Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Piráti vítají odložení sankcí za nevydávání eReceptů, povinnost chtějí ale zrušit úplně + další TZ Pirátů

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Praha, 26. ledna 2018 – Na dnešní pokračující schůzi Sněmovny schválili poslanci návrh technické vládní novely, která o rok odsouvá sankce za nepoužívání eReceptů. Piráti odložení sankcí vítají, ale nevidí ho jako dlouhodobé a systémové řešení. Tím by bylo zrušení povinnosti výhradního používání eReceptů.

  • pirati-vitaji-odlozeni-sankci-za-nevydavani-ereceptu-povinnost-chteji-ale-zrusit-uplne-dalsi-tz-piratu

„Hlasovali jsme i pro úplné zrušení povinnosti vydávat eRecepty, kterou navrhoval poslanc Jaroslav Dvořák, ta neprošla. Očekávám, že ministerstvo zapracuje i připomínky Pirátů k výjimkové vyhlášce 415/2017 Sb., které by měly práci lékařů s eReceptem ještě v mnohém ulehčit, a které jsme předkládali již v prosinci 2017,“ uvedl poslanec a místopředseda výboru pro zdravotnictví Pirátů Petr Třešňák.

Piráti již dříve vyzvali Ministerstvo zdravotnictví ČR, aby pracoviště nevybavená výpočetní technikou mohla vystavovat papírové recepty i po 1. lednu 2018. Řada starších praktických lékařů i specialistů v odlehlých regionech se totiž chystá kvůli povinným eReceptům ukončit praxi. Piráti odmítají, aby zavádění elektronizace ve zdravotnictví bylo provázeno podobnou šikanou: „Smyslem je přece dosáhnout lepší efektivity nejen celého systém, ale hlavně ulehčit práci lékařům i lékárnám tak, aby to mělo hlavně pozitivní dopad na pacienty. Avšak funkcionality jako lékový záznam doposud systém neumožňuje. Nechceme díky povinné elektronické preskripci vyhnat zkušené starší lékaře, za které navíc nemáme náhradu. Dostupnost zdravotní péče pro obyčejné lidi se takhle ve finále spíše zhorší, než zlepší,“ říká Třešňák a doplňuje: „Z vlastní zkušenosti se negativní dopad na pacienty projevuje například i pomalou odezvou systému, kdy v přeplněných čekárnách pediatrů čekají maminky s dětmi, zatímco lékař se snaží tisknout e-recept.“

Karolína Sadílková

PR Manager a kontakt pro média
_________________________________________________

Piráti se dle výsledků vnitrostranické ankety chystají volit Drahoše


Praha, 26. ledna 2018Během dneška a zítřka si Česká republika ve druhém kole přímé volby zvolí svého prezidenta. Piráti apelují na všechny voliče, aby využili svého občanského práva a šli volit. „Naše rozhodnutí bude ovlivňovat politiku na dalších 5 let,“ uvedl k důležitosti volby předseda Pirátů Ivan Bartoš. Většina Pirátů bude podle vnitrostranické ankety volit Jiřího Drahoše.

Ve vnitrostranické anketě hlasovali Piráti již o prvním kole voleb, tehdy zvítězil s 43 % hlasů Marek Hilšer. V anketě pro druhé kolo pak suverénně vyhrál Jiří Drahoš s 88 % hlasů, Miloš Zeman získal 6 %  „Ve straně existuje pluralita názorů, těší mě, že i přes tento fakt chce téměř 90 % Pirátů za prezidenta Jiřího Drahoše. Pokud by tedy volby dopadly jako anketa Pirátů, prezidentem by se stal pan Drahoš. I já mu dám svůj hlas, což jsem oznámil hned po prvním kole. Ne proto, že by byl mým favoritem od začátku, ale proto, že tahle země zoufale potřebuje reprezentativního prezidenta, který vahou své funkce pozitivně ovlivňuje politickou kulturu v zemi. Prezident má být zárukou důstojné politické úrovně, má jednat na mezinárodním poli v souladu se zahraniční politikou ČR, kterou stále ještě v parlamentní demokracii definuje vláda. Má ctít ústavu a její zvyklosti. Vzhledem k dosavadnímu konání prezidenta Zemana, je pro mě volba Jiřího Drahoše nadějí na důležitou změnu,” komentoval předseda strany Ivan Bartoš.

Druhé kolo prezidentských voleb začne v pátek 26. ledna ve 14:00h. Volební místnosti budou otevřené do 22:00h. Sobotní hlasování začne v 8:00h a skončí ve 14:00h. Výsledky, vzhledem k nenáročnosti sčítacího procesu, by měly být známy již během dvou hodin od uzavření volebních místností.

Výsledky pirátské ankety naleznete v příloze emailu.


-- 
Karolína Sadílková
PR Manager a kontakt pro média

Facebook komentáře