazňují Orbánovo demokratické smýšlení a odvahu v boji proti komunistickému režimu.

  • prominte-za-pekarovou-je-extremistka-pisi-madarum-okamura-a-foldyna

Slova o vyhnání Orbána z vedení Maďarska, která před týdnem vyslovila šéfka dolní komory českého Parlamentu rezonují dodnes. Markéta Pekarová Adamová na svůj facebookový profil vyvěsila společný snímek Andreje Babiše s Viktorem Orbánem a připsala k tomu své přesvědčení, že Maďaři vyženou Orbána stejně tak, jako Češi podle ní ve volbách vyhnali Babiše.

„Rozložení politických sil v Maďarsku se vzdáleně podobá tomu, které bylo dosud i u nás. Tamní opozice své neshody dala stranou a spojila síly proti populistické vládě, kterou už mnoho let řídí Viktor Orbán. Pro Českou republiku je důležité, aby Maďarsko v dubnových volbách zvolilo změnu – stejně jako my. Je totiž klíčové, aby Evropskou unii tvořily státy, pro jejichž vlády jsou na prvním místě demokratické principy, nikoliv prospěch jejich premiérů,“ napsala šéfka TOP 09.

O dopadech a rozruchu, který tato podle mnohých značně nediplomatická slova vyvolala v české diplomacii, jsme již podrobně informovali. Nyní se přidává i hlasitá politická reakce. Omluva maďarskému velvyslanci za prohlášení předsedkyně Sněmovny, která se prý do své funkce dostala náhodou.

„Dovolte nám vyjádřit Vaším prostřednictvím omluvu Zemskému sněmu Maďarska a celému maďarskému národu za výroky předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, paní Markéty Pekarové Adamové, na adresu maďarského premiéra, pana Viktora Orbána. V této souvislosti nám dále dovolte vyjádřit přesvědčení, že postoj paní Pekarové Adamové neodráží postoj českých občanů. Jsme si jisti tím, že Češi, Moravané, Slezané a všichni další obyvatelé České republiky jsou ve své většině daleci toho, aby udíleli nevyžádané rady a plně respektují právo Maďarů, zařídit si poměry v Maďarsku podle svého,“ stojí v úvodu omluvného psaní. 

V další části čeští poslanci zdůraznili, že podle nich předsedkyně TOP 09 nemá na svou funkci dostatek zkušeností. „Na obranu paní Pekarové Adamové nám dovolte uvést, že jako předsedkyně zcela marginální, a v mnoha ohledech extremistické politické strany se do funkce předsedkyně Poslanecké sněmovny dostala pouze shodou okolností a v rozporu s dosavadními parlamentními zvyklostmi, a proto nemohla být připravena vzít na sebe zodpovědnost třetího nejvyššího ústavního činitele České republiky. I to je zřejmě jeden z důvodů, proč si paní Pekarová Adamová zatím ne zcela jasně uvědomuje, jaké důsledky může mít každý její výrok, což platí tím spíše o výroku, jímž je dehonestován premiér země, která nám je spojencem, a člověk a politik, jenž svým odporem proti totalitě prokázal svoji odvahu a demokratické smýšlení v době, kdy sama paní předsedkyně byla ještě v předškolním věku,“ dočetl se dále maďarský velvyslanec.

„Vaše excelence, na samotný závěr přijměte, prosím, ještě jednou naši upřímně míněnou omluvu a zároveň nám dovolte vyjádřit pevné přesvědčení, že vzájemná blízkost českého a maďarského národa, která se v naší společné, tisícileté historii projevila nejen mnohými spojenectvími, ale také sňatky v rámci velkých a slavných českých a maďarských panovnických rodů, z jejichž odkazu čerpají naše země dodnes, přetrvá ku prospěchu obou našich národů i celé Evropy po všechna další pokolení,“ konstatují Tomio Okamura, Jaroslav Foldyna spolu s celým poslaneckým klubem SPD. Pod dopisem je podepsán i jeden poslanec hnutí ANO. Ve zveřejněné části dopisu však není uvedeno, o kterého z 72 zákonodárců nejsilnějšího politického subjektu v zemi se jedná.
https://bit.ly/3FDlI4A

Celý dopis skupiny poslanců velvyslanci Maďarska zde:

Vaše excelence,

dovolte nám, níže podepsaným poslancům Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, vyjádřit Vaším prostřednictvím omluvu Zemskému sněmu Maďarska a celému maďarskému národu za výroky předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, paní Markéty Pekarové Adamové, na adresu maďarského premiéra, pana Viktora Orbána. V této souvislosti nám dále dovolte vyjádřit přesvědčení, že postoj paní Pekarové Adamové neodráží postoj českých občanů. Jsme si jisti tím, že Češi, Moravané, Slezané a všichni další obyvatelé České republiky jsou ve své většině daleci toho, aby udíleli nevyžádané rady a plně respektují právo Maďarů, zařídit si poměry v Maďarsku podle svého. Na obranu paní Pekarové Adamové nám dovolte uvést, že jako předsedkyně zcela marginální, a v mnoha ohledech extrémistické politické strany se do funkce předsedkyně Poslanecké sněmovny dostala pouze shodou okolností a v rozporu s dosavadními parlamentními zvyklostmi, a proto nemohla být připravena vzít na sebe zodpovědnost třetího nejvyššího ústavního činitele České republiky. I to je zřejmě jeden z důvodů, proč si paní Pekarová Adamová zatím ne zcela jasně uvědomuje, jaké důsledky může mít každý její výrok, což platí tím spíše o výroku, jímž je dehonestován premiér země, která nám je spojencem, a člověk a politik, jenž svým odporem proti totalitě prokázal svoji odvahu a demokratické smýšlení v době, kdy sama paní předsedkyně byla ještě v předškolním věku.

Vaše excelence,

na samotný závěr přijměte, prosím, ještě jednou naši upřímně míněnou omluvu a zároveň nám dovolte vyjádřit pevné přesvědčení, že vzájemná blízkost českého a maďarského národa, která se v naší společné, tisícileté historii projevila nejen mnohými spojenectvími, ale také sňatky v rámci velkých a slavných českých a maďarských panovnických rodů, z jejichž odkazu čerpají naše země dodnes, přetrvá ku prospěchu obou našich národů i celé Evropy po všechna další pokolení.

S úctou

Tomio Okamura

Jaroslav Foldyna

a poslanecký klub SPS

+poslanec ANO

zdroj: https://www.pokec24.cz/politika/prominte-za-pekarovou-je-extremistka-pisi-madarum-okamura-a-foldyna/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře